| Tuixi a întrebat:

Hei.am nevoie urgent de raspuns.Am o pisica, este micuta, 3 luni aproximativ.Ieri a fugit pe strada si a calcat-o masina.nu stiu sigur cum, si unde pentru ca nu am vazut, dar este foarte rau.Respira foarte greu, i-am masurat bataile pe minut si are 80.Nu mi se pare deloc normal.Nu a mancat nimic si se vede ca o dor toate, nu prea poate sa stea jos. Ce pot sa fac?! si ceva de durere sa ii dau?! va rog mult. tin enorm la ea, am salvat-o de la moarte si ar fi culmea sa o pierd eu acum.Nu am bani de veterinar...Va rog mult.Multumesc!/scuzati categoria dar am vazut ca e populata.

10 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Bună! Du-te la un pet shop dacă nu ai bani de veterinar şi cumpără-i nişte calmante pentru durere.Dacă are răni exterioare,curăţă-i-le şi bandajează-le. Pune-o să stea pe ceva moale,o păturică sau ceva şi mangaie-o, fă-o să se simtă bine şi în siguranţă. Încearcă să îi dai nişte lapte cald, umezeşte-i botul dacă nu vrea să bea.Trebuie hidratată neapărat.
Sper să îşi revină, roagă-te şi ai încredere.

| LiviuAlan a răspuns:

Daca nu ai bani de veterinar chiar nu stiu...Imprumuta-te de la un prieten! E grava situatia! imprumuta-te si duo la veterinar urgent! Daca o tii fara sa o duci la veterinar sunt mari sanse sa moara.Si daca nu e sterilizata(castrata), sterilizeaz-o! Asa nu va mai pleca asa des de acasa!

| DeutzaMyky a răspuns:

Da-i putin laptic cu un pic de sare in el. poate il bea.mangai-o usor. tine-o la caldurica si dai putin algocalmin

| Piiink a răspuns:

Dai o jumatate de algocalmin. Daca vezi k chiar nu isi revine atunci nu stiu tine-o la calduraa mangaio si dai laptic

| TeIubescBL a răspuns:

Bună!
Te rog din suflet du'ţi pisica la veterinar!
E micuţă si fragilă, noi nu te putem ajuta!
Numai bine!

| deathproof a răspuns:

BRavo vad ca mai sunt oameni cu suflet care tin la animale...

| Skylerx a răspuns:

Eh. Stiu cum e straight face Da, iti e greu sa te desparti de ea tocmai cand ai salvat-o, stiu ca e greu. Da-i niste lapte cald, tine-o la caldura si ceva algocalmin, am auzit ca face minuni.

| Cozyy a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa o duci urgent la cel mai apropiat veterinar in cel mai scurt timp. Si eu am avut probleme cu pisica mea si am mers cu ea la veterinar.

| lariiiin a răspuns:

Pai in primul rand daca nu este o rana deschisa, nu stiu ce ai putea sai faci desi sunt sperante sa se recupereze dar ar fi nevoie macar sa intri pe un site special pentru asa ceva...http://www.zooland.ro/......-3468.html pe situl asta ar trebui sa gasesti cum sa dai primul ajutor unei pisici in asemenea cazuri...si incearca in continuare sa o convingi sa manance si sa stai mai mult timp cu ea, cam asta pot sa-ti spun, sper ca te-am ajutat!

| Tuixi explică:

Multumesc mult...nu are nicio rana.insa multumesc mult pentru raspunsuri tuturor.