| Luluuuuu a întrebat:

Buna, luna trecută mi-a întârziat menstruația cam o săptămâna, după ce mi-a venit, sângerările au fost normale ca de fiecare data abundent, apoi luna asta trebuia sa îmi vina acum 9 zile, durerile dinainte de menstruație le am adică dureri de sâni, spate și uneori burta dar in plus in locul sângerărilor am o secretie de câteva zile uneori transparentă elastică alteori alb cremoasă, de la ce poate fi?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum descrii aici, tu ai ciclul de Tip NEREGULAT, asa ca, NU se poate vorbi de interzieri la tine, odata ce nu se poate calcula sau estima, ovulatia si nici urmatoarea mestruatie.
In ce privesc secretiile vaginale, sunt mai abundente in perioada fertila si mai putin abundente in celelalte perioade, totul perfect normal, la toate femeile.
Daca secretia este urata mirositoare, sau de culoare galbena ori verde, atunci este prezenta o bacterie, infectie sau o boala cu transmitere sexuala.

| Floridori a răspuns:

Secretia vaginala alba, opaca, cremoasa este prezenta in majoritatea timpului, in special in perioada infertila.Secretia transparenta si elastica, asemanatoare albusului de ou, este prezenta in perioada fertila, aceasta avand rolul de a inlesni "calatoria" spermatozoizilor catre ovul.
Daca nu prezinta miros urat sau textura ori culoare modificata, in afara celor mentionate mai sus, secretia vaginala este absolut normala si sanatoasa, aceasta avand rolul de hidratare si curatare a vaginului.

Din moment ce si in trecut ai experimentat diferente de lungime ale ciclului menstrual, acesta pare sa aiba caracteristica de a fi neregulat/dereglat, sangerarea menstruala fiind programata hormonal sa inceapa, fara a se putea aprecia o data exacta la care acest lucru se va intampla. Daca ai simptome ale sindromului premenstrual, este posibil sa inceapa curand.

Daca inainte aveai un ciclu menstrual regulat, trebuie sa stii ca din cauza dezechilibrului hormonal sau a altor afectiuni ale aparatului reproducator asociate, acesta poate sa devina neregulat sau sa se deregleze.
Sau poate doar luna trecuta ai avut o intarziere, nivelul hormonal reglandu-se mai apoi si continuand ciclurile avand ca reper ultima data.
Stii asta daca ti-ai monitorizat si iti monitorizezi ciclurile menstruale si stii ce durata au si de ce tip sunt.

| Luluuuuu explică (pentru Floridori):

Luna trecută mi-a venit in a 39a zi pana atunci sângerările fiind regulate, o data la 29/30 de zile, doar luna trecută și luna asta am experimentat întârzieri ale menstruației.

| Luluuuuu explică (pentru Floridori):

Luna trecută mi-a venit in a 39a zi pana atunci sângerările fiind regulate, o data la 29/30 de zile, doar luna trecută și luna asta am experimentat întârzieri ale menstruației.

| Floridori a răspuns (pentru Luluuuuu):

Inteleg.
Si care este data primei zile a ultimei menstruatii?

| Luluuuuu explică (pentru Floridori):

21 Februarie

| Floridori a răspuns (pentru Luluuuuu):

Pentru ca astazi deja suntem in ziua 44 a ciclului menstrual actual, se poate spune ca exista o dereglare hormonala, considerata severa mai ales in conditiile in care ciclul va depasi lungimea de 45 de zile.
Poti astepta sa vezi cum se vor desfasura minim 3 cicluri menstruale, iar in cazul in care prezinta in continuare diferente mari, sa te prezinti la medic, sau poti merge de pe acum atat la un endocrinolog cat si la un ginecolog.

| Luluuuuu explică (pentru Floridori):

Credeți ca poate fii vorba de o sarcina? Chiar nu îmi doresc asta

| Luluuuuu explică (pentru Floridori):

Țin sa Menționez ca in ultimul timp am avut parte și de o perioada mai stresanta și de ceva timp in coace mi-am dat peste cap puțin și Alimentația, citisem undeva ca și chestiile astea pot influența. Am foat foarte trista și stresată in ultimul timp. Credeți ca e adevărat, are vreo legatura?

| Floridori a răspuns (pentru Luluuuuu):

Daca poate fi vorba se sarcina sau nu, din pacate nu am cum sa stiu.
Daca ai intretinut relatii sexuale neprotejate si exista sanse ca sperma sa fi ajuns in vagin, exista si aceasta posibilitate, mai ales ca dupa ultimul ciclu menstrual, nu s-a putut determina nici perioada fertila.
Stresul, extenuarea, dietele extreme, schimbarile bruste din organism, ar putea avea legatura.

Daca suspectezi ca ar putea fi sarcina, fa un test dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| Luluuuuu explică (pentru Floridori):

Am făcut un test in data de 30 Martie și a iesit negativ, de-asta sunt așa stresată deoarece ma gândeam ca o sa îmi vina dacă testul a fost negativ. O sa mai fac unul astăzi sau zilele acestea.

| Floridori a răspuns (pentru Luluuuuu):

Pentru ca rezultatul testului sa fie relevant si 100% corect, acesta se face dupa trecerea a 21 de zile de la ultimul contact sexual.De ce? Pentru ca se iau in calcul cele 5 zile in care sperma poate trai in interiorul vaginului, plus cele maxim 14 zile pana la implantarea posibilului ovul fecundat in uter, plus 3 zile pentru ca organismul sa inceapa sa produca hormonul HCG in cantitati mai mari, detectabile de testul de sarcina.Asta inseamna un total de 22 de zile pentru un rezultat 100% corect al testului de sarcina.

| Luluuuuu explică (pentru Floridori):

Am făcut in aceasta dimineața un test, cu prima urina și a iesit tot negativ și acesta

| Floridori a răspuns (pentru Luluuuuu):

Daca astazi s-au scurs cele 21 de zile mentionate, atunci rezultatul testului este 100% corect si relevant.In cazul in care azi nu au trecut cele 21 de zile de la ultimul contact sexual, te sfatuiesc sa repeti testul atunci cand vor trece pentru a avea un rezultat corect.

In cazul in care o sarcina este exclusa, imi mentin parerea si te sfatuiesc sa mergi atat la endocrinolog, cat si la ginecolog.
In urma controalelor si a analizelor specifice, ti se va recomanda un tratament care va include si anticonceptionale.Acestea iti vor ajusta nivelul hormonal si implicit ciclul menstrual si in plus te vor proteja si de o sarcina nedorita.