| anonim_4396 a întrebat:

Hei, cum as putea sa fiu un tip atragator si sa am prieteni si sa nu ma mai priveasca lumea ca pe un ciudat/idiot? Sa va explic putin, eu sufar de anxietate si depresie si de fiecare data cand iau contact cu oamenii ma simt foarte incomod si sunt impiedicat, de exemplu incep sa tremur sau nu pot vorbi (nu stiu ce sa vorbesc etc), mereu am fost introvertit si m-am saturat, m-am saturat sa fiu asa mereu, vreau sa ma schimb dar nu pot. De multe ori mi-e frica sa nu ma priveasca oamenii urat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ai nevoeidsa mergi la un psiholog, ca a te ajute sa intelegi ca nu te manaca nimeni si nici nu te pedepseste nimeni daca intrii in vorba cu ei.
In ce priveste depresia si anxietate, sunt intertnute si evolueaza daca pierzi noptile, in special orele vitale producerii a 2 hormoni (serotonina (hormonul fericirii) si celallat hromon numit melatonina ), hormoni care se produc numai cand dormim si numai intre orele 10 si 2 noaptea.
Daca obisnuiesti sa nu dormi la orele alea, corpul tau sufera, pentru ca nu are acesti hormoni. In timp, privind corpul de acesti hormoni, ajungi sa-ti fie afectat creierul si santatea, debutand cu depresii, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenie samd.
Totul se poate schimba in bine, daca ai grija ca noapte de noapte sa fii in pat si sa dormi de la ora 10, ca creierul tau sa inceapa a primii serotonina si melatonina, iar in catvea saptamani sa incepi sa-ti revii si sa devii un om normal si fericit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să exersezi. Adică să nu te mai gândești la etichete ca anxietate, depresie ș alea alea. Să exersezi băgându-te printre oameni.