| AndreeaBianca123456 a întrebat:

Hei! Am avut astazi al doilea contact sexual, insa la fel ca la primul, m-a durut dar totusi simteam si placere, si nu am sangerat deloc. ( nici la primul nu sangerasem). Nu stiu, insa daca himenul s-a rupt sau nu, si daca s-a rupt e posibil sa ma doara si pentru ca nu e vaginul obisnuit cu penetrarea?

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină nici d.p.d.v fizic!
Este suficientă o penetrare ce 1-2 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Durerea se poate datora şi faptului că vaginul este foarte strâmt :)

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cu o oglinjoara ti-ai putea vizualiza himenul (asa ca fapt divers) si ti-ai putea tu insati da seama daca mai exista sau cum arata. Durerea persista pe parcursul a mai multe raporturi sexuale dar intensitatea durerii se reduce putin cate putin pana va dispare.Depinde si de marimea penisului precum si de modul in care se face penetrarea.Sa auzim numai de bine.

| AndreeaBianca123456 explică (pentru corbulalbrosu):

M-am uitat de mai multe ori dar nu imi dau seama cam cum ar arata laughing)

| lplostonyou a răspuns (pentru AndreeaBianca123456):

AndreeaBianca123456 nu vrei sa te casatoresti cu mine? simt ca tu esti aleasa inimii mele.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndreeaBianca123456):

Asta chiar ca aici nu iti pot explica.Doar in particular s-ar putea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu am sângerat la primul contact sexual.
Au apărut in următoarele 2 zile, mici firișoare de sangr, dar atât! laughing)

Stai liniștită, nici eu nu mi pot da seama de himen daca mai e sau nu laughing

Întotdeauna ma doare puțin la început si apoi dispare mica durere.

E posibil ori ca himenul sa ti se fi rupt de când erai mai mică, sport, lovitură...ori sa fie un himen elastic si sa se rupă abia când vom naște thinkinglaughing

| Neuronul a răspuns:

Din moment ce nu ai sângerat himenul nu s-a rupt încă!
Durerile sunt absolut obişnuite la primele contacte sexuale.

| Atlas33 a răspuns:

Incearca si fii mai explicita, penetrarea a exisat in intregime sau, a intrat tot in tine, scuze de intrebare. dar altfel nu vei intelege daca ai fost sau nu dezverginata sau poate fi himenul elastec.

| AndreeaBianca123456 explică (pentru Atlas33):

Da, penetrarea s-a produs in intregime la ambele contacte sexuale. La inceput ma durea, dar pe parcura imi si placea...insa nu am sangerat deloc. Am folosit lubrifiant doar ca nu stiu...preludiul a fost oarecum scurt si eu stateam destul de incordata. Sunt o fire foarte fricoasa de fel

| Atlas33 a răspuns (pentru AndreeaBianca123456):

Esti fricoasa de cine? ce varsta ai? si incearca sa-ti amintesti sa nu fi avut tentative in trecut

| AndreeaBianca123456 explică (pentru Atlas33):

16. Nu, nu am mai avut. Insa faceam gimnastica

| Atlas33 a răspuns (pentru AndreeaBianca123456):

Poate te-ai jucat cu un vbrator ceva, incearca sa-ti amintesti. nu poti sa nu sangerezi