| Chachi913 a întrebat:

Hei! Am o dilema. De pe data de 26 Iunie, am început sa iau anticoncepționale(Mercilon) țin sa Menționez ca le iau la 15:00 și ieri, după vreo 4-5 ore de la administrarea pastilei, am avut un scaun moale, am simțit mici dureri de burta, Etc. Ar trebui sa mi fac griji in legătura cu protecția? Nu am luat nicio alta pastila. Dau Funda!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU este cazul sa te ingrijorezi si nici sa-ti pui semne de intrebare in privinta eficientei protectiei oferite de pastila AC folosita deoarece gradul de protectie nu este afectat/modificat de starile de sanatate sau de eventualele boli care nu au nicio legatura cu bolile/afectiunile sistemului endocrin. Te poti linisti fiindca protectia ta contraceptiva este si ramane aceeasi adica de 100% chiar si daca vei folosi medicamente dar care nu sunt antibiotice foarte puternice. Multa sanatate!