| anonim_4396 a întrebat:

Funda! Daca mi-am rupt himenul prin masturbare tot sunt virgina? Nu stiu exact daca virginitatea se pierde la primul contact sexual sau dupa ce iti rupi himenul. Sper ca inca sunt virgina....ar fi trist daca m-as dezvirginat siguralaughing))

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

VIRGINITATEA reprezinta un concept psihico-mental, adica este doar o notiune imateriala si INVIZIBILA care este localizata in MINTEA fetei/femeii Din acest motiv existenta VIRGINITATII sau lipsa starii/conceptului de virginitate NU se poate vedea cu ochii si nici nu poate fi atinsa/pipaita sau rupta ori ''pierduta'' voit/intentionat sau accidental. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI in afara fetei/femeii nu se poate pronunta in privinta VIRGINITATII respectivei fete/femei. Aceasta starea/notiunea de virginitate dispare/''se pierde'' NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat. Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala/accidentala a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE. Deci reiese foarte clar ca acest proces denumit DEFLORARE se poate produce numai strict ca urmare a unei actiuni fizice asupra himenului si in urma respectivei ''agreriuni'' se produce si ramane o stare vizibila si/sau palpabila. De asemenea acest proces de DEFLORARE mai poate sa apara/sa se produca si din mai multe alte diverse motive. Printre aceste motive care pot provoca ruperea sau deteriorarea himenului si producerea deflorarii sunt anumite actiuni care nu au absolut nici-o legatura cu activitatea sexuala. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea pielitei respective, himenul se poate leza/crapa/rupe in momentul in care fata efectueaza miscari ample de deschidere/indepartare a picioarelor, la balet, gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Este unanim acceptata atat aprecierea cat si considerati portivit caruia este IMPOSIBIL sa se produca AUTOdezvirginarea. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cum zice sofi.

| sofisis a răspuns:

Te-ai deflorat, nu te-ai dezvirginat. Virgina esti pana la primul act sexual. Desi mare grija ca majoritatea asociaza himenul cu virginitatea happy

Răspuns utilizator avertizat
| Emmaem1 a răspuns:

Nu mai ești virgină. Nu mai ești virgină de la primul contact sexual în care ți se rupe himenul, indiferent ce fel de contact sexual este laughing

| anamaria82726 a răspuns (pentru Emmaem1):

Mi l-am rupt singuralaughing