| anonim_4396 a întrebat:

Fiind neexperimentata in legatura cu viata sexuala, as vrea sa pun cateva intrebari:

1. Iubitul meu mi-a facut oral si am avut orgasm, dar ideea e ca mereu ma aduce pe punctul culminant dar niciodata nu m-am terminat, doar ma ud cand ne sarutam sau ma mangaie si voiam sa stiu ce as putea face " sa ma termin " sau daca e normal

2. Am 15 ani jumatate, sunt cu prietenul meu de 4 luni si este un baiat excelent ( are 16 ani si chiar ma iubeste super mult, a si plans dupa mine) si voiam sa stiu daca e normal sa facem petting, iar la ce varsta ar trebui sa ne incepem viata sexuala?

As vrea sa primesc raspunsuri serioase, dau funda.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Viata sexuala este recomandat sa o incepeti la varsta majoratului, cand sunteti adulti, cand organismul vostru s-a oprit din crestere si apoi, sunteti apti sa puteti sa luati decizi, sa va intretineti, si sa cresteti un copil la nevoie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Explorarea reciproca a corpurilor voastre si practicarea pettingului este binevenita si foarte utila la varsta voastra. Momentul inceperii vietii sexuale reale se va intampla in clipa in care veti considera ca sunteti pregatiti atat fizic cat si psihic si mental. Referitor la prima problema cu multa perseverenta si trecerea timpului probabil vei experimenta si orgasmul odata si-o data. Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

1. dacă ai orgasm, înseamnă și că „te-ai terminat"; așadar, care enunț e greșit? Că ai orgasm, sau că (de fapt) nu ai habar ce-i aia?
2. petting-ul e excelent pentru vârsta voastră. Deși nu există o vârstă anume pentru începerea vieții sexuale, aceasta e bine să se producă cel mai devreme DUPĂ încheierea pubertății.

| Emilian65 a răspuns:

Referitor la a doua intrebare, puteti face sex atunci cand sunteti amandoi de acord, dar nu uitati sa va protejati.

| Oana92 a răspuns:

1. Spui ca ai avut orgasm, apoi ca te duce la punctul culminant, dar nu te-a terminat niciodata. Decide-te!

2. Faptul ca a plans dupa tine nu e neaparat o dovada de iubire, poate fi o dovada ca e un bun actor... Viata sexuala se incepe atunci cand va simtit pregatiti si cand detineti suficiente informatii despre anatomie, contraceptie, sexualitate in general. La 15-16 ani nu sunteti in stadiul asta...

| Staind a răspuns:

Poate s-a lovit la degetul mic in coltul mesei si tu ai crezut ca plange dupa tine.

| iMuss a răspuns (pentru Staind):

înteleg ca nu te bagă nimeni în seamă și cersești atenție peste tot, dar data viitoare roagă-ti umorul să te lase în pace că ești praf.

| Staind a răspuns (pentru iMuss):

Prafurile sunt scumpe, mersi :'(