| andreia297 a întrebat:

Hei. Am luat la recomandarea medicului anticonceptionale si mi-a recomandat ca la 6 luni sa fac pauza. Luna aceasta nu am luat si trebuia sa imi vina ciclul acum, pe 2 ian, dar inca nu a venit si astept. Nu stiu insa cum voi incepe folia, adica nu sunt sigura si imi e aiurea sa imi sun medicul doar pentru atat, mai ales ca mi-a explicat de 3 ori cum procedez dupa pauza, dar mi-a intrat pe o ureche si mi-a iesit pe alta ca sa zic asa. Teoretic, ar trebui sa incep folia marti pe 6, avand in vedere ca sunt in perioada de 7 zile in care ar trebui sa imi vina ciclul. Cum procedez? E urgent! FUNDA.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pauza nu poate fi de doar o luna, ci de 3 sau 4. Inainte de a face pauza, trebuie sa te vada ginecologul, chiar daca la inceputul tratamentului ti-a zis ca vei face o pauza, ea se face numai dupa ce ai fost la consultatie. la sfarsitul pauzei, vei merge din nou la ginecolog si vei incepe tratamentul numai dupa consultatie. Nu poti incepe folia fara menstra si fara consultatie ginecologica.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce AC iei şi nici cum le iei...
Oricum, e AIUREA faza cu "medicul mi-a recomandat ca la 6 luni sa fac pauza"!

Având în vedere întrebările tale anterioare, conform, celei din 21 Aprilie 2014 ( http://www.tpu.ro/......sa-iar-in/ ) ai ÎNCEPUT administrarea Karissa în 01.04.14 - deci, ori le-ai întrerupt ( o dată ) deja, ori le-ai luat aiurea :(

Ţi-am EXPLICAT ( la acea întrebare ) cum se administrează CORECT anticoncepţionalele!
În general, tratamentul se ia 9 luni, după care se face o PAUZĂ de 3 luni, apoi se iau IAR timp de 9 luni, apoi PAUZĂ de 3 luni, etc.

În altă ordine de idei, întreruperea TREBUIE să fie de MINIM 3 luni - NU doar o lună, cum reiese din spusele tale!

Apoi, după întrerupere, AC se încep ca şi cum nu ai mai fi luat niciodată : PREFERABIL din PRIMA zi de menstruaţie sau în zilele 2-5 ale CM...

"3. CUM SĂ LUAŢI KARISSA :

Luaţi întotdeauna Karissa exact aşa cum v-a recomandat medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigură.
Blisterele din fiecare cutie sunt concepute pentru a ajuta să vă amintiţi să luaţi drajeurile.

Începeţi prima cutie :
Începeţi să luaţi primul drajeu din prima zi a ciclului. Aceasta este ziua unu a ciclului – ziua când începe sângerarea.
Dacă începeţi în ziua 2-5 a ciclului dumneavoastră, trebuie să utilizaţi o metodă de contracepţie suplimentară, cum ar fi prezervativul, în primele 7 zile de administrare din primul blister.
Puteţi lua drajeul în orice moment al zilei, dar trebuie să încercaţi să îl luaţi aproximativ la aceeaşi oră, în fiecare zi. Vi se va părea mai uşor să-l luaţi fie seara târziu, fie dimineaţa devreme. Luaţi câte un drajeu în fiecare zi, în ordinea indicată, până ce terminaţi toate cele 21 drajeuri din cutie.
După ce aţi luat cele 21 drajeuri, în următoarele şapte zile nu veţi mai lua drajeuri. În decursul acestor 7 zile trebuie să înceapă menstruaţia.
Nu trebuie să utilizaţi nicio formă suplimentară de contracepţie pe durata celor şapte zile de pauză, cu condiţia că aţi luat corespunzător cele 21 de drajeuri şi veţi începe următoarea cutie în timp.

Următoarea cutie :
Începeţi următoarea cutie după cele 7 zile de pauză, chiar dacă menstruaţia continuă. Veţi începe întotdeauna o nouă cutie în aceeaşi zi a săptămânii." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_5017_29.12.04.pdf?anmPage=846&ID=16915

Toate cele bune.

| andreia297 explică (pentru bursuc001):

Si daca eu vreau sa fac pauza doar luna aceasta, cand incep folia cu AC?

| bursuc001 a răspuns (pentru andreia297):

Dacă NU asculţi şi faci o pauză mai mică de 3 luni te vei alege cu GRAVE dereglări hormonale/menstruale sad
Oricum, e treaba ta...

Indiferent că faci pauză o lună, sau 3 ( ori 6 ), după aceea se începe administrarea din PRIMA zi de menstruaţie sau în zilele 2-5 ale CM...

Multă sănătate.

| SkyPilot a răspuns:

Medicamentele de genul asta produc dereglari. Mai bine suni medicul sa-ti mai explice odata decat sa faci cine stie ce minune.

| Alexandr a răspuns:

Medicamentul poate produce dereglari! Mai bine iti suni medicul! Nu iti fie rusine!