| Dσℓℓу a întrebat:

FunDiLikA. E o problema grava va rog scuza-ti categoria. Diriginta noastra (profa lb rom, 53 ani cam asa) nu ne lasa sa venim imbracati la scoala in haine pe care ceilalti dirginti le accepta la clasele lor.Am venit intr-o fusta cu negru si alb cu 3 cm peste genunche si nu m-a lasat in ea m-a certat de groaza.Am venit intr-o rochicioara maro simpla si nu m-a lasatstraight face. Am venit intr-un tricou cu bretele si nu m-a lasat ca cica nu se vine ca bretele:-s.Nu ne lasa cu cleme in cap straight face. Cu parul desfacut nici atat! Nu ne lasa in pantaloni scurtistraight face. Si e caldura si noi murim de cald...Si in clasa numai la cateva fete le face observatie.Si mie f mult in orice as veni.Si sunt cea mai buna in clasa la invatat ca daca nu as fii as mai zice ca d`aia imi face observatie doar miestraight face. Dar sunt unele fete din clasa care vin in maieuri roz(culoare care e interzisa) si o fata a venit toata in rosu si nu le-a zis nimic.Si nici macar fetele alea nu au note mari ca daca aveam ziceam ca de aia nu le lasa.Va rog ajutati-ma ca nu stiu ce sa mai fac straight facex(. Am venit intr-o bluza alba si aveau manecile putin largutze si mi-a zis ca nu sunt la bal mascatstraight face. Dupa peste 1 ora la ora de romana mi-a zis ca in bluza asta pto sa vin dar in fusta cu 3 cm peste genunche nuangry. va rog ajutati-ma.Eu tin f mult la ea dar prin aceste chestii se indeparteaza de noi totistraight face. helpsad. Funda rasp care ma ajuta si restul voturi toate raspunsurilestraight face. Multumesc tuturor care se chinuie sa citeasca intrebarea.

Răspuns Câştigător
| irina_1943 a răspuns:

Cred ca si ea tine la tine si te tot cearta cum sa te imbraci ca sa nu se ia un baiat un alt prof de tine.nu crezi la fel? doar esti cea mai buna din clasa.

6 răspunsuri:
| BlueBird a răspuns:

Pai ori e profa de romana ori e catalin botezatu ca sa iti zica cu ce sa e imbraci si cu ce nu. Profa ar terbui sa isi vada de viata ei ca la 53 de ani nu isi mai poate permite sa se imbrace. Plus ca daca face observatie si la fusta cu 3 cm deasupra genungchiului e clar ca are probleme cu capul. Fa-i pe plac macar astea 2 saptamani cat mai sunt de scoala. stiu ca e greu dar vino in haine de-astea angry de comunisti. Nu cred ca am alta solutie sad. O vaca de profa ca a ta n-am mai auzit. Dar nu stiu. Pur si simplu imbracate in blugi lungi angry. si o bluza lungutza si vaporoasa pentru ca daca nici asta nu merge nu pre mai am ideei. In plus cred ca e singura dinter diriginti/profi care face astfel de observatii. O pereche de blugi sincer merge mai aproape la orice ( logic ) si o blua vaporoasa sau o bluza cu manecile 3 sferturi o camasa subtire sau o camasa cu maneca scurta. ( daca ziceai ca ti-a facut observatie la tricou ).

| Radioactive a răspuns:

Uă! La noi singura pe care o ceartă e cea mai proastă din clasă şi cea mai deloc cuminte, care vine cu pantaloni scurţi ca nişte boxeri, cu cizme trecute de genunchi, cu geci de piele strâmte şi cu crecei cât casa. Ai putea să-i rogi pe părinţi să vorbească cu dumneaei, poate o fac să înţeleagă. Dar în ce o vrea domne să vă îmbrăcaţi? În călugăriţe? Sau n-aveţi voie în negru? Nu prea ştiu ce ai putea face, având în vedere că trebuie' să respecţi ce zice că doar e dirigintă. Ai putea să te schimbi doar la ora ei...dar fiind profesoară de română bănuiesc că are mult ore prin şcoală, aşa-i?

| AdriixDoo a răspuns:

Spune-i :" Nu iti place, te abtii! Cumpara-mi tu haine pe placul tau si atunci ma imbrac in ce vrei tu!"
Pai ce naiba, si eu am patit la fel cu profa de mate. Una mereu se machia si venea cu ditamai decolteu' si tot pe mine ma vedea, care eram cat se poate de normala. Aici unde sunt eu in Spania, nimeni nu zice nimic. Si daca spune sineva ceva pai " que te aguantes" ( suporta)

| in2ishen a răspuns:

Diriginta noastra(prof. engleza cam 40 si de ani) nu ne lasa nici pe noi oricum.E cam la fel ca profesoara ta dar nu comenteaza foarte mult. Faza e ca pe fete le lasa cu fusta da pe noi nici macar in pantalon 3 sfert.Desi multi baieti dar si fete nu respecta regulile ei, ea nu i baga in seama.Intro zi am venit cu pantaloni scurti si cu un tricou mulat(cum venise un coleg cu doua zile in urma cand aveam eng.), iar ia incepe sa strige la mine ca de ce ma imbrac asa.Cei drept ia nu ma prea are la inimi deoarece nu am vruto ca diriginta. Poate asta este si problema cu profesoara ta sau are ceva probleme si e foarte nervoasa in ultima vreme.Cei drept, nu cred ca are probleme(ex. in familie daca doar de tine se leaga.Incearca sa discutati si vezi ce are.

| in2ishen a răspuns:

Bravo tu.Nu mai cu frmosu.Impusca in cap daca nu merge.Stiu ca ai prins drag de ia da vremuri disperate cer masuri disperate.Vin eu daca nu reusesti.

| Dσℓℓу explică:

Din tot ce ati zis toti mi-a fost foarte folositor.Mai astept raspunsuri si dupa o sa dau 1 raspuns castigator.Irina ai dreptate si asta poate fii un motiv ca se ia de mine pentru caa tine la mine si vrea sa fiu imbracata ca la scoala, dar faza e ca eram!sad. chiar exagereaza.Cat despre sa-mi rog parintii sa vb ca ea mama daca se duce ce sa i zica...va dati seama ca se va supara si ma ia in ochi de rau si o mai am de suportat 2 ani si daca prinde ciuda pe mine o sa imi dea numai note micistraight face...nu stiu` ce sa zic maine merg la scoala imbracata intr-un sarafan alb cu maro si daca imi zice si de asta o f*7 in gura de zdr3@n7z@.x(