| Gbrlela a întrebat:

Gbrlela a pus o intrebare noua:
Panica
Bună ziua. În general îmi vine menstruația pe data de 18 la 28 de zile. Ultima menstruație am avut o pe 18 beb noiembrie. Pe data de 30 noiembrie și 1 decembrie am făcut dragoste neprotejat cu ejaculăre în mine. De atunci pana astăzi am mai făcut dragoste...
acum 28 minute

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT si are mereu lungimea de 28 de zile (+/- 1 zi), atunci procesul prin care este eliberat OVULUL din foliculul ovarian : OVULATIA, are loc in cea de a 15-a zi a ciclului numarat fata de prima zi a ultimei menstruatii.
Daca ultima menstruatie a inceput in data de 18 Noiembrie in acel caz OVULATIA s-a produs in data de 1 Decembrie (18.11 - 01.12 = 15 zile) iar PERIOADA FERTILA REALA (certa, sigura) a ciclului s-a suprapus peste zilelor de 28, 29, 30 (Noiembrie) + 1 + 2 Decembrie.
Rezulta ca cel mai probabil in acest moment esti insarcinata, pe baza celor afirmate de tine : ''Pe data de 30 noiembrie și 1 decembrie am făcut dragoste neprotejat cu ejaculăre în mine''. Multa sanatate!

| Gbrlela explică (pentru corbulalbrosu):

Îți mulțumesc pentru răspuns. Îmi poți spune și când as putea face un test de sarcina? Menstruația ar trebui sa îmi vina pe 16

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Gbrlela):

Incepand de poimaine adica din 16 Decembrie se poate face testul de sarcina beta-hCG intr-un laborator de efectuare de analize medicale al carui rezultat va fi in proportie de 85-90% CORECT
Testul de sarcina facut acasa pe baza urinei pentrua fi corect tot in proportie de peste 85-90% se poate face de prin data de 19 Decembrie. Rezultatul VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99% se poate obtine in urma unui test facuta dupa data de 21 Decembrie.

| anarosca78 a răspuns:

Si care e intrebarea?

| xXxMargaritaruMortiixXx a răspuns:

Acum 22 ore | xXxMargaritaruMortiixXx a răspuns:

rtiixXx a răs 22 ore