| Bianca123barbalata a întrebat:

Hei. Am 16 ani iar astăzi trebuia să îmi vină menstruația, dar din păcate nu a venit și mă doare burta.
Mă mai joc cu iubitul meu dar niciodată nu a ejaculat, precizez că fără prezervativ, iar de fiecare dată suntem atenți să nu fie nici lichid preejeculator. Am un ciclu regulat, de 28 de zile. Oare de ce nu îmi vine? Mă îngrijorez.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Când dai astfel de informații trebuie să detaliezi ce înseamnă joacă. penetrare? fără penetrare?

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli, sa cunosti pentru a sti si pe viitor, deoarece este si in interesul tau sa stii si sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, apar disfunctionalitati in desfasurarea activitatii hormonale si ca atare in functie de aceste modificari apare posibilitate sa se produce dereglari mai mari sau mai mici privind lungimea ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile. In concluzie se poate aprecia ca inceperea menstruatiei cu cateva zile inainte sau dupa data de pornire a menstruatiei (reiesita prin calcul) de produce mereu din cauza dereglari hormonale. Durata abaterii poate prezenta variatii de la cele mici de doar +/- 3-5 zile la dereglari mult mai mari chiar si de 7-10 zile (de obicei in +) fara sa existe o sarcina. Statistic, s-a constatat ca dereglarile care afecteaza lungimea ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei, dar se manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, ovare, glanda pituitara, etc.) dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca o astfel de situatie se repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca orice femeie sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale. In cazul prezentat se poate aprecia ca NU poate exista o sarcina instalata in uter si in consecinta in zilele urmatoare menstruatia va porni negresit. Daca desfasurarea sangerarii menstruale va fi la fel ca si alta data in acel caz NU trebuie sa fii ingrijorata sau sa ai vreo teama nejustificata. Multa sanatate!

| Maia55 a răspuns:

Nu te mai juca cu iubitul tău fără prezervativ ca riști o sarcina nedorita. În cazul tău de acum dacă nu a ejaculat nu ai de ce sa te temi. Probabil ai răcit, ai fost stresata sau alte chestii. Ai răbdare și nu te stresa ca o sa îți vina, iar dacă chiar îți întârzie mai mult de 5 zile faci un test de sarcina. Deocamdată stai liniștită.