| Roxanna112345 a întrebat:

Heei TPU! De cate ori e bine sa faci sex (pe saptamana sau luna zic...) Si. de cate ori inseamna prea mult? Poate afecta sanatatea daca exagerezi?
FUNDA! :*

Răspuns Câştigător
| Zeref a răspuns:

Difera de la un individ la altu si de la m la f.Voi aveti 4-5 orgasme iar noi 1.Cu cat faci mai mult sex chiar si de 2-3 ori pe zi sau cand te apuca cu atat este sansa ca atunci cand te opresti brusc, sa ai efecte secundare.Un pic de tulburare de comportament dar si o dereglare hormonala.Mai evident este la barbati. Oricum, mai bine faci dragoste decat sex.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa faci de cate ori ai ocazia.Este foarte benefic.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Intretinerea de raporturi sexuale NU duce la dereglari hormonale. Cea mai mare dereglare hormonala se produce la pubertate, e desigur o dereglare normala, creste numarul de hormoni specifici care duc la dezvoltarea organelor sexuale, duc la cresterea corpului etc.

Dereglarile hormonale anormale provin de la alimentatia necorespunzatoare, afectiuni mostenite sau afectiuni capatate, nu de la facut sex.

| Emilian65 a răspuns:

Faci sex, de cate ori ti se scoala.

| sofisis a răspuns:

Nu exista o limita. Fiecare face cat vrea, cand vrea. Nu afecteaza sanatatea. E benefic chiar.
Atata doar ca daca abuzezi e posibil sa te plictisesti de partener.
Dar daca vrei sa faci zilnic...nu te impedica nimeni.

| Alcyon a răspuns:

Nu exista un numar standard de partide. Faci cand ai timp si chef. Nu afecteaza sanatatea... Poate doar daca prelungesti actul foarte mult, te alegi cu niscaiva iritatii. Fa-o cat ai timp, ca pe urma cand o sa ai serviciu si n-o sa mai stai cu parintii, greu o sa mai gasesti un moment liber laughing

| trixiiie a răspuns:

E ok să faci sex. Studiile arată că persoanele care fac sex des sunt mai sănătoase și mai fericite. E și înlocuitor pentru sport, e un mod de a scăpa de stres, te simți bine, e o activitate plăcută etc.
Nu ai cum să exagerezi. Exagerezi cu partenerii, asta se poate întâmpla, dar cu prietenul tău nu, pentru că nu poate să facă la nesfârșit, e om, vă opriți la un moment dat.
Sunt momente și momente. La început de relație poți să faci de 3-4 ori pe zi, apoi poți ajunge să o faci la 2-3 zile după câțiva ani. Depinde.
Dar nu-ți face griji. E chiar indicat să faci des. Cât mai des.
Și pe deasupra e și al naibi de plăcut love struck

| Uratul01 a răspuns:

Buna roxana! Pentru tine e bine cat mai mult sex. Cine stie poate faci o meserie din asta!