| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am o întrebare putin stânjenitoare pentru mine. Daca spre exemplu prietenul meu si a atins penisul având lichid preejaculator pe el, apoi m-a atins cu degetele pe vagin, si chiar si in vagin, sunt posibile șansele unei sarcini? Menționez ca ambii suntem virgini si nici prea documentați in privința asta. Avem 18 ambii.
P. S. Ma îngrijorez putin fiindcă menstruația inca nu mi-a venit. Nu e chiar regulata. Imi vine in jur de data de 10 a fiecărei luni, insa uneori întârzie cateva zile. Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli, sa cunosti pentru a stii pe viitor, fiindca este si in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, aparitia anumitor disfunctionalitati este posibila si ca atare si posibilitate de a se produce dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale, care la randul lor provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile. Pe baza celor exprimate, se poate aprecia ca inceperea menstruatiei cu cateva zile mai inainte sau mai tarziu fata de data calculata este rezultatul cert al dereglari hormonale. Durata abaterii poate prezenta variatii de la cele mici de doar +/- 3-5 zile la dereglari si mai mari chiar si de 7-10 zile (in plus de obicei) fara sa existe o sarcina. S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar se manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca o astfel de situatie se repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca orice femeie sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale. Daca desfasurarea sangerarii menstruale va fi la fel ca si alta data in acel caz NU trebuie sa aveti vreo teama sau orice alta ingrijorare. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

De ce sa faca asa ceva un om "normal", in loc sa se joace cu clitorisul?!
Oricat de mic, dar da, exista riscul sa se produca o sarcina.
Ciclul intarzie din cauza stress-ului accentuat, si poate si din cauza penetrarii ovulului.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca lichidul la care te referi in aceasta intrebare era intr-adevar LICHID PREEJACULATOR, atunci trebuie sa stii, sa afli, sa cunosti informatia corecta privind atat EXISTENTA sa dar mai ales care este ROLUL si ROSTUL sau. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande bulbouretrate (Cowper) care sunt pozitionate langa uretra, incepand chiar din momentul in care apare excitatia care provoaca intrarea in erectie a penisului. Lichidul este produs pe toata perioada cat este prezent si se manifesta factorul excitant si mentine penisul in stare erecta. Spre deosebire de LICHIDUL SPERMATIC (plasma) care contine spermatozoizi si are rolul si rostul de a asigura procreerea si perpetuarea speciei, lichidul preejaculator este produs in cu totul alt scop.
Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul penisului) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau.
Insa dupa ce se produce deversarea lichidului preejaculator in uretra penisului, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA lichidul sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea sa de catre organism are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

| nojudgements a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Se poate lua in considerare faptul ca asta s-a întâmplat cu o săptămână dupa venirea menstruației? Eu știind ca dupa o săptămână de la menstruație esti in perioada infertila.

| Andreeush a răspuns:

Există șanse minime să se formeze o sarcină.
Ar trebui să te documentezi mai bine și să fii mai atentă data viitoare.