| noname_3387 a întrebat:

Hei...am afcut dragoste cu prietenul meu.si.s`a rupt prezervativulstraight face. da' faza e k. a simtit. k s`a rupt.si a scos`ostraight face...nu a terminat. da' am auzit ca my exista un lichid inainte de ejaculare...imediat dupa. m`am spalat...si acum va trebui sa iau anticonceptionale.desi n a ejaculat. mi`e frica.care sunt riscurile sa fiu insarcinata?
si. ce anticonceptionale sa iau.si cum le folosesc.la cat timp. cat timp.etc.help me.plssss

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionale nu poti lua decat din prima zi a urmatoarei menstruatii, daca nu esti insarcinata. In plus, numai medicul ginecolog dupa consultatie ti le poate recomanda.
Ca sa putem aprecia riscul de sarcina, trebuie sa ne spui in ce zi a ciclului menstrual s-a intamplat accidentul. Oricum, riscul e mic, iar daca nu erai in perioada fertila, e chiar neglijabil.

| monyk a răspuns:

Buna, poti face o vizita la medic, sa iti dea anticonceptionalele potrivite, pe viitor ai mai multa grija, bafta.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Depinde de perioada in care s-a intamplat actul sexual. Anticonceptionalele ti le prescrie medicul si se iau in prima zi de menstruatie. Fa un test de sarcina la 21 de zile de la contactul sexual.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Doar el stie mai bine ce si cum s-a intamplat acolo.
intr-adevar...lichidul preejaculator contine spermatozoizi.acel prezervativ se putea rupe ori ca era expirat... ori ca nu a fost bine pus(excludem varianta de...sex mult prea salbatic laughing ).
vorbeste cu prietenul tau...sa vezi in ce stadiu s-a rupt prezervativul. daca mai avea putin pana la ejaculare cand s-a rupt prezervativul...ar fi fost bine sa iei pilula de a doua zi.

pentru anticonceptionale adreseaza-te unui ginecolog.

| zeeeeeex a răspuns:

Mergi la un ginecolog si el te va lamuri cel mai bine in ceea ce priveste anticonceptionalele si cu privire la faptul ca nu a exaculat in tine nu iti elimina riscurile complet pentru ca mai exista picatura placerii cred ca se numeste care contine spermatozoizi si cum prezervativul s-a rupt... Oricum sansele sunt mici dar sunt... Take care!

| Encore a răspuns:

Bravo ca si-a dat seama... alti nu isi dau, si e greu sa-ti vina sa "o scoti" in timp ce faci sex, chiar s-a gandit la tine ^^

| M.J. a răspuns:

Poi pentru a putea lua anticonceptionale, ar trebui sa consulti ginecologul, nu le lua de capul tau

| Jupiter a răspuns:

Sansele sunt mici, dar exista.
Poate te ajuta asta: http://www.topfeminin.ro/sanatate/contraceptie/pilula+de+a+doua+zi

| nu-vreau-nume a răspuns:

Riscuri exista, dar exista medicamentul de dupa, care se ia in maxim 72ore(3zile) dupa contactul sexual neprotejat.
iar la anticonceptionale, doar dupa un control la ginecolog, si dupa o reteta scrisa de acesta.

anticonceptionalele se i-au zilnic, de preferabil la aceeasi ora, timp de 1-2-3...6 luni, ori cat vrei tu, depinde cum te simti tu luandu-le, pentru ca iti pot da stari de greata, iti pot mari pofta de mancare(poate te si ingrasa), ti se maresc sanii si altele - iar acestea sunt semne ca acele anticonceptionale nu ti se potrivesc

| VladDu a răspuns:

Intreaba farmacista.

| tracky a răspuns:

Dar tu n-ai auzit de pilula de a 2-a zi? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff nu stiu si eu ma patit la fel... exact la fel...nu stiu ce o sa fac mi-e frica sa nu fi ramas insarcinatacryingcrying.:-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ne kemi la botezz

| corinna a răspuns:

Sincer nu cred ca esti insarcinata... e bine ca si'a dat seama si lucrul acesta nu inseamna obligatoriu ca va trebui sa iei anticonceptionale... puteti folosi prezervative in continuare nu inseamna ca toate se vor rupehappy cautati unele mai bune sau mai groase daca va e teamahappy