| Chachi913 a întrebat:

Am și eu o nelămurire. Care este problema cu scaunele moi și apoase? Ma pun unele lucruri pe gânduri. Eu sunt la a 2-a folie de AC. Iau Mercilon, iar fix in a 2-a zi in care trebuia sa iau pilula, după 4 ore am avut un scaun apos, cu dureri de burta și așa mai departe. Mi am făcut griji in legătura cu treaba asta și. Am zis ca 7 zile sa nu fac nimic. Acum 2 zile am avut un scaun după 6-7 ore de la pastila, unul tare spre moale și încă unul dimineața, la fel, ieri am mai avut unul înainte de a lua pastila cu vreo 3 sau 4 ore, tot așa, tare spre moale, iar azi încă unul, tot înainte de a lua pastila, însă cam moale. Ar trebui sa mi fac griji in legătura cu protecția? Am uitat sa Menționez ca le iau la 15:00.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai in cazul in care sistemul tau digestiv ar fi afectat de o infectie bacteriana sau virala se poate ajunge la starea de diaree acuta care a duca la aparitia scaunelor moi, apoase, ceea ce ar putea afecta protectia contraceptiva a AC -ului folosit. Numai daca se produc varsaturi si/sau diaree poate rezulta o diminuare a eficientei AC-lelor deoarece apare posibilitatea ca o parte a pastilei sa fie expulzata din organism inainte de a fi absorbita de sistemul sangvin. Acelasi efect sau influenta negativa poate fi produsa si de medicamentele folosite in tratarea starilor de greata si/au a varsaturilor in cazul folosirii de AC-uri orale. Fiindca in cazul tau nu poate fi vorba de diaree, poti fi linistita si sa nu te ingrijorezi, fiindca in mod sigur NU iti este afectata protectia contraceptiva. Multa sanatate!

1 răspuns:
| DeeaMarry a răspuns:

Doar daca vomiti sau ai scaune moi la mai putin de 4 ore DUPA ce ai luat pastila protectia scade, asa mi-a spus medicul. In rest nu trebuie sa iti faci griji.