| Dăăqueen008 a întrebat:

FUNDA! Cand se poate face cel mai devreme un test de sarcina?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul unui testul de sarcina poate fi considerat ca fiind valid/corect doar daca testul este executat in momentul in care in urina sau in sange se realizeaza o concentratie minim detectabila de hormon de sarcina hCG. Aceasta concetratie minima de hormon de sarcina in sange se realizeaza la 2 zile dupa implantarea ovulului in endometru prin NIDATIE adica cam din a 9-10-a zi dupa ovulatie iar in urina este necesara trecerea a 12-13 zile, adica dupa trecerea a minim 21 de zile din momentul ovulatiei. Rezultatul oricarui test de sarcina efectuat inainte de realizarea concentratiei minim detectabile de hormon hCG nu se poate considera ca fiind corecta si nu poate fi luat in considerare. In concluzie, in sange se poate identifica hormonul hCG dupa 10 zile iar in urina dupa 21 de zile, socotite din ziua de ovulatie.

| Emilian65 a răspuns:

La 21 zile de la ultimul act sexual.

| TheGentleman a răspuns:

Testul de sarcină este concret doar dacă este efectual după 21 de zile din momentul ultimului act sexual

| Miss25JK a răspuns:

La 2 - 3 saptamani dupa contactul sexual, recomandabil sure check tip stilou pentru ca il poti face in orice moment al zilei.

| Maly29 a răspuns:

Oricând, dar cel mai relevant este după minim o săptămână

| Nujtiu a răspuns:

Dupa 24h de la actul sexual.

| Alexandra_Iosif_1998 a răspuns:

Dupa o saptamana sau doua.