| denis57612 a întrebat:

Hei. Am 15 ani si jumatate si sunt clasa 9. De curand, am cunoscut o fata alaturi de care perec cateva ore zilnic. Vorbim foarte mult si de obicei pe aceleasi teme: probleme in dragoste si starea ei pentru ca se afla intr-o perioada in care este foarte vulnereabila. Un idiot o face sa sufere. Ideea este ca in tot acest timp eu am inceput sa ma indragostesc de ea. Vreau sa o ajut sa treaca peste acele probleme, dar nu stiu ce sa ii mai zic si ce sa mai fac. De asemenea, nu am curajul sa ii spun ca incep sa am sentimente pentru ea dintr-un singur motiv: imi e teama ca relatia dintre noi se va raci. Voi ce parere aveti? Cum credeti ca ar trebui sa procedez? Ce subiecte sa mai abordez cu ea? (nu sunt o fire extrem extrem de comunicativa, dar intru in pana de idei - suntem colegi de banca si trebuie sa vb foarte mult)

7 răspunsuri:
| JomelaMaya a răspuns:

Eu zic să faci în așa fel încât să-i arați ce simți și la un moment dat să-i spui și dacă nu va simți nimic să-i spui că tot prieteni rămâneți și tot același tu dintotdeauna o să fii. Crede-mă decât să nu încerci și să rămâi tot timpul gândindu-te la ce-ar fi putut fi dacă îi ziceai e mai bine așa. Încercarea moarte n-are și să știi că-ți spun asta din experiența prietenului meu. Noi nu ne cunoșteam, iar lui îi plăcea de mine și m-a întrebat dacă vreau să fim împreună, aș fi spus nu, dar ceva mă atrăgea la el foarte mult și acum am ajuns să fim împreună de 5 luni și crede-mă nu știam că există băieți așa buni și atenți ca el, mai ales că sunt la primele mele relații și am abia 16 ani. Deci fă-o, spune-i cumva că-ți place de ea, ia-ți inima în dinți și fă în așa fel încât să ajungeți împreună!

| denis57612 explică (pentru JomelaMaya):

Ar mai fi ceva ce cred ca ma va dezavantaja: aspectul fizic (sunt mai plinut dar si destul de inalt). Crezi ca imi va pune mari piedici?

Răspuns utilizator avertizat
| JomelaMaya a răspuns (pentru denis57612):

Hmm thinking nu știu exact asta, adică uite, nu pot să zic că eu sunt cea mai slabă fată din lume, sunt undeva la mijloc, nici prea slabă, dar nici exagerat de grasă, plus că-s mică de înălțime am 1, 61, iar prietenul meu are 1, 85 și el la fel ca mine nu-i nici slab, dar nici prea gras, deci suntem undeva pe la mijloc, pe mine una nu mă interesează așa mult aspectul fizic pe cât caracterul, m-am îndrăgostit enorm de prietenul meu datorită felului în care se comportă cu mine :3 să știi că o fată se simte foarte foarte bine când o alinți mereu, îi spui c-o iubești, că-i frumoasă și te comporți cu ea minunat. Ai grijă să nu vă certați și eu îți urez baftă în a o cuceri happy! bineînțeles nu trebuie să fie totul așa în 2-3 zile, dacă crezi că e nevoie de mai mult timp fă în așa fel încât să prinzi curaj și să-i spui happy

Răspuns utilizator avertizat
| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Eu zic sa ii spui adevarul, dar mai tarziu.

| Miladincaa a răspuns:

Nu poti sa fortezi lucrurile, ramai alaturi de ea si sprijin-o in continuare. atunci cand o fata e atrasa de un baiat nepotrivit ( idiotul de care vorbesti) nu ai cum sa o faci sa il uite. este necesar ca ea sa doreasca sa il excluda din viata ei.
tu poti insa sa ii fi alaturi, bunatatea nu se uita usor cu atat mai mult atunci cand vine intr-un moment dificil. daca esti sigur de sentimentele tale, ai rabdare si fi sigur ca indiferent de cum vor evolua lucrurile ea iti va fi recunoscatoare pentru tot ce a-i facut pentru ea in perioada aceasta.
totusi daca nu te simti pregatit pentru o asemenea incercare, daca nu consideri ca merita atata efort sau daca pur si simplu nu ai suficienta rabdare e mai bine sa renunti. nu e " lupta " ta, nu ai de ce sa suferi asteptand sa observe ca esti bun si la alt ceva, nu doar sa o asculti cand are o problema.