| marcela00 a întrebat:

Gelozia este o boala?

16 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Gelozia este cariul care roade stalpii casei. Cand stalpii sunt slabiti bine, casa se prabuseste.
Multi spun ca un pic de gelozie este necesara, si ca ea "demonstreaza" iubirea lor pentru partener/a. Esti si tu de acord cu prostia asta?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu e o boala propriuzis, insa in momentul in care e manifestata excesiv, cu tipete, scene de gelozie cu violenta verbala eventual si fizica, denota o afectiune psihica. Specialistii nu dau un nume ci identifica mai multe afectiuni psihice implicate. Citez:

" - Intensitatea geloziei poate fi situată pe o scală variind între: gelozie aproape de normal, gelozie nevrotică şi gelozie psihotică până la starea de schizofrenie paranoidă. Există şi gelozia în sens de posesivitate – o astfel de relaţie este ca între stăpân şi sclavul său, ca între proprietar şi bunul său.
Trebuie subliniat faptul că gelozia poate fi şi o tulburare organică, apărută în urma unui eveniment traumatic.
Gelozia poate să apară şi în urma consumului de alcool; alcoolul având un rol favorizant în trecerea la acte agresive şi criminale îndreptate împotriva persoanei iubite."

Deci tulburare maniaco-depresiva, nevroza, chiar pana la schizofrenie paranoida. Astea sunt afectiunile care de fapt amplifica doza normala de gelozie pe care un om normal o simte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa zicem ca poate fi si o boala, nu de alta da greu scapi de ea

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Îmi pare rău să te dezamăgesc dar e un sentiment.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Gelozia este mai mare decat prostia dar din aceeasi categorie, nu castigi nimic daca esti gelos ci doar iti zdruncini nervii serios de fiecare data

| Deaad a răspuns:

Frica de a pierde pe cineva duce la gelozie, gelozia excesiva si bolnava duce la paranoia.
Toti sunteti gelosi pana la urma, dar nu deveniti paranoici.Atunci e o problema.

| Mussette a răspuns:

Cam da.
Ar fi bine sa incerci s-o ti in frau. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuies si un pic de gelozie dar mai bine iubesti si atata timp cat iubesti sa nu sufoci prea mult persoana respectiva ci nici ea pe tine. Libertate si comunicare plus sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O emotie negativa. Poate cea mai mare emotie negativa scoasa din cutia Pandorei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia este apanajul egoismului.

| GabrielaIoana a răspuns:

Nu, este un sentiment prin care se arata posesia si iubirea fata de o persoana.

| Chawki a răspuns:

Prostieeeeeeeee

| Ioana011 a răspuns:

Cateodata da, una mare de care nu poti scapa si care poate provoca multe necazuri. Dar trebuie sa inveti sa ti-o controlezi cu incredere fata de cealalta persoana, cu iubire si sinceritate. Gelozia vine odata cu iubirea pe care o porti persoanei de langa tine, dar daca nu stii sa ti-o controlezi poti sa o pierzi sau sa faci greseli pe care sa le regreti mai tarziu.

| roxanaandreea a răspuns:

Eu zic ca nu este o boala, este pur si simplu o emotie, un sentiment de o intensitate foarte mare uneori. Dupa parerea mea este dovada clara de iubire.

| Shontellle a răspuns:

Gelozia e un sentiment...un sentiment care aduce de multe ori probleme in viata unui cuplu.E normal sa fi gelos, dar in anumite limite.

| Zuzabaaa a răspuns:

Daaaaa poti murii mergi repede la spital sa te tratezi ca e foarte periculoasa! Poti innebuni!