| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani si inca sunt virgina.Prietenul meu are 17, suntem de 1 an impreuna.De ceva vreme mi-a propus sa o facem pentru prima data... mi`e sincer mie cam frica, imi pun multe intrebari una dintre ele e daca se sparge prezervativul si raman insarcinata [ doamne fereste ] daca scapa in mine. nu stiu ce sa fac, am mai incercat pana acum dar m-a durut si ne-am oprit. Acum vrem sa incercam din nou... spuneti-mi ce sa fac
ast sfaturile voastre...va multumesc

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti cam mica pentru inceperea vietii sexuale, dar daca folositi prezervativ de fiecare data si te duci regulat la ginecolog (la fiecare 6 luni), lucrurile pot merge bine. In fine, te expui la riscuri mari de cancer de col uterin, dar cu atentie le vei putea evita. Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu parintii tai inainte de a-ti incepe viata sexuala, fiindca vei avea nevoie de ajutorul lor.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sexul are şi riscurile lui.
Folosiţi prezervativ şi prelungiţi preludiul. Eventual practicaţi petting-ul cu câteva zile înainte să treceţi la treabă.
Ca să-l detensionezi pe prietenul tău, petting-ul e o bună soluţie.
Cu răbdare şi totul merge bine!
Presupunând că se rupe prezervativul (probabilitate foarte mică, totuşi) atunci iei pastila de a doua zi şi gata (nu e o soluţie deloc bună pastila de a doua zi dar e eficientă).
Răbdare, petting, preludiu maxim şi folosirea corectă a prezervativului = o partidă reuşită de sex.
Spor!

| sasha a răspuns:

Relaxeaza-te si ai incredere in el si ar trebui cum sa te ia ca sa uti de griji. daca el are experienta stai linistita nu se va intampal nimica. wow stai putin tu ai 16 ani? moama ceai spune daca ai mai astepta un pic un an 2 e chiar asa de mult, eu nu cred ca nu mai poti rabda, sa stii ca de aceea iti este si frica pentru ac nu esti pregatita. mai lasa un pic timpu sa treaba si ai sa vezi ca o sa fei totul mult imi simplu. succes ai grija de tinewinking

| 2696 a răspuns:

E normal sa ai aceste intrebari si temeri pentru ca omul se teme de schimbari in general care nu stie ce riscuri implica. Majoritatea grijilor vor fi eliminate cu cat sti mai multe lucruri despre contraceptie, informeaza-te din reviste, net etc despre ce e vorba in actul sexual. Cauta filmulete pe youtube despre punerea corecta a prezervativului pentru a nu avea probleme. Nu uita in ultimul rand sa te asiguri ca baiatul respectiv te respecta si are principii. Nu te lua dupa majoritatea care spun sa mai asteptiwinking ai o varsta potrivita si o dezamagire poate sa vina si dupa ce ai stat cu o persoana 5 ani( am prieteni). Bucura-te de moment si nu regreta. cat despre parinti stai linistita nu sunt semne care sa arate schimbarea ta. Sper sa ai o experinta frumoasa!

| Mirela a răspuns:

Incearca sa fie preludiul mai lung. pentru a nu te mai durea.

| Nata_9789 a răspuns:

Mda, 16 ani...
la ce va grabiti fetelor? aveti o viata inainte happy

| raluca750 a răspuns:

Am aceiasi varsta si nu imi este rusine sa recunosc ca inca sunt virgina...nu este deloc o rusine.Am si eu prieten dar i'am spus ca nu sunt pregatita si a inteles. In legatura cu mica marea ta problema asta depinde de tine daca vrei. daca nu vrei spune-i sincer ca nu esti pregatita, iar daca vrei FA'O! nu se poate intampla nimic rau.Este alegerea ta.mult succes:*:*:*:*:*:*:*:*:*
(se poate fundita plssbig grin)
by raluca750

| DiDi a răspuns:

Fă-o când te vei simţi tu pregătită şi fă-o pentru că îl iubeşti, te iubeşte şi amândoi (!) vă doriţi lucrul acesta. Nu-l lăsa să decidă pentru tine şi mai important, pentru temerile şi sentimentele tale!

| BabalGam a răspuns:

Eu cred ca esti prea tanara sa faci( stii tu ce) parintii tai stiu despre asta? daca nu stiu atunci spune-le inainte sa nu mai fii virgina si sa ai un copil pentru ca atunci se va face un scandal la tine in familie.

bafta!

| elena5stefania a răspuns:

Ba fata tu esti normala? Parinti tai stiu despre asta? La 16 ani vrei sa faci sex?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci... ce sa iti spun daca vrei sa incerci incearca inteleg ca nu vrei sa ramai insarcinata dar intelege ca vointa ta esta ca sa faci SEX cu prietenul tau o sa VEZI ca nu vei ramane insarcinata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

lavinia sall si eu am 16 ani si nu am bakuto pana akundaka il iubesti faku el da numai cu el nu si cu alti asta e spre binele tau mai inti intreabati mama ca poatee iti va da un sfat succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. i nimic grav si eu am avut 16 ani si am facut-o pentru prima data cu prienul meu si aveam doar 3 luni de cand eram impreuna tot asa e diferenta de un an intre noi.ne intelegem f f f bine si nu o sa ne despartim niciodata avem 4 ani de cand suntem impreuna si o sa ne casatorim curand.prima data am facut. o neprotejat dar el avea ceva experienta oricum pentru binele tau protejati.va si incerkti din nou nu o sa te doara f tare rabda un pic. bafta

| oanita a răspuns:

Nu ti se pare ca este prea devreme sa incepi o viata sexuala ai toata viata inainte ai timp sa o faci si crede-ma ca o sa te saturi.eu mi-am inceput viata sexuala la 20 de ani cu sotul meu si acum am 23 si crede-ma ca m-am cam saturat. dar tu faci ce crezi ca este bine pentru tine. pup ai grija de tine

| deta4ka a răspuns:

Stii am citit totul ce au spus ceilalti. unii spun ca e prea devreme.Altii ca nu trebuie sa-ti fie frica.Altii ca nu esti sanatoasa ca ai doar 16 ani.Am si eu 16 ani.Cinstit sa-ti spun sunt si eu virgina, dar am avut si eu astfel de discutie cu prietenul meu si pina ce nu am decis: sa o facem sau nu, dar eu simt ca organismul meu o CERE si nu depinde de ceea ce spun ceilalti.In aceste opinii spuse mai in jos eu doar spun ca unii te incurajeaza si altii nu, dar dupa cite stiu eu se spune ca: daca organisul o cere atunci DAIO. Sfaturi si iar sfaturi de ce tu nu te gindesti singurica cum va fi pentru tine mai bine. Daca esti atit de increzuta ca e prea devreme pentru sex si ca prietenul tau o va intelege si va fi linga tine pina ce vei decide de a facio, de ce sa nu te opresti si sa mai rabzi putin. Dar riscul de a Ramine insarcinata e cam putin daca prietenul tau are experienta si daca ai totusi frica, vorbeste cu prietenul tau intreaba-l daca chiar intratit de tare o vrea ca nu mai poate rabda un an sau ca daca se intimpla cumva ca afla parintii tai atunci ce va fi! raspundeti ambii la intrebari si luati o decizie IMPREUNA, pentru ca citind ceea ce ai skris tu ma gindesc ca singura e prea greu pentru a alege stai la dubii, nustii ce sa faci. Dupa cite spui ca ai incercat-o si tiai oprit pentru ca tia durut eu cred ca pe fiecare fata ca prima oara e dureros, nu ai cei face, asai.Si daca iarasi doresti so incerci si esti increzuta si ca vei putea rabda ca de prima oara incearco.Acesta este sfatul meu, dar ceea ce vreau sa-ti spun: nu te uita la ceea ce spune lumea.Ai capul tau pe umeri, e viata ta, tu stii ce sa faci.Fiecare gindeste diferit.Asaca spunind fiecare aici sfaturi pentru tine cu tare multe ele nu te vor ajuta pentru ca tu si doar tu vei sti ce sa faci. Bafta

| roxana_5902 a răspuns:

Buna.in primul rand de ramas prima data.se poate dar mai greu cred eu, daca esti atent sau de fapt mai degraba el ar trebui sa fie atent, pentru ca el e baza de moment ma refer la prima relatie sexuala dintre voi el e baza, nu are de ce sa-ti fie frica. daca incerci sa te feresti nu trebuie sa-ti fie frica, si e normal sa te doara credema.ca la fel am patit si eu. am tot incercat si nu am mai continuat ca ma durea, eu recunosc ca prima data am facut-o la 18 ani si jumatate. dar pana la urma urmei tot trebuie sa continui treaba pana la sfarsit nu mai amana ca poate fi mai dureros numai cand te gandesti. odata si gata. si ai grija protejeazate, si ingiena e cea mai importanta.credema ca am trecut prin ulte de genul asta si nu din vian mea. din vina lui.amandoi trebuie sa va ingrijti nu numai tu ca esti fata si el are aceleasi reguli de igiena. sper sa fii bine si sa nu te doara prea mult.succestongue