| NinaaAlee a întrebat:

TPU! Am avut primul contact sexual insa nu am sangerat deloc. Am avut si dureri, iar penetrarea a fost destul de usoara. Am citit un articol cum ca himenul poate fi elastic. Intrebarea mea este: himenul se va rupe la urmatorul contact sexual sau doar dupa mai multe contacte?
Rog seriozitate!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare de 1-2 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Himenul elastic se rupe doar la prima nastere vaginala. insa daca ai avut dureri, e putin probabil sa fi avut himen elastic, mai probabil ai avut un himen subtire si prost vascularizat care s+a rupt usor si fara sangerare

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu se stie,depinde de conformatia ta,de tipul de himen pe care il ai(inelar,septal,labial,cribiform,semiluna,microperforat,sau chiar neperforat),de grosimea si rezistenta lui,de aici provenind respectiva elasticitate.
Pentru ca exista femei al caror himen cedeaza din prima clipa si altele care abia in momentul in care nasc au parte de o sectionare completa a himenului de catre medicul ginecolog.
Daca ai face o vizita la medicul ginecolog,ar putea sa-ti satisfaca curiozitatea,e singurul care ar putea aprecia corect situatia!
Tot ce pot sa-ti spun este ca se poate intampla oricand sa se rupa himenul tau si sa sangerezi,dar nici sangerarea nu este obligatorie,sa stii!
Pentru ca,de multe ori himenul este slab irigat,sau forma lui nu permite o mare sangerare,eventual cele cateva picaturi de sange efectiv se "pierd" in focul actiunii,s-a intamplat de destule ori.
Mai sunt si alte cazuri in care fata e posibil sa nu sangereze, himen elastic cum ai spus tu, in cazul unui himen inexistent(pentru ca se poate si asta), o multime de situatii, dezvirginarea unei fete nu impune obligatoriu si o hemoragie!
Ai inteles.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Depinde de grosimea lui si de cat a fost de fortat la penetrare, poti ramane cu niste franjuri toatat viata, sau deloc, dupa 6 luni. Nimeni nu iti poate spune exact cum va fi la tine.

| sweetangels a răspuns:

Doar la ginecolog se vede clar, altfel nu ai de unde sa stii.

| NinaaAlee explică:

17 ani... sper sa nu primesc jigniri.

| NinaaAlee explică:

Dupa cum am spus, la primul contact nu s-a intamplat nimic. Doar am avut dureri. Si da, as vrea ca himenul sa se rupa.

| ShinnyDowei a răspuns:

Depinde, se poare rupe si la primul contact sexual dar stai calma, nu e nimic neobisnuit.