| mariastan a întrebat:

Hei happy am un prieten de 1 an si vrem sa facem sex. Eu am unele nelamuriri, imi e frica sa nu raman insarcinata... ne protejam dar din cele auzite sunt ganditoare. Ba ca se sparge prezervativul, ba ca aluneca. Si de asta imi e frica. Nici nu stiu daca el a mai intretinut relatii sexuale cu alte fete. Mie imi spunea multe, imi povestea ca a facut-o si cu aia si cu aia. Dar nu cred pentru ca prietenii lui imi spun altceva, si nici nu am auzit si eu astfel de lucruri. El o zice cred doar sa nu para prostut.... Si in legatura cu, cancerul de col uterin este adevarat daca faci sex de la o varsta mai frageda?

Răspuns Câştigător
| MiruD a răspuns:

Buna Maria!
Tu cati ani ai? Daca ai sub 17, eu zic sa mai astepti un pic.
E adevarat ce spui. Se poate rupe, poate aluneca. Dar il mai poti verifica din cand in cand.
Nu trebuie sa stai stresata, ca nu o sa mai fie placut. Si daca se rupe, nu cred ca ai ramane tu insarcinata. Pentru ca, logic, prezervativul nu are sperma in el, ca sa curga cand se rupe. Ca o sacosa plina cu apa, sa curg apa. Nu se va intampla asa.
Si prezervativul sa fie de calitate.
winking

| mariastan explică (pentru MiruD):

Am 16 ani happy si multumesc pentru raspuns

| MiruD a răspuns (pentru mariastan):

Cu placere! :*

| MiruD a răspuns (pentru mariastan):

Mersi si eu! :*

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai dreptate sa iti fie frica, pentru ca nicio metoda contraceptiva nu este lipsita total de risc. Si asa trebuie sa te faca sa te gandesti si ce se va intampla daca, si cine va fi atunci alaturi de tine? Sunt convins ca cel putin 2 din 3 baieti de varsta prietenului tau nici nu se gandesc la "complicatii", si daca ele totusi se intampla, iti dau o solutie simpla... pentru ei. Dar avortul nu este o solutie si pentru tine, da?
Si in legatura cu cancerul de col, riscul este cu atat mai crescut cu cat varsta este mai mica si frecventa mai mare. Nu cred ca, daca ai deja 16 ani si faci de 1-2 ori pe luna acest risc creste semnificativ.
Revin la solutii, am zis ca avortul nu mi se pare o solutie, la fel as zice si de pilule, in special de pilula de a doua zi, stii cate efecte "secundare" au?
Pana la urma ajung la concluzia ca tot aspirina tinuta intre genunchi ii mai buna, dar asta tu singura decizi.

| klaws007 a răspuns:

Pai pentru siguranta ta, exista si anticonceptionale care le poti lua regulat sau varianta pastila de a doua zi.

| RAY a răspuns:

Gandeste putin ala e testat de mai multe ori vb de ala scump, rar sa se poate sparge, pshiologic vei fi mult mai afectata decat fizic, traume emotionale, incepe cand ai vreo 25 de ani cand te casatoresti

| milan9 a răspuns:

Sunt mai mult tentati sa insele cei care deja au primit de la "iubitele" lor dovada dezonorarii!

Dacă ele i-au dovedit că nu au coloană vertebrala şi au cedat, ei au toate motivele din lume să caute altceva, mai demn, mai puternic! Un barbat are nevoie langa el de o femeie puternică.

| milan9 a răspuns:

Din păcate, iniţierea in imoralitate şi abandonarea "victimei"este de cele mai multe ori DIRECŢIA spre care se îndreaptă relaţiile în care nu s-a respectat moralitatea până la căsătorie…

Şi chiar dacă vă cunoaşteţi de 1 an de 3 sau 5 ani, respectarea demnităţii este la fel de necesară. Cunosc prea multe cazuri de tineri care au stat 5 ani, 7 ani împreună iar apoi s-au despărţit cu mare seninătate din partea unuia şi mare surpriză şi traumă din partea "celuilalt" (fata, în majoritatea cazurilor).

DE FAPT, după ceea ce am scrim mai sus, chiar "desfrânarea" duce la colapsul despărţirii, la pierderea "atuurilor", la stingerea aurei de demnitate, onoare, şi MOTIV SPECIAL de respect (necunoscut de cei care nu vor să recunoască că doar ONOAREA poate primi respect. Doar ea…)

| Alcyon a răspuns:

La 16 ani esti prea mica pentru relatii sexuale. Prezervativele sa stii ca se mai rup si pot aluneca. Uita-te pe acest forum, sa vezi cate fete se plang ca li s-a rupt! Daca esti lipsit de experienta mai ales, se pot intampla accidente, foarte usor. De exemplul, latexul, daca se freaca "pe uscat" (adica daca tu nu esti suficient de excitata), se deterioreaza. Parerea mea personala e ca prezervativul nu-i prea sigur, in ciuda reclamei de care se bucura, tocmai din pricina batailor de cap pe care-l ai cu el (trebuie sa ai grija sa nu alunece, baiatul trebuie sa scoata penisul inainte ca erectia sa dispara si sa fie atent sa nu se scurga ceva in vagin etc). Pilula anticonceptionala are si ea partile ei proaste, fiindca iti da stari neplacute (practic te simti ca o femeie gravida, cu stari de deprimare, nervozitate, dureri de cap samd). In afara de asta, nu poate fi luata decat pe o durata limitata de timp si nici nu stii daca nu-ti va afecta sanatatea, peste ani. In legatura cu cancerul de col uterin, fetele ce-si incep viata sexuala devreme, sunt expuse riscului de a se imbolnavi. Si de ce? Pentru ca relatiile din adolescenta nu tin. Azi esti cu unul, peste un an, vei fi cu altul, apoi cu altul si tot asa. Iar asta te expune riscului de a lua tot soiul de BTS-uri. Pentru femei, este foarte periculos, pentru ca in cazul nostru, bolile cu transmitere sexuala se trateaza greu si de multe ori au consecinte dramatice (cele mai multe BTS-uri, netratate, provoaca sterilitate; adica nu vei mai putea face copii). Ce-ti trebuie asemenea probleme, la varsta asta? Sa stai in fiecare luna, cu frica in san sa nu fi ramas gravida. Sa vezi cum e cand iti intarzie menstruatia... Zici ca esti paranoica. Mai bine, mai astepti putin. Pana atunci, mangaiati-va, explorati-va reciproc, fara sa treceti la penetrare. In felul asta te vei cunoaste mai bine dpdv sexual si-o sa te poti bucura mai mult de actul sexual. Pentru ca daca nu te cunosti foarte bine, s-ar putea s-a cam ai o dezamagire si sa te trezesti ca nu simti nimic atunci cand o faceti.

| Cristiann25 a răspuns:

Vad ca ti-a spus cineva ceea ce vroiai sa auzi dar vreau sa te felicit ca macar ai intrebat inainte sa o faci si nu dupa ca alte disperate "oare am ramas insarcinata?".Ai grija de tine, te pup!

| mariastan explică (pentru Cristiann25):

Mulumesc! Si eu te pup

| Negoiu a răspuns:

Maria,dacă nu ne spui câţi ani ai, noi de unde să „ghicim" ca să abordăm corect problema!