| Anamaria1111 a întrebat:

Bună seara. Am avut ultima menstruatie in data de 15-20 noiembrie, iar actul sexual neprotejat metoda Coitus interruptus s-a produs in data de 25 noiembrie. Urmatoare menstruatie trebuia sa fie pe data de 15 decembrie si inca nu si-a facut aparitia. am facut un test de sarcina in data de 18 decembrie si a iesit negativ. dacă nu e vorba de o sarcina atunci care e problema? (In cazul unei sarcini, eu si sotul meu ne-am bucura) Menstruatia mea are loc la 28-30zile maxim. Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este probabil destul de regulat si de asemenea si datorita faptului ca tot probabil in mod constant are o lungime de circa 28-30 de zile se poate aprecia/considera ca si in cursul actualului ciclu menstrual PERIOADA FERTILA s-a suprapus peste perioada situata intre 25 - 30 Noiembrie (poate chiar si 1 Decembrie) si cu OVULATIA produsa probabil in 29-30 Noiembrie. In cazul in care sexul neprotejat s-a terminat fara ca sperma sa fie ejaculata in vagin si de asemenea si datorita faptului ca sexul a fost intretinut cu circa 4-5 zile inainte de a se fi produs ovulatia, probabilitatea de a se putea forma o sarcina intr-o asemenea situatie poate fi apreciata ca fiind foarte mica spre imposibila, stiind ca spermatozoizii ajunsi in uter pot supravietui 4-5 zile numai/doar in cazuri foarte rare sau chiar exceptionale. Totusi da de gandit fiind chiar inexplicabila o asemenea intarziere de pornire a menstruatiei care a ajuns deja la 4-6 zile, avand in vedere ca pana in prezent de regula menstruatia pornea la data preconizata. Datorita faptului ca totusi contrar evidentei, poate exista chiar si o mica posibilitate de a fi instalata o sarcina in uter, dar a carei prezenta nu a fost evidentiata de testul de sarcina facut fiindca testul a fost efectuat inainte de trecerea celor 21 de zile de la ovulatie, deci probabil prea devreme, pentru a fi sigura si linistita se impune repetarea testului dupa trecerea a 3-5 zile. Multa sanatate!