| AmandaCalota a întrebat:

Hei! Am o problemă, mi-am inceput viata sexuală acum o luna. Fiind pentru prima data am căzut de acord sa nu folosim prezervativul.Eu eram la a 5 a zi de menstruație si el nu a ejaculat deloc si nici nu m-am dezvirginat complet (nu a curs sânge). Dupa ceva timp am facut iar (de data asta cu protecție ) si a curs sânge.Bun, deci dilema mea este "sunt sau nu sunt însărcinată ".
Va rog frumos sa imi răspundeți, sunt disperata ...trebuia sa imi vina menstra pe 28, a întârziat deja 2 zile, de obicei nu il am regulat, dar tot imi fac griji

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual are caracteristica principala sa se desfasoare in mod NEREGULAT, intr-o astfel de situatie momentul in care are loc ovulatia si care sunt zilele apartinatoare de perioada fertila, se pot stabili doar cu ajutorul testerul de fertilitate/ovulatie. In cazul tau, nimeni NU poate sa formuleze un raspuns care sa fie catusi de cat cert sau real, fiindca lipsesc datele strict necesare, dar mai ales din cauza faptului ca actul sexual de dezvirginare a fost neprotejat.
Fiindca in cazul ciclului menstrual NEREGULAT, lungimea ciclului ca numar de zile este imposibil de stabilit, sau de anticipat si in concluzie absolut nimeni NU poate/NU are cum? sau pe ce baza? sa stie, sa anticipeze care este ziua in care urmeaza sa inceapa menstruatia. Te ingrijorezi inutil fiindca data de 28 Mai este pur si simplu arbitrar considerata/presupusa ca ar fi putut sa fie prima zi a menstruatiei. Fiindca pe baza rationamentului se poate presupune ca actul sexual de dezvirginare (neprotejat) a fost intretinut cel mai probabil in data de 5-6 Mai, adica cu circa 24-25 de zile in urma, in acest moment se poate face testul de sarcina pe baza urinei. Fiindca au trecut mai mult de 21 zile, testul efectuat in acest moment va avea rezultatul : valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99%.
PREZENTARE TESTARE DE SARCINA https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a exista o sarcina este de la INFIMA la... IMPOSIBILA.
Multa sanatate!

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Unde scrie ca prima data "se cade de acord sa nu folositi prezervativul"?!
Ba din contra, prima data se ramane foarte usor!
Stresul poate intarzia ciclul si cu pana la 10 zile, sau il si poate stopa pentru o perioada.
Testul de sarcina se face in a 21-a zi, din prima urina de dimineata, de la actul sexual in cauza.

| Violleta2022 a răspuns:

Avand ciclul de tip neregulat, nu face nici un sens sa spui ca a intarziat 2 zile, odata ce este NEREGULAT, nesuccedandu-se niciodata la fix acelasi numar de zile, in fiecare luna, asa cum face ciclul de tip regulat.
Dilema cu sarcina se poate rezolva daca faci un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu îl ai regulat atunci mai așteaptă, poate o să îți vină.

Răspuns utilizator avertizat
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Iti iei 3 teste de sarcina de la firme diferite la 10 zile de la data la care ar fi trebuit sa ti vina, e normal sa ti întârzie pana la 10 zile

| Violleta2022 a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Nu face nici un sens sa cheltui atatia bani pe testere si nici sa numeri dupa ureche 10 zile de intarziere, pentru ca nu se poate vorbi de intarziere in cazul fetei asteia, avand ciclul de tip neregulat.
Doar la menstra de tip REGULAT se poate numara, aprecia si estima urmatorul ciclul menstrual si evident zilele intarziate, doarece se succede intotdeauna, la fix acelasi numar de zile.

| IrinaMihaela15 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt testere la 2 lei, despre ce vorbiti?

| ValentinOprisan a răspuns:

Cred ca esti insarcinata cu moise