| Catalynn32 a întrebat:

Salut, am o intrebare, daca reusesc sa imi decalotez penisul cam... 30% e vreo problema? adica trebuie operatie, pot intretine relatii sexuale?, pana acum nu am avut contact sexual, doar oral thinking

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vai ce priceput ești în "oral"!
Mergi la medic.
Pa, pa.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu te mai complica, du-te la consultatie la dermatologie si se rezolva imediat, dar sa ai trimitere de la medicul de familie!
Daca mai amani, o sa ai ceva probleme cand va fi l ao adica, plus ca s-ar putea sa nu ii/le palca la tipe cum iti arata mostenitorul, ca sa nu mai zic de durerea pe care risti sa o ai in momentul penetrarii, si care iti poate anula si erectia, si atunci?! Plus jena, si ce va crede tipa, etc.
Merita?!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil să fie vorba de fimoză :(

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in stare erecta nu reusesti sa decalotezi glandul inseamna ca preputul are orificiul prea stramt in momentul in care penisul isi mareste volumul. Ai putea incerca sa folosesti unguentul DERMOVATE (propionat de clobetazol 0, 05%) de vanzare in orice farmacie.Acest unguent inmoaie celulele epiteliale si prin masarea si intinderea progresiva se realizeaza intinderea pielii preputului pana in momentul in care acesta va reusi sa se treaca peste gland si sa se reuseasca decalotarea completa.Se foloseste de 2-3 ori pe zi maxim 2 saptamani.In caz de reusita partiala se face o pauza de 2 saptamani si se reia procedeul.In cazul in care nu se reuseste inseamna ca este nevoie de o mica interventie chirurgicala de max. 5 minute, fara internare.