| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si acum cateva zile trebuia sa imi vina menstruatia si nu mi-a venit,oare de ce? Ma doare burta, dar nu-mi vine. Poate sa fie ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnaMeli19 a răspuns:

La aceasta varsta asa seintampla, sun dereglari hormonale, este normal sa fie neregulat. Asta dureaza ceva timp, paa se regleaza, la o varsta mai inaintata, poate sa dureze chiar si pana la primul contact sexual. Depinde, trebuie sa ai grija la igiena, si sa iei niste calciu. Nu strica nici o vizita periodica la medic, nu iti face nimic, doar o ecografie dupa care iti recomanda niste calciu, asa am patit si eu!

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

O sa-ti vina daca te doare burta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primii 1-2 ani de ciclu menstrual, mai ales la această vârstă.

Toate cele bune.

| andru10best a răspuns:

Probabil este o dereglare de hormoni sau ceva de genul. Ai rabdare ca o sa iti vina. Nu scapi.

| MetalHead04 a răspuns:

Nu,ce naiba.

| Killa93 a răspuns:

E prima menstruatie? ca nu inteleg :s

Daca nu, atunci ai o dereglare hormonala, mai asteapta vre`o saptamana, daca inca mai ai durerile si nu ti-a venit consulta un gineco!

| Lyy a răspuns (pentru Killa93):

Am menstruatie de un an si pana acum imi venea regulat si acum nu imi pai vine

| Fustii a răspuns:

Pot fi dereglari hormonale dar daca ai avut contact sexual... atunci e mai bine sa consulti doctorul! Bafta