| IoanaAndreea12345 a întrebat:

Heei, lumea. De 2 saptamani nu mai sunt cu prietenul meu. Am avut o relatie de 2 ani jumatate iar in urma cu 2 3 luni lucrurile au inceput sa ia o intorsatura, nu ne mai intelegeam, era foarte geloos, ma izola de tot ce inseamna prieteni. Dupa vreo luna am decis sa luam o pauza la modul in care daca e sa fie sa ne impacam, ne vom impaca. Eu de 2 luni am cunoscut un tip cu care am inceput sa vorbesc, ne intelegeam foarte bine, am iesit si la cafea, ma sfatuia cu prietenul meu si era acolo pentru mine. Cand am luat pauza, baiatul acesta m-a sarutat si a zis ca vrea sa fim impreuna. Nu m-am opus, insa in seara urmatoare am regretat enorm ce s-a intamplat si i-am spus iubitului meu chiar daca nu mai eram impreuna. Acesta s-a enervat groaznic si a zis ca l-am inselat, m-a facut cur** si in toate felurile plus de asta a mai zis si altor oameni. Am acceptat ideea ca nu m-a va mai ierta pana cand am auzit de asta. Acum ba vrea sa si calce pe suflet, ba ma face panarama si in toate felurile. Nu stiu cum sa mai procedez. Tipul cu care discut sta deoparte si nu vrea sa imi influenteze deciziile. Nu stiu cum sa mai procedez? Ce sa fac?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pauzele astea luate de la dragoste sunt de fapt minciuni spuse de plictiseala!
Pentru ca nu vin niciodata cu ceva bun, cel putin unul din parteneri inseala, sau iese cu altcineva, deci, dragoste nu mai este demult, dar prefera sa se minta unul pe celalalt.

Cum ai dat cu batul in balta, te sfatuiesc sa-ti vezi de drum, cale de intors la fostul nu mai exista si cum ai creat o situatie penibila si cu celalalt, eu spun sa-ti cauti un al 3-lea, acr nu te cunoaste, nu-i stie trecutul si nici n se va simtii jignit or jenat de situatia incomoda.

| cristimihailov a răspuns:

Nu prea inteleg: de ce mai stai cu gelosul?

| Ara997 a răspuns:

Tipul cu care "discutzi " si care "ma sfatuia cu prietenul meu si era acolo pentru mine" astepta ca motanul sa -l lasi pe celalalt si sa te urci in patul lui - el era acolo pentru el nu pentru tine. cum poti fi asa naiba? iar acum," sta deoparte si nu vrea sa imi influenteze deciziile" - in traducere libera il doare la basca odata ce ai fost a lui.
boon, ce intelegem noi de aici? ca esti extrem de naiba si de manipulabila emotional, ca daca unul te asculta ai impresia ca iti ofera sprijin, ca nu ai inteles ca 90% din tipi vor DOAR sex, fara sentimente, iubire, sprijin, angajament etc.
ma uit si ma crucesc : e liber la sex nu si la iubire...

| Ara997 a răspuns (pentru Ara997):

*naiba

| Ara997 a răspuns (pentru Ara997):

*naiba - scuze autocorectul.

| Ara997 a răspuns:

Sti de ce nu vrea sa-ti influenteze deciziile? fiinda ii convin de minune si mai face si pe elegantul! - si tu-l crezi.
eu nu zic ca al'laltul e grozav, doar ca asta e mai shmecher -atat

| Betty12345678 a răspuns:

E bine ca ti-ai dat seama ce fel de om e. Daca tine la tine nu e ok sa te jigneasca in halul asta.Mai bine lasa-l si mergi mai departe.

| pufipo a răspuns:

Din momentul in care tu ai ales sa te duci la cafea, v-ati sarutat, sa spunem ca simtiti ceva unul pentru altul, eu zic ca ti-ai dat raspunsul singura, plus ca ai zis singurica: nu mai erati impreuna.
Iar cu fostul (sper sa fie fost): caracterul nu creste peste noapte, ca el a decis sa te insulte si sa dea vorba mai departe, ar trebui sa iti spuna mai multe despre cel pe care il cunosteai.

| Andrei101010 a răspuns:

Si de unde stii ca el in tot acest timp a stat cuminte ca un sfant? Cine stie cu cate si-a tras-o si tie iti scoate ochii pentru un sarut.Da-l dracu si du-te la baiatul cu care te-ai sarutat.

| HumanAlpha90 a răspuns:

Pfuuu... Oarecum ati gresit amandoi ca ati facut intelegerea de a face o pauza iar, intr-un fel, voi inca nu erati despartiti complet si de asta el te acuza ca l-ai inselat. E foate bine ca esti sincera dar, nu cred ca a fost bine ca i-ai spus, pentru ca tu atunci erai in faza de experimentare " merita sa ma impac cu el sau nu".
Cred ca cel mai bine e sa il lasi de tot pe fostul tau, exista riscul sa iti reprosezae foarte mult timp greseala ta, plus ca daca vreodata o sa greseasca fata de tine o sa spuna: " Ce!? Si tu m-ai inselat cu ala"

P.S. Aici tu stii cel mai bine ce e de facut. Eu doar mi-am exprimat punctul de vedere din ceea ce ai spus. Bafta!