| Tiiina a întrebat:

Fetelor. Mie mi-a venit menstruaţia pe 15 luna trecuta, iar azi iar a început, oare este menstruaţie sau? Adică se comportă exact ca ea, dureri de burta, dureri de rinichi. Poate fi si de la altceva?

2 răspunsuri:
| Dany20 a răspuns:

Este normal. Perioada de ciclu poate varia. Sunt persoane cu ciclu neregulat si poate sa vina mai devreme sau sa intarzie cateva saptamani. Stai relax!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Am citit şi întrebarea ta anterioară, şi am observat că ieri ai fost dezvirginată - uneori atunci când îţi începi viaţa sexuală se "decalează" menstruaţia - nu respectă intervalul obişnuit : ori vine mai repede, ori întârzie 3-10 zile!

Deoarece tu ai simptome premenstruale ( dureri de ovare, NU de burtă, nici de rinichi, durerea "alunecă" lateral spre spate/rinichi ) - SIGUR este menstruaţia, care a venit mai repede ( ai doar 23 de zile de ciclu, e cam puşin, dar se datorează primului contact sexual )!

Nu ai nici o altă "problemă", nu este sângerare de la deflorare ( aceea apare atunci, în timpul actului sexual, sau chiar la sfârşitul lui ).

Şi SPER că ieri aţi folosit PREZERVATIVUL!