| loolaa13 a întrebat:

Hei. Am o prietena buna la scoala, la mine in clasa. Fata asta are un prieten de 1 jumate aproape. Mie nu imi place de prietenu ei, nu vreau sa ma bag, nicio problema. Il iubesc, ca pe un frate, suntem cei mai buni prieteni, ii zic orice si nu ma feresc de el.

Acum el i-a spus prietenei lui in felu urmator: Uite c calumea cand gasesti prieteni adv ca ea (adica eu), deja suntem frati. Si ea a inceput cu: da ma mai peste 2 zile spui ca deja sunteti iubiti si chestii din astea. Fie cica pe mine nu e suparata.

Mama ei are un magazin in cartier la mine, si am fost acolo sa iau cv. Si am gasit-o pe ea acolo. Si m-a luat la un interogatoriu : ai vb cu el? dc esti fericita ori ai vb cu fractu? si muuuulte altele. Mai avea un pic si ma lua la bataie.

Acum ce sa fac? Nu i-am dat niciodata motive sa fie geloasa sau sa creada ca sunt o amenintare. Il iubesc pe baiatu asta... da, ca pe un frate adevarat pentru ca stie sa fie cel mai bun prieten. Si mi-a zis ca nu o sa o lase pe ea sa se bage intre relatia noasta, ca orice ar zice noi tot frati ramanem chiata daca nu de sange. Dar eu ce ar trebui sa fac? Vine scoala si indiscutabil o sa-mi faca o scena de gelozie la scoala? Ce pot sa fac?

Multumesc ca mi-ati citit romanul :X.

Răspuns Câştigător
| eu4you a răspuns:

Dap, stiu.Si prietenul meu cel mai bun pe care chiar il iubesc ca pe un frate statea cu cea mai buna prietena a mea. Dar, prietena mea nu avea deloc problema asta pe care o are prietena ta.Era orbita de el, intr-adevar... dar, nu ar fi zis niciodata ca imi place de el. Dar, ii zicea si celeilalte prietene ale ei exact ce iti zice a ta tie: ca ii placea de el.Cum am mai zis si pana acum, e prea orbita de el.Nu-i spune nimic, isi va da seama cine are dreptate in final.Se va intampla asta sigur, daca voi chiar sunteti prietene adevarate.Singura arma pe care o poti folosi in aceasta situatie este RABDAREA.

2 răspunsuri:
| Hash001 a răspuns:

Spune-i ca nu te intereseaza de acest baiat prea mult (iubit) si ca ar trebui sa va intelegeti in continuare. Ar trebui sa mai lasi de la tine sa nu mai fi prietenul lui deloc.

| katy9801 a răspuns:

In primul rind daca este o prietena adevarat trebuie sa te inteleaga, si tu trebuie sa vb cu ea mai mult de cit cu el. Mi s-a intamplat sa fiu si eu in situatia ta, asa ca cunosc foarte bine cum e, la fel ma impacam foarte bine cu prietenul celei mai bune prietene ale mele, dar s-a intamplat asa ca ei s-au despartit intr-un sfirsit si ea nu mai are incredere in mine pentru ca crede ca din cauza mea s-au despartit, ceva de genul ca m-am bagat intre ei, dar nu este adevarat, cu toate ca imi pare rau ca am pierdut increderea ei am ramas prietena cu el si ne sunam si ne vedem, ne impartasim problemele, bucuriile, dar totusi vreau si cu ea sa imi recapat relatia de prietenie.Ar fi mai bine sa o inviti la o cafea ca doua prietene si sa-i spui tot, si daca ea nu vrea sa creada spune-i ca tu ai spus tot ce aveai de spus las-o sa creada ce vrea!