| Kingston147 a întrebat:

Hei! Am nevoie de cateva sfaturi si parerile voastre sincere. Am avut o relatie de 4 ani jumatate, totul a inceput in clasa a 9-a in vara. totul bine si frumos, certuri din cand in cand ca in toate relatiile, ne cunoastem parintii reciproc pe scurt familiile.Parintii ei ma apreciaza mult deoarece eu stau singur de la 15 ani, imi vad de a le mele, sunt descurcaret etc. Mi-am dat tot ce am avut mai bun in relatia asta si ea. s-a consumat destul de mult. insa in vara ea a plecat la facultate si ne-am racit rau de tot si am incercat sa ma mut cu ea, i-am propus asta din iulie insa mi-a spus sa asteptam putin sa vorbeasca si cu ai ei si daca prinde loc la camin. sa stea acolo pana invata putin cum e cu facultatea. Eu am o firma in orasul respectiv si un apartament puteam sa stam linistiti acolo, ea a vrut sa fie si putin mai "libera" pentru ca ai ei nu ii permiteau multe. ma refer la libertate in schimb familia superba. Dupa ceva timp ca intr-un camin cum se intampla mai mereu si-a gasit pe cineva sa o sprijine etc. si s-a atasat de el iar pentru mine a fost un soc. Ne-am despartit si au trecut deja 4 luni in care eu inca ma gandesc la ea zilnic si ea la fel. ne-am vazut recent la o petrecere si nu stiam cum sa sarim unul pe altul mai repede,dupa ce ne-am "respins" cateva ore. ca na, orgoliu. Am petrecut o noapte vorbind despre tot, a plans spunandu-mi ca ma iubeste enorm, ca eu voi avea mereu locul meu special acolo. tremura si multe altele si am decis sa lasam timpul sa treaca sa vedem ce se va intampla intre noi. De cand ne stim orice am face cand am fost despartiti,certati,separati mereu ne-am lovit unul de altul. tot timpul. Iar eu cred ca va fi femeia cu care imi voi imparti viata,ma urmareste gandul asta ca ne batem mereu unul ce celalalt si suntem topiti unul dupa altul oricand ne vedem, ne sclipesc ochii, este superb totul cand sunt cu ea. Ce pot face sa uit putin sa zic sa nu mai sufar? Si ea sufera chit ca e cu ala. si ce ma face sa ma simt super este ca este mult mai urat ca mine si multe altele. ce sfat imi oferiti?
P.S Am scris pe scurt aici. insa au fost multe, multe in 4 ani. era ca si cum ne stim de o viata.

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

Sufera, dar e cu ala?
Sa fim seriosi, nu era impreuna cu el daca inca te mai iubea.
Sa o luam logic. Avand in vedere ca ati fost impreuna 4 ani si ca aveti inca o varsta frageda, pot sa inteleg ca are o ratacire sau o nemultumire fata de tine si isi gaseste pe altcineva. Dar sa stai despartit 4 luni de persoana pe care o iubesti cu adevarat e enorm de mult. Imi pare rau, dar daca nu era obligata de alte circumstante sa se desparta de tine, ma indoiesc ca te iubeste.

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Hai sa iti zic pe scurt. Femeia nu e ca barbatul. Tu vei avea aceeasi gandire ca acum si peste 10 ani. Era nu va gandi peste doua luni cum gandeste acum. Cauta pe altcineva. Ati fost copii..clasa a 9-a totusi. La facultate se schimba multe, in special gandirea si viziunea asupra lucrurilor. Am vazut relatii destramandu-se si dupa mai mult timp. E foarte greu sa pastrezi o relatie din copilarie mai ales cand unul e la facultate in alt oras. Cauta pe altcineva.

| Laura a răspuns:

Îmi pare rău. Uneori nu mai merge, chiar dacă te iubeşte şi chiar dacă o iubeşti. Ai primit răspunsul clar când i-ai propus să vă mutaţi împreună şi când ai văzut că s-a ataşat de ăla. Dacă nu vreţi acelaşi lucru de la viaţă vă chinuiţi amândoi. Când vă certaţi, care erau cauzele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufera pe naiba ea laughing. Daca era asa, nu mai era cu ala ci cu tine. Sa cauti alta fata, asta trebuie sa faci. Daca stai mereu dupa ea si cu gandul la ea, o sa treaca viata pe langa tine fara sa iti dai seama.

| Creierash a răspuns:

Salut.
Imi pare rau ca treci prin asta si ca ai de suferit. Sugestia mea este sa nu mai astepti. E weekend acum. Ia legatura cu ea, intalniti-va. Vedeti-va, plimbati-va, si spune-i. Spune-i ca suferi, spune-i ca iti doriesti sa fiti iar impreuna, spune-i ca VREI SA ITI IMPARTI VIATA CU EA. Spune-i asta. Chiar daca e devreme acum (ca varsta), adu-i in prim plan ca ati avut o relagtie de 4 ani jumate. Sunt peste jumate din adulti care nu reusesc sa stranga 4 ani de relatie cu cineva. Vorbeste cu ea. SPune-i ca esti distrus ca nu mai e langa tine. Roag-o. Lsa jena si orgoliul la o parte. Roag-o. Spune-i ca fara ea nu poti sa iti vezi de viata ta, spune-i ca nu te poti concentra, nu mai ai vlaga. Roag-o sa vina inapoi. Spune-i ca acum trece printr-o perioada in care e plictisita de tine (dupa 4 ani si ceva), si mai devreme sau mai tarziu s-ar putea sa ii para rau. Spune-i ca e normal dupa atata timp sa se mai stinga din focul dragostei, si ca e ceva prin care trebuie sa treceti impreuna, nu despartiti. Si nu uita sa ii spui ca vrei sa fie ea jumatatea ta (cum ai spus aici). Spune-i ca nu e musai acum, dar spune-i ce intentii ai de la ea in viitor.

Este cel mai bun sfat pe care as putea sa ti-l dau acum. Sper sa te ajute cat de cat. Iti urez tot binele si sper sa se intoarca la tine.

| Ela05 a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau as lasa-o dracului sincer. Cum adica sufera dupa tine dar e cu altul?
Dupa ceea ce ai spus parerea mea este ca nu merita sa suferi dupa ea. Si mult mai putin sa revii cu ea daca este cu altul.
Eu sunt fata, si sincer nu inteleg comportamentul ei. Cred ca vrea sa te aiba pe tine disponibil tot timpul pentru orice si cu ala sa traiasca si sa se simta bine.
Cineva asa nu merita sa suferi dupa ea.
Nu stiu parerea mea ca fata.
Tarfe gasesti pe oriunde care se le imparti cu altul.
Fete detreaba mai rar.