| Bacemi a întrebat:

Fetelor, am si eu o intrebare pentru voi. De altfel o intrebare la care pot raspunde si barbatii care exceleaza in ce priveste psihologia feminina. Ce vor femeile de la un barbat? Stiu in mare ca prefera ( ma refer aici la ideal, stiu ca dupa ce iti atrage cineva atentia mai scazi din pretentii ) un corp atletic, intelepciune, maturitate dar sa dea dovada si de o fire copilaroasa, atat romantism cat si pragmatism, incredere si o fire blanda ( rareori o fata accepta sa fie luata la misto constant, batuta, sa i se aduca injurii si altele, lucrurile astea se intampla deja dupa ce ai o relatie si iubesti, eu ma refer la a fi atras de cineva, la primul pas ). Nu vom face referire la bani pentru ca eu cred contrar a parerii majoritatii. Chiar cred ca totusi banii nu sunt de ajuns ca sa te placa o femeie. Eu ma refer aici nu la aventuri, ci la relatii care vor sa promita ceva. Relatii care sa dureze. Vreau sa aduc in atentia voastra doua chestiuni care ma framanta in mod special. In primul rand am auzit ca femeile plac barbatii care au asa numita " baby face ". Nu stiu de ce dar imi vine greu sa cred, am ceva dubii. In al doilea rand as vrea sa va intreb cum gandeste o femeie care vrea o relatie serioasa romantismul. Multe femei spun ca vor parteneri romantici si nu le plac baietii care sunt reci din acest punct de vedere. Totusi vad fete care sunt ignorate de parteneri si totusi ele ii suna si chiar pun statusuri si commenturi in care le spun cat de mult ii iubesc. Inteleg ca intr-o oarecare masura sunt gesturi de romantism din partea unui baiat care ar putea fi caracterizate prin expresia : " cam prea mult '. Ce este prea mult pentru o femeie cand vine vorba de romantism? Ce este prea siropos? Eu intreb in primul rand femeile care prefera si totodata recunosc nevoia fata de o conexiune emotionala pentru a fi cu un baiat / barbat. Din ce observ eu femeile se incapataneaza sa incerce sa imblanzeasca un aventurier si sa il convinga ca ea este cea pe care el o astepta. Ele cauta un barbat cu experienta pe care sa il cucereasca avand satisfactia ca este doar a ei. Multe din ele cauta asa ceva pana sa fie pregatite cu adevarat pentru asa o incercare. Multe sar peste etape in incercarea de a capata o anumita stima de sine. Multe gresesc, De fapt in mare totul e joaca de a-l face pe celalalt sa faca un prim pas. Crezand ca mereu cine face primul pas pierde. Chiar nu e deloc asa. De asta majoritatea barbatilor prefera sa puna foarte repede intrebarea. Stiti foarte bine la ce ma refer, nu la intrebarea premergatoare afirmatiei : " Va declar sot si sotie ". Deci, fetelor, ce vreti de la noi? Cand intalniti un baiat mai timid chiar nu puteti sa treceti peste o prima imagine de lipsa de experienta si teama? Chiar nu puteti sa aveti initiativa? Daca in primul caz jucati la loto cu o probabilitate de 1 la 1 miliard, de ce nu incercati si la o loterie cu probabilitate de 1 la 1 million? Este raspunsul ca a doua loterie ofera un premiu mai mic? Iubirea sincera e un premiu mai mic? As vrea sa va provoc la sinceritate. Chiar vreau sa vad cum ganditi. Astept raspunsuri sincere si serioase.

Răspuns Câştigător
| theWizz a răspuns:

Iti spun cum poti sa iti dai seama ce vor fetele. Trebuie sa ai foarte multa incredere in tine si sa realizezi ca aceasta incredere in propria persoana este reala.In momentul in care te vizualizezi pe tine cu defecte si calitati capabil sa te aperi si sa ataci(la modul figurat), de fapt sa supravietuiesti si sa iti conduci propriul destin, atunci vei putea intelege aproape orice, nu numai femeile, deoarece nu iti va fi frica sa risti.Vei fi ca o unitate indivizabila.Iti vei putea da seama ce vrea o femeie de la tine doar privind-o in ochi, uneori la prima intalnire.La unele e mai greu deoarece si ele stiu acest mic secret si cauta acelasi lucru la barbati.De aceea e important pentru relatia ce ai de gand sa o construiesti sa faci in asa fel incat in momentele in care e vorba sa iei decizii sa le iei in asa masura incat sa dai dovada de maturitate in gandire si sa demostrezi ca esti independent.Asta le innebuneste pe femei.Doar dupa aceea vin calitatile enumerate de reprezentantele sexului frumos mai sus:respect, sensibilitate, intelegere etc.Sunt absolut necesare dar nu suficiente.Cat despre fizic nu mai e nevoie sa vorbim deoarece daca nu o placi/nu te place o lasi balta/iti poti da seama si relatia nu va mai continua. Nu am apucat sa zic tot ce e de zis dar in mare asta este dansul imperecherii la oamenii

25 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Măi omule, mă dezamăgeşti, sincer.
Femeile-s femei şi asta-i o problemă de fond.
De fapt, femeile pur şi simplu nu ştiu nici ele ce vor de la ele însele, cu atât mai puţin ce vor de la un bărbat!

| Bacemi explică:

Imi pare rau de acel raspuns anonimat. De ce nu e semnat? Chiar as vrea sa cunosc persoana care a scris asa ceva...

@Opt1k, acum nu vreau sa te superi pe mine dar eu caut un raspuns ceva mai profund, de asta am si precizat '' pot raspunde si barbatii care exceleaza in ce priveste psihologia feminina''. Nu vreau raspunsuri banale. Eu cunosc destul de multe aspecte. Cu mult mai mult decat ai precizat tu intr-un mod vag si parca dezinteresat. Daca am pus intrebarea asta inseamna ca vreau sa aflu ceva mai deosebit, nu un raspuns gen : nu poti intelege niciodata femeia. Eu stiu ca poti intelege femeia. Eu o inteleg mai mult decat foarte multi baieti si barbati deopotriva. Dar vreau sa stiu mai mult. Mereu e loc de mai mult si mai bine. Si aici vad ca doar femeile ma pot ajuta. M-as bucura sa mai primesc si alte raspunsuri. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

NOname
| NOname a răspuns:

Deja s-au spus atat de multe... In mare parte ma regasesc in raspunsurile fetelor. Nu pot sa vorbesc pentru toate femeile din lume (toate suntem diferite, gandim si simtim diferit, mai conteaza si varsta, educatia, experientele trecutului), insa pot sa raspund din ceea, ce ma priveste pe mine personal, pot sa-ti spun, ce fel de barbat mi-ar placea mie sa existe in viata mea.
Imi doresc un barbat puternic (ma refer mai mult la caracter), hotarat, cu personalitate, care sa ma priveasca cu multa dragoste, tandrete, dorinta, dar uneori, cand ii prind privirea, sa intoarca capul jenat/rusinat (ca un infractor prins in flagrant big grin ), care sa ma respecte, sa ma pretuiasca, sa ma iubesca si sa mi-o arate zilnic prin mici gesturi (un "te iubesc" (macar ocazional) si cate o floare din cand in cand nu strica big grin ), in care sa pot avea o incredere deplina - 100%, care sa nu-mi dea motive de gelozie (nu suport sa fiu geloasa. pe unii ii stimuleaza, pe mine ma face s-o iau la fuga), care sa nu ma dezamageasca, care sa ma stranga in brate, cand sunt trista sau suparata (si nu numai), care sa ma faca sa rad, sa zambesc, sa-mi doresc sa fiu mai buna, sa ma faca sa ma simt frumoasa chiar si atunci, cand voi imbatrani, care sa ma apere si care sa se lase sa fie aparat, cand este nevoie, care sa ma "vada" doar pe mine, care sa-mi ofere o atentie cu totul speciala, care sa fie sincer cu mine, care sa-mi atraga atentia, cand gresesc, dar foarte delicat, fin, care sa-si doreasca de la viata aceleasi lucruri, ca si mine, care sa aiba planuri de viitor, care sa ma includa big grin, care s-a prostit deja suficient si e pregatit sa fie un barbat in adevaratul sens al cuvantului, care sa nu se teama de dragoste si de viata in doi, care este deschis la idea de a avea un copil in viitor (de ce nu?), care poate sa-mi ofere siguranta. Aspectul fizic nu este un criteriu foarte important, atunci cand privesc un barbat, un potential partener de viata. Poate si de aceea, ca eu personal frumusetea am mostenit-o de la parinti, si stiu, ca nu este meritul meu, asa ca n-o consider o calitate, n-o consider ceva, ce reprezinta un om. Ma lasa rece. Dar totusi nu sunt o nerecunoscatoare. Mami, tati, multumesc! big grin Stiu sigur, ca atunci, cand voi iubi, acel barbat oricum va fi cel mai frumos pentru mine. Daca un barbat are un aspect ingrijit, placut este mai mult decat suficient pentru mine. Cel mai important este, ca el sa aiba acel ceva, plus muuulta rabdare (sau nu, cine stie, poate nu va fi nevoie big grin ), ca sa ma cucereasca. Dar si mai important e, ca sa stie sa nu ma piarda, odata ce m-a cucerit. Daca ma voi simti iubita cu adevarat, o sa fiu cea mai fericita, pentru ca voi putea si eu la randul meu sa-i ofer iubire fara teama, fara retineri, voi putea sa-i ofer totul si sa nu ma tem, ca il voi pierde, ca ma va face sa sufar intr-o zi. Ador sa-mi rasfat partenerul! Asta ma face cu adevarat fericita. Insa mi-am cam pierdut increderea in barbati. Iar sa ofer totul si sa primesc nimic? Nu, mersi! oh go on
Stiu, ca cer prea multe, dar ne-ai rugat sa fim sinceri, asa ca sunt. Asta imi doresc de la viata, asta imi doresc de la un barbat, desi sperantele, ca voi gasi, ceea ce caut (nici nu stiu, daca mai caut), au ajuns sa fie aproape de zero. Insa inca mai sper, ca e adevarat, ceea ce se spune: "Ce-i al tau, e pus deoparte". big grin

P. S. scuza pentru emoticoanele. Stiu, ca nu te incanta. Dar fara ele raspunsul meu ar fi trebuit sa fie poate de doua ori mai lung, ca sa pot sa exprim in cuvinte tot ceea, ce am simtit, scriind aceste versuri. A, si scuza, ca nu ti-am raspuns chiar la toate intrebarile. Dar daca stii sa citesti printre randuri, si eu stiu, ca stii, vei gasi aproape toate raspunsurile. Numai bine!

| Hmmmm a răspuns:

Hmmm.ai spus aici niste lucruri cat se poate de adevarate, dar sa nu uitam ca astea sunt lucruri care le caracterizeaza pe femei in general.si sa nu uitam ca fiecare este diferit, special in felul sau, simte anumite lucruri altfel si fiecare cauta si vrea altceva de la un partener.
lucrurile generale le-ai zis tu.eu o sa ma limitez si o sa ma refer strict la mine.
eu nu cer multe. cer respect, sinceritate si fidelitate.acestea sunt bazele unei relatii si vin o data cu iubirea, deci, intr-un cuvant, cer sa fiu iubita.eu mereu mi-am dorit sa ma simt in siguranta langa barbatul de langa mine, asa ca nu mi-au placut niciodata barbatii copilarosi.romantism? eu nu sunt foarte romantica, nu ma pricep la asta.nu imi doresc neaparat barbati romantici.imi doresc un barbat care sa imi arate in fiecare zi ca ma iubeste si ca ii pasa de mine prin diferite gesturi.mereu am urat barbatii care au venit cu textele invatate, pentru ca mi se par falsi, pentru ca sunt sigura ca baga acelasi text pe gat fiecarei fete.
imi doresc un barbat care sa ma iubeasca si sa ma accepte asa cum sunt.sa inteleaga ca uneori am nevoie sa fiu singura, sa inteleaga ca uneri simt nevoia sa plang fara a avea vreun motiv, un barbat care sa inteleaga ca uneori simt nevoia sa ma ia in brate si sa imi zica ca va fi totul bine chiar daca nu stie care e problema, un barbat care sa fie dispus sa ma asculte atunci cand am o problema, un barbat care sa ma ajute sa rezolv acea problema, un barbat care sa imi dea un sfat atunci cand il cer, dar care sa stie si sa ma critice.imi doresc un barbat care in loc sa imi spuna sa ma linistesc sau sa tipe la mine sa ma linistesc atunci cand sunt nervoasa, sa ma ia in brate si sa ma linisteasca el, fara sa zica nimic.imi doresc un barbat in fata caruia sa pot si sa am curajul sa fiu eu, fara sa simt nevoia sa ascund ceva, candva. vreau langa mine un barbat care, in momentul in care am gresit, sa nu imi zica "ti-am zis eu" ci sa imi zica" data viitoare va fi mai bine". vreau langa mine un barbat care sa nu ma intrebe mereu ce vreau si cum vreau, ci sa se uite la mine si sa simta, sa stie ceea ce vreau. vreau un barbat caruia sa nu ii fie frica sa ma iubeasca, sa ma cunoasca, caruia sa nu ii fie frica de sentimentele pe care le are fata de mine. vreau un barbat caruia sa nu ii fie frica sa imi arate adevarata lui fata, vreau un barbat care, daca a gresit, sa aiba curajul sa mi-o zica in fata, nu sa ma minta luni sau ani intregi. vreau un barbat care sa stie sa ma iubeasca si sa ma aprecieze cat ma are, un barbat langa care sa ma simt iubita.
banii? nu m-au interesat niciodata. poate pentru ca imi castig singura existenta si pot sa ma intretin eu singura.nu am acceptat niciodata sa fiu intretinuta de un barbat, nu mi-au placut niciodata femeile care au profitat de banii unui barbat.
cum sa fie fizic? asta nu prea conteaza.am o slabiciune pentru barbatii cu ochii albastri si pentru cei cu burtica, dar asta nu inseamna ca nu ii pot iubi pe ceilalti.in rest nu conteaza cum arata.important este sa fie curat, sa nu fie vreun boschetar al carui putoare se simte de la o posta.

| SweetCandy a răspuns:

O singura intrebare la care trebuie sa iti dau muuulte raspunsuri...laughing
Ei bine ai inceput prin a intreba ce ne atrage pe noi femeile la un barbat, eu una sunt atrasa de felulul lui, de cum ma priveste de cum ma face sa ma simt. Pentru mine este mult mai important sa ma simt mandra de mine ca am alaturi un barbat puternic, tandru si care ma face fericita prin simpla lui prezenta. Acum am ajuns la urmatoarea idee din intrebarea ta -banii. Ei bine si eu sunt de parare cu tine, o femeie nu poate sta o viata langa un barbat care ii ofera satisfactie financiara, poate sta o luna, un an 5 ani dar mai mult nu prea. O femeie vrea sa fie iubita si respectata, as mintii sa spun ca m-ar deranja daca iubitul meu ar avea un cont frumusel, insa nu m-as baza niciodata pe asta. In fond si la urma urmei sunt si eu om, am 2 maini, 2 picioare asa ca imi pot permite sa imi ofer fericire materiala, nu am nevoie de un barbat pentru asta.
Nu stiu daca ai inteles ceva din raspunsul meu, insa vreau sa am langa mine un om normal, care ma face sa rad, care ma supara cand nu are o stare tocmai ok, care imi zambeste si care ma tine strans in brate cand sunt trista...nu vreau un superman de cauciuc plin de bani.
In ceea ce priveste initiativa noastra in fata unui barbat asta depinde de la femeie la femeie, eu nu as putea sa iau initiativa, in sensul ca nu as putea sa il invit eu pe ''ales'' undeva sau sa ii spun verde in fata ca il plac, asta poate pentru ca sunt putin mai ''de moda veche'' insa ma simt cu adevarat femeie in momentul in care barbatul care ma vrea lupta pentru mine sau cel putin face el primul pas. Am spus primul pas pentru ca mai tarziu urmatorii vor fi facuti de mine...deci, un barbat normal si curajos cred ca ar fi perfect pentru mine.

| Rukhsandra a răspuns:

Sincer nici noi nu stim ce vrem de la voihee hee

| Denisa a răspuns:

Nu toate femeile sunt la fel. Unele adora romantismul si altele cum ai zis si tu, adora sa imblanzeasca asa numitii "smecheri". Ai mai spus ceva de "baby face", unele prefera baietii care au fata de copilasi, mai feminine pe cand altele baietii mai seriosi, poate chiar cu barba. Eu de la o relatie nu astept multe pentru ca, de ce sa mint. nu prea imi place sa ofer multe. Daca ofer prea multe ma simt vulnerabila si chiar de aceea de fiecare data cand o relatie de-a mea e pe punctul de a fi serioasa, eu fug. Nu e frica de responsabilitate ci frica de a iubi si de a fi ranita. Nu imi plac romanticii incurabili. Eu sunt o fire mai rece, mai dura poate si mi se pare ciudat sa mi se aminteasca din 2 in 2 minute ca ma iubeste. Apreciez baietii care ofera din cand in cand o floare, care nu uita "detaliile" cum ar fi ziua de nastere sau altele. In fond, nu prefer baietii romantici ci atenti cu mine. Intradevar fetele sunt atrase de baietii mai greu de "imblanzit". E un fel de incercare, competitie, ceva de genu. Trebuie sa mentinonez de asemenea ca, din pacate, nu am rabdare sa trag "lozul castigator la lotto". Nu imi plac timizii si asta nu pentru ca ar avea ei o problema dar pur si simplu imi place sa fiu curtata si nu sa curtez, sa fiu sedusa si nu sa seduc. In fomd, rolul baietilor e sa "combine" fata si nu invers. Si spun toate acestea chiar daca ultimul fost iubit a fost timid. Stiu ce inseamna sa ai un timid langa tine. De obicei ei se implica in relatie cu totul si daca ea nu vrea o relatie serioasa(in cazul meu, eu) ei ajung sa sufere...si eu sa ma simt prost rolling eyes.

| Acvila a răspuns:

Stiu ca unele lucruri vor parea tampite sau chiar ireale, dar eu chiar asta vreau. Vreau un tip responsabil, in care sa am incredere oarba, sa nu imi dea motive sa fiu geloasa, sa ma pot bizui pe el, sa intrevad un viitor comun, sa ii placa sa faca planuri impreuna cu mine, sa fiu prima, sa ma iubeasca constant si sa nu ii pese de crizele mele, sa imi daruiasca constant afectiune si iubire, sa ma protejeze, sa ma faca sa am incredere in mine si in el, sa ma faca sa ma simt frumoasa(un compliment din cand in cand nu ar strica)sa imi ofere flori fara motiv, sa ma asculte cand vorbesc, sa faca diferenta intre mine si amicele lui, intre mine si fostele lui.Cam atat.Ba nu.Niciodata nu-i de-ajuns.

| arysa a răspuns:

Nu am inteles foarte bine toate intrebarile dar o sa incerc sa-ti raspund din punctul meu de vedere. Eu as vrea ca bauiatul cu care ies sa fie inteligent, sincer, fidel, respectuos, de incredere. Banii nu conteaza(f sincer) iar aspectul fizic conteaza cat sa nu-mi fie rusine sa ies cu el pe strada. Eu sunt o persoana romantica si mi-ar placea mici gesturi de romantism si din partea lui dar daca baiatul nu le are cu romantismul nu-i provlema. Nu stiu sa zic cam care ar fi limita romantismului, nu am intalnit baieti romantici dar lucrurile astea se pot discuta cu partenerul/a. Mie personal mi-ar placea sa-mi aduca din cand in cand o floare si sa nu-mi spuna "te iubesc" la fiecare colt de gard.Nu caut un anume tip de baieti(cu sau fara experienta0, chiar nu-mi pasa de asta, ci mai degraba sunt atenta la personalitatea lui si daca ne intelegem.De "baby face" nici nu poate fi vorba, nu ma intereseaza deloc tipii de acest gen.Prima data la un baiat ma uit la par, apoi cum arata in general-recunosc ca-mi plac baietii cu tepi, par filat sau cret; apoi ma uit la haine.
Problema cu primul pas e destul de controversata. Tu spui ca ar fi bine ca si fetele sa faca primul pas, eu am fost educata sa las baiatul sa ma cucereasca si sa fac si purin pe misterioasa casa nu par"o fata usoara"-ceea ce nu e strict adevarat. Dar te gandesti si ca atunci cand vezi o prajituira si nu poti sa o ai te lupti din ce in ce mai mult pana o obtii(poate) dar daca ai avea acea prajitura din clipa in care ai vedea-o care ar mai fi farmecul? Eu dupa principiul asta ma ghidez. Nu am facut niciodata primul pas si nu stiu daca l-as face, poate i-as da niste semnale sa-i arat ca-l simpatizez dar nu mai mult.

| madalinaaa89 a răspuns:

Ok...problema abordata de tine este destul de seriosa.Nici nu stiu cu ce sa incep...
O sa incep cu romantismul. Da, intr-adevar fiecare fata/femeie simte nevoia de romantism. Dar romantism, nu siropuri! Hai sa-ti descriu o zi perfecta cu ''un romantic'': dimineata, chiar inainte de a deschide bine ochii, cu parul meu roscat ravasit pe perna ''prea'' alba pentru nuanta pielii mele, simt un miros dulce, placut...ma intorc pe partea cealalta, buimaca, si, spre surprinderea mea descopar pe ''perna lui'' un minunat trandafir rosu, insotit de un bilet in care-si cere scuze ca a trebuit sa plece mai devreme, insa, se va revansa curand etc.
La pranz, imi da un mesaj spunandu-mi sa ne intalnim diseara la un film.Accept,si,asa cum era de asteptat, seara ne intalnim in fata cinematografului si pasim tinandu-ne de mana pe scarile ce duc spre scaunele noastre.In intunericul salii de cinema, ne luam in brate[atat cat ne permit scaunelelaughing ] si urmarim cu mare interes(cel putin eu) filmul ''P. S. i love you!''. Dupa terminarea filmului, mergem in parc, unde, in linistea serii, sub tacutii copaci batrani imi spune ca iubirea noastra va darama orice bariera si ca nimic nu va putea sta in fata fericirii noastre.
Si cam asa s-ar termina ziua.Bine,ce ti-am scris eu mai sus ar fi valabil in situatia in care as avea vreo 20 de ani. Dar cum n-am decat 16, m-as putea ''hrani'' doar cu iubirea lui sincera si faptul ca il stiu alaturi de mine orice s-ar intampla.Desi poate o sa spui: ''vorbe!'' sa stii ca nu e asa.Am trecut prin asta si stiu ce inseamna.
Iar despre siroposi... ei bine, ce pot sa spun...nu ma simt in largul meu alaturi de ei.Hai sa-ti spun si ce inseamna siropos pentru mine: in fiecare zi iti da o duzina de mesaje in care-ti spune cat de mult te iubeste, flori la fiecare intalnire(nu-mi place sa mi se dea flori. cel putin nu acum) si alte chestii d-aste exagerate, ce-i drept!
Ai zis ca vrem sa imblanzim aventurierii sau asa ceva. Ei bine, ai dreptate, intr-un fel.sau douabig grin Pai, atunci cand vedem un baiat/barbat mai impulsiv, stapan pe situatie, mai ''bad boy'' este ca si cum am avea niste arcuri lipite pe adidasi, iar in momentul acela se declanseaza, iar noi sarim direct in fata baiatului cu pricina.Probabil facem lucrul asta doar din ambitie, doar pentru a ne demonstra noua ca putem, ca suntem in stare si nu ne meritam denumirea de ''sexul slab'' asa cum spun unii, in loc de '''sexul frumos''.
Intr-o privinta sa stii ca te inseli.Ai spus ca ceea ce conteaza sunt banii, un corp atletic, chip de inger, zambet asemanator castorului de la Colgate si alte detalii de genul asta. Daca i-ai spune asta unei femei de 30 de ani probabil ar incepe sa rada.Bineinteles,n-am spus ca aceste ''calitati'' sunt nesimnificative, insa nici esentiale nu se dovedesc a fi.
Singura ''problema'' de care m-am lovit la baieti ar fi timiditatea.Nu ca m-ar deranja in mod deosebit, insa eu sunt foarte vorbareata, sociabila si as dori ca si partenerul sa fie la fel.Nu te gandi ca din prima o sa-i spun:scuze, dar intre noi nu o sa fie nimic. Evident, o sa-i las timp la dispozitie, dar, daca in acest timp nu-i descopar alte calitati care sa-i compenseze timiditatea, cu siguranta vom ramane doar simpli prieteni.
Ar mai foaaaarte multe de spus si de comentat insa ar mai trebui sa stau vreo 2-3 ore sa scriu si deja m-ar depasi situatia.
Oricum, sper ca ti-am fost de ajutor!

| Instinkt a răspuns:

Stii cum se uita toate ce ai zis tu mai sus? Un singur lucru si o fata uita tot si anume Banii, Dau si exemplu pe Irinel Columbeanu

| 202 a răspuns:

Tu ne intrebi pw noi dar tot tu ne raspunzi!

deci o fata in primul rand vrea sa ii satisfaci poftele toate poftele si dabia la urma vrea si dragoste!(o femeie matura)

CA pustoaicele de pana la 15 ani vor un fat frumos care sa le iubesacawinking

si de la 16 ani in colo vor aceste 2 lucruri deodata dragoste si banii

deci pe masura cu varsta credc si preferintele daca ma intelefiwinking

| Nimicdespus_7705 a răspuns:

Ok.sa-ti spun cum vad eu lucrurile.Ma atrag barbatii care fac primul pas, insa in cazul in care imi place iar el este timid(la incept), iau initiativa si il invit in oras.Niciodata nu m-am gandit ca cine face primul pas e pierdut ci din contra, demonstreaza multe. Ceea ce caut la un barbat este sinceritate, simtul umorului, respect si stabilitate.Nu spun ca este un tipar in adevaratul sens al cuvantului.Sunt niste calitati care nu ar strica nimanui. Daca am cucerit pe cineva, nu am pretentia sa cred ca va fi al meu pentru totdeauna.Sunt realista, viata se poate schimba peste noapte. Daca nu e menit sa fie, asta e.Nu in ultimul rand, am invatat ca un barbat nu ar trebui schimbat(daca a reusit cineva, e de luat in seama). Iubeste-l pentru. ceea ce este, de aceea ai decis sa ai relatie cu el.Chestia cu baby face...de fapt e baby soul.In fosta relatie il simteam pe prietenul meu ca avand nevoie iubire, protecie, asemenea unui bebe. Poate suna ciudat, insa simteam asta si il cam rasfatam, daca pot sa zic asa. Iubirea nu a fost niciodata un premiu mic pentru. cei ce stiu sa o pretuiasca, insa o cautam acolo unde e mai greu de gasit(cred ca la asta te referi)si la faptul ca femeile merg mereu catre baietii "rai"... dar poate multe vor incerca si la cealalta loteriehappy

| Opt1k a răspuns:

Sunt baiat si as vrea sa va spun cum stau lucrurile din punctul meu de vedere! eu cred ca unele fete se si prefac.altele pot fi pasionate!
unele cer bani si chestii dar nu vor sa fie atinse deloc... din toate aste rezulta ca totul depinde de fata respectiva si ca fetele sunt greu de inteles!

| JustShadows a răspuns:

Buna!happyMa gandesc totusi sa-mi fac curaj sa raspund, desi e un raspuns ce se va modela consistent de-a lungul anilor.
Ce vrea o fata de la un baiat, pai inainte chestia asta ar trebui sa iei in calcul si faptul ca numarul fetelor/femeilor din ziua de azi judeca atat de mult dupa aspectul fizic.Nu intram in acea categorie, caci nu cred ca are rost.Insa mai este si categoria fetelor/femeilor care vor inradevar CEVA de la un baiat/barbat.
Nu as putea sa stiu ce este in mintea fiecarei femei, dar as putea sa raspund din ceea ce am observat, m-am documentat, si.trait.
Ai cerut o parere referitoare la inceputul unei relatii, ce in esenta ar trebui sa fie serioasa. Ei bine cum alege femeia barbatul"compatibil".
Prima impresie este din pacate aspectul fizic, sunt femei care nu sunt atat de pretentioase, si nu cer un fizic de"fotomodel", sau ma rog, atat timp cat atractia fizica isi joaca rolul, intervine sarmul cuceritor, o femeie adora la un barbat in prima fata simtul umorului, sa stie sa comunice si sa dezbata un subiect interesant pentru ambele tabere.Am observat de asemenea ca barbatul trebuie sa stie sa echilibreze balanta in a arata interes pentru femeia respectiva, si in a se arata greu de cucerit.De aceea in multe dintre situatii, datorita controlului unui barbat, femeia traieste cu teama ca el poate acorda un minim de atentie si femeilor din jur.
Unele femei chiar foarte stabile mental vorbind, sunt date total peste cap de unii barbati, chiar fara experienta, dar dace stiu pur si simplu sa faca o femeie sa se simta bine:glume, intelegere, comunicare, ascultare, sinceritate, incredere, spuma in special.
Asta in prima faza...
In ceea ce priveste continuarea, in momentul in care deja se tese ceva serios si de durata, femeia isi schimba putin standerdele, daca la inceput era mai timida, mai intelegatoare, mai deschisa, in momentul cand se incepe o relatie serioasa, femeia are putine retineri, si nu ma refer la faptul ca apar minciunile etc, ci la faptul ca unele femei sunt perfectioniste si din dorinta de a nu dezamagi, se gandesc de mai multe ori inainte sa faca ceva, si pastreaza pentru ele lucruri care ar putea pune in pericol grija pe care o au fata de barbat.
Cand femeile incep o relatie serioasa apar in discutie multe lucruri, domeniul subiectelor interesant de discutat se mareste, interesul in raspunsuri este mai mare, intelegerea se incearca din partea amandurora sa fie cat mai prezenta, increderea de asemenea.
In ceea ce priveste romantismul, da categoria aceasta de femei este intr-adevar romantica, eu sunt o romantica incurabila, si ma bucur pentru asta, desi constat cu parere de rau ca in ziua de azi, numarul barbatilor romantici scade proportional.
O femeie are nevoie de romantism, caci dincolo de ceea ce ai spus mai sus, prin romantism femeia intelege, o dovada mai superioara de iubire, in momentul in care barbatul este romantic, iubirea deja trece la un alt nivel, caci romantismul dovedeste femeii ca si varbatul este visator si accepta ideea de iubire divina.
Astea sunt lucrurile care se cer ca sa spun asa in prima faza.
Dupa acest lucru deja lucrurile incep sa devina, unul, sau cel putin asa ar trebui, barbatul trebuie sa fie pe langa ce am spus mai sus sensibil, dar si o mana dura, pentru a apara...cuplul de ulteriorii atacatori.
Sunt multe lucruri pe care le-am omis, dar oricum cred ca nu conteaza atat de mult parerea mea, stii prea bine de ce are nevoie o fata, si, tine-o tot asa, tot respectul! Ai grija de tine!happy

| cornculapte a răspuns:

In primul rand, pot sa-ti spun ca multe fete/femei nu stiu ce vor. Isi spun ca isi vor da seama cand vor gasi acel lucru. De fapt, stiu ce nu vor. Cu timpul insa isi formeaza o imagine despre ce isi doresc.
Nu stiu despre altele, desi am auzit cateva versiuni de Feti-Frumosi, dar am sa-ti spun din punctul meu de vedere, poate strangi cateva "pretentii" si iti faci singur o parere.
In primul rand, bineinteles ca barbatul/baiatul trebuie sa fie cat de cat si aratos, ca doar aia vedem prima data, desi unii nu recunoastem. Pe urma, tebuie sa fie matur si sa aiba un IQ cel putin mediu. Sa ma faca sa rad si... nu stiu. Sa-mi capteze interesul. Nu-mi plac baietii prea romantici, prea copilarosi si nici dulcegariile si alintaturile de genul "puiut" sau "iubi" sau "baby" sau "ursulet". De aceea avem nume ca sa le folosim. De asemenea, nu sunt o fana a chipurilor idealistice gen "blond cu ochi albastri" si nici a "baby-face"-urilor. Nu ma atrage la prima vedere un baiat care are fata prea perfecta, pentru ca ma duce cu gandul la papusile acelea din portelan sau la manechinele din plastic din vitrinele magazinelor. De asta prefer o fata nebarbierita de multe ori, desi suna poate cam ciudat. Nu sunt nici una dintre fetele care fac urat daca uiti o aniversare sau ziua mea de nastere. De asemenea, unul dintre lucrurile foarte importante e sa accepte ca si eu am defecte asa cum are si el si sa ma placa pentru asta. Sa mai inteleaga si ca increderea nu e un privilegiu, e ceva care se castiga in timp si sa nu se simta obligat sa-mi spuna ceva daca nu simte acel lucru.
Aa da, cu privire la primul pas, depinde de personalitatea fiecaruia. Daca si fata si baiatul sunt timizi, nu poti sa le ceri nimic nici unuia. Sunt fete carora nu le e teama sa faca primul pas si il fac. Avem nevoie ca cealalta persoana sa ne completeze. Unde nu indraznim noi sa vorbim, sa vorbeasca el. Si mie imi place un baiat mai indraznet, tocmai pentru faptul ca eu nu sunt de multe ori.
Sper ca am reusit sa-ti fiu de ajutor.
Inca un lucru. Nu e adevarat ca femeile nu pot fi intelese. Femeile sunt tot atat de greu de inteles ca si barbatii. De fapt, nu tine de sexul femeiesc sau barbatesc, ci de personalitate. Poti sa intelegi o persoana dupa ce ajungi sa o cunosti mai bine.

| s.m. a răspuns:

Eu am cam aceleasi pretentii de la un baiat, doar ca as mai adauga ceva ...eu daca am exact ceea ce imi doresc de la iubitu meu, parca tot imi lipseste ceva, si tot ma deranjeaza cu ceva, am observat chiar ca uneori ma contrazic pe mine insamihee hee, deci eu tot timpul sunt nemultumita de ceva, nu stiu, asa e firea mea. Sau uneori am observat ca chiar atunci cand imi greseste cu cate ceva, atunci il apreciez mai mult, o fi din cauza ca st in zodia berbec si ca tot timpul simt nevoia sa ma cert cu el, asa putin macar? sau sa ma certe el? Mai tot timpul am nevoie de ceva mai multa agitatie, si tot uneori simt nevoia sa fim mai romantici si sa o terminam cu certurile, ca apoi sa o luam de la capathee hee
asta-s eu :-)

| Margera a răspuns:

Este dovedit stintific ca creierul femeii este mai mare decat al barbatului, deci femeia nu vrea de la barbat nimic mai mult decat ceea ce vrea barbatul de la femeie.Reflectati!

| Danitzu a răspuns:

Pai tu alex aici ai deschis un subiect destul de delicat si amplu si in primul rand tin sa-ti spun ca ai pus mai mult de o intrebare.big grindar nu asta este problema. Ceea ce nu inteleg eu este de ce ai intrebat de ce noi sa luam initiativa? pentru ca din ate stiu eu de cele mai multe ori baiatul trebuie sa ia initiativa si chiar daca este timid.totusi o data si o data tot trebuie sa faca ceva.adica, cu timiditatea nu faci nimic. Din cate vad ai cam dat tu raspunsul la intrebarea ce vor femeile de la un barbat...so nu prea mai am nimic de adaugatbig grin

| märzblume a răspuns:

Buna! Poate suna prea simplu, dar depinde de fata... de telul pe care il are ea in viata, asa ii este si alegerea partenerului. Asa ca atunci cand vei fii atras de cineva, nu te lasa condus de sentimente(sunt foarte inselatoare si de altfel nestatornice), nu te lasa condus de hormoni (e o realitate ca barbatii sa fie vulnerabili la capitolul acesta, nu e nici de condamnat, nici de incurajat ci pur si simplu. normal). Iar acum vine partea cea mai adevarata : tu singur vei face alegera cea mai potrivita, depinde de maturitatea si telul care-l ai in viata (mergeti amandoi in aceeati directie sau va ve-ti sfasia in drumuri opuse)Vrei sinceritate... toti vrem, dar in viata reala toti purtam masti, trebuie doar sa patrudem dincolo- daca se merita.Bafta! PS: prin masti nu ma refer doar la viclenie, sau ceva de genul, ci si la masca duritatii, pe care o purtam adesea de teama de nu fii ranite, masca indiferentei de tema de a nu fii prada prea usoara etc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfffff e clar ca e o intrebare mai mult decat complexa, dar in acelasi timp presupun ca astepti niste raspunsuri personale care sa te ajute pe tine sa intelegi. Situatiile expuse de tine sunt adevarate, dar se refera la o sfera foarte larga.
Ca sa ne putem intelege eu zic sa simplificam un pic si sa vorbim numai din privinta femeii care isi doreste sa aleaga o cale, nu din privinta oricarei fete care isi doreste doar sa existe cineva care sa o tina de mana pe strada, indiferent cine, pentru ca asa considera ea ca i se confera un anumit statut si respect din partea celorlalti, dar de fapt habar nu are ce isi doreste, stie decat sa urmeze precum calul niste standarde impuse de altii, se lasa condusa de prejudecati si asa mai departe si uita sa se intrebe ce vrea ea pentru sufletul ei.
Parerea mea e ca asta e cea mai complicata categorie pentru ca ele nu stiu ce vor, nu stiu sa iti spuna ce vor de la tine, dar sunt vesnic nemultumite.
In celelalte cazuri lucrurile stau mult mai simplu, zic eu. Te place sau nu te place. In momentul in care o fata isi da seama ca te place, sa zicem, incepe sa fie destul de simplu pentru ca fetele nu prefera jocurile cu cartile inchise, intr-un fel sau altul iti arata ca te plac si sunt deschise la ceea ce ar putea veni din partea ta.
Ce vreau sa spun este ca in general, mi se pare mie, unii baieti prefera jocul de-a soarecele si pisica, pe cand fetele nu prea sunt construite sa aiba initiativa unui astfel de joc.
Atata vreme cat o fata te tine in preajma ei, inseamna ca te place. Detaliile fac diferenta intre o fata care are un comportament frumos fata de tine si o fata care este indiferenta fata de persoana ta.
Apropo de fata unui baiat, fie vorba intre noi, pentru fete nu e cel mai important amanunt dupa care se iau. Desigur trebuie sa fie o fata ingrijita. Pentru femei conteaza mai mult caracterul. Oricat ar parea de incredibil, crede-ma ca asa e. Cunosc cazuri in care unele fete nu erau foarte incantate de aspectul fizic al viitorului lor iubit, insa au au fost cucerite de farmecul lor, care in final conteaza cel mai mult.
Cam asta ar fi inceputul, cat de romantica sau mai putin romantica e, ce i se pare prea mult sunt chestii care se discuta cand cuplul este deja format si incepe sa se sudeze. La primele intalniri nu poti decat sa te bucuri de prezenta celeilalte persoane, cum va merge pe mai departe nu poti sti de la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place ca barbatul sa flitreze cu mine.
sa-l refuz dar sa nu se dea batut.

| DeDiiDeDii a răspuns:

IUBIRE atentie sa o bagi in seama ca ii vb frumos crede-ma stiu ce simt
sunt fata am patit cu un baiat era cel pe care il placeam ma jignea
ma ranea deci tot ce zic e adev o fata are nev de iubire de grija

| ralukutz a răspuns:

E foarte greu sa generalizezi. Fiecare fata poate vorbi in numele ei, apoi daca doresti poti sa urmaresti si sa faci o statistica.
Eu doresc un baiat care sa aiba un caracter puternic, sa se stie comporta in orice situatie, sa stie sa vorbeasca cu toata lumea indiferent ca e in fata unui om care cauta prin gunoaie sau in fata unui miliardar sau a unei personalitati. Un baiat cu bun simt, un baiat empatic, plin de simtul umorului, romantic. Un baiat care sa aiba cultura generala, si sa iti faca cu adevarat placere sa stai sa il asculti cand incepe sa vorbeasca. Un baiat intr-adevar care sa arate bine (aceasta e o problema care e diferita de la fata la fata). Un baiat care sa simt ca ma iubeste, ma intelege, ma accepta asa cum sunt si e alaturi de mine in orice moment.
Problema romantismului e perceputa diferit de fiecare persoana. Dupa parerea mea intr-o relatie trebuie ca cei doi parteneri sa-si implineasca asteptarile unul altuia, altfel nu va functiona. Un baiat romantic, in opinia mea, e un baiat care e gata sa-si surprinda iubita cu o cina la lumina lumanarilor, cu petale de trandafiri, cu o sticla de vin, cu un buchet de flori, cu lumanari. Un baiat care sa-i spuna iubitei ca o iubeste atunci cand simte nevoia sa o faca fara sa se gandeasca. Un baiat romantic e acela care isi suna iubita sa se intalneasca, desi sunt certati din anumite motive, si in momentul in care o vede fuge catre ea, o ia in brate, o invarte, o saruta, ii spune cat de dor i-a fost de ea si cat de mult o iubeste.
Cat despre baietii aventurieri si baietii mai linistiti. Depinde, daca cunosti un baiat aventurier dar care chiar sa iti placa, sa iti atraga atentia, si lui sa ii placa de tine de ce sa nu incerci sa transformi "aventura" intr-o relatie de lunga durata. Un baiat mai linistit se poate ca nu are la fel de multe sanse, pentru ca, de multe ori (trebuie sa recunosc), nici nu stii unde poti intalni astfel de baieti, pentru ca, (cel putin in cazul meu) lasa impresia ca nu se va intampla nimic palpitant, va fi monoton. Tind sa cred ca fetele vor o persoana complexa, care in momentele in care ele sunt triste sa fie alaturi de ele, sa le faca sa zambeasca dar sa aiba initiativa.

| ralukutz a răspuns:

Macar de ai si citi raspunsurile