| anonim_4396 a întrebat:

Iau anticonceptionale si in aceasta seara la maxim 10 minute dupa ce am luat pastila am avut scaun foarte moale (diaree). Faptul ca am eliminat ce am avut in stomac a afectat efectele pastilei anticonceptionale? Ar trebui sa folosesc o metode de protectie alternativa? Daca da cat timp?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin scaunul foarte moale cu aspect de diaree, au fost eliminate fecalele care au rezultat/provenit din alimente consumate in urma cu 2-3 zile. Este cu totul IMPOSIBIL sa poata fi eliminat continutul stomacului sub forma unor fecale in aceeasi zi in care are loc ingurgitarea/consumarea lor. Continutul pastilei AC care abia a fost ingurgitata si a ajuns in stomac cu 10 minute in urma, poate fi eliminat doar prin vomitarea continutului stomacului pe gura. In concluzie, poti fi convinsa si absolut sigura ca hormonii existenti in continutul pastilei AC, vor ajunge in mod cer/sigur in sange in urmatoarele cateva zeci de minute si ca atare, metoda contraceptiva va fi 100% eficienta fara sa fie folosita vreo alta ''metoda'' alternativa/suplimentara. Multa sanatate!