| baharbai a întrebat:

Heey am si eu o intrebare, am 16 ani si am fimoza(asa cred, adica pot sa imi decalotez capul penisului fara probleme atunci cand nu este erect, iar cand este erect pot doar 25/50%, si asta reusesc doar cand este bine uzat) prietena mea, doreste sa facem sex, tin sa mentionez ca ea este virgina…intrebarea mea acum este, pot intretine relatii sexuale daca penisul meu se reprezinta cum am spus mai sus? Va multumesc pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
| GeorgeCazan a răspuns:

Poți, dar poate sa fie dureros. Depinde de fimoza; mai exact depinde de preput (pielea de pe capul penisului), depinde de ce dimensiuni are; dacă diametrul preputului e mai mic decât capul penisului, trebuie operatie; dacă preputul e mai mare în diametru decât capul penisului, nu trebuie neapărat operatie, fimoza (adică sutura dintre capul penisului și preput) se rupe la contact sexual sau masturbare. Exista și niște creme prin unele farmacii, care practic mai "înmoaie" țesuturile și e mai ușor de decalotat penisul. Una peste alta ar trebui sa mergi la medicul urolog. În România noastră draga părinții nu-si duc băieții la doctor când sunt mici să vadă dacă au sau nu fimoza. E mult mai ușor de scăpat de problema când ești mic.
Eu am avut fimoza nr2 din ce am descris și a fost al naibii de dureros, dar am scăpat fără operație; aveam 15 ani. La control am fost după și a fost ok.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este intra-devar FIMOZA de grad 3 sau 4 care necesita interventia unui medic UROLOG.
In situatia in care esti tu este imposibil anatomic sa intretii sex cu cineva, fiindca este impsoibil sa se decaloteze penisul.
Urgent la Medic!