| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am o problema care ma macina de mult timp si anume cum as putea sa scap de depresie si anxietate si sa fiu ca inainte? Totul a inceput acum mult timp dupa ce prietenii m-au parasit, (si altele), nu am mai avut cu cine vorbi si nu voiam sa ies din casa, o vara intreaga am stat doar in casa fara sa ies afara. Dupa ceva timp am realizat ca situatia e din ce in ce mai rea, nu mai puteam vorbi cu oameni deloc, inainte nu prea eram asa, dar acum ma simt incomod, as vrea sa scap de depresie si de anxietate si sa am prieteni dar nu stiu cum. E greu sa lupti zi de zi, cateodata simti ca numai poti. De facut nu am ce face, mereu sunt plictisit, doar ascult muzica si cam aia e... nu fac mai nimic, as iesi pe afara sa explorez locuri etc dar singur e aiurea. Nu ai ce face, mereu sunt considerat ciudat si ratat sad acum e destul de greu sa imi fac prieteni la varsta asta. (Am 18 ani) nu e ca si acum 10 ani cand ziceai ceau, ceau vrei sa fim prieteni si aia era. E destul de greu ca sunt diferit... sunt mai retras si nu prea vorbesc si toti ma vad rau... niciodata nu am motivatie si chef, daca de exemplu se ia careva de mine toata ziua mi-e stricata si sunt trist. M-am saturat de atata hate, de cand eram mai mic se lua lumea de mine. In final vreau sa va multumesc pentru timpul acordat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Paul754880338 a răspuns:

Nu trebuie sa ne multumesti pentru timpul acordat. Suna foarte politicos, este drept, dar imi pare ca la tine asta vine dintr-un usor complex de inferioritate. Ar trebui sa iti schimbi tu, in primul rand atitudinea fata de tine, nu sa astepti de la ceilalti sa inceapa aceasta schimbare. Sau daca totusi te astepti de la ceilalti sa inceapa, atunci da-le un motiv serios. Incearca ceva nou si curajos care sa iti creasca increderea in tine. De exemplu : te-ai gandit sa mergi pe jos, sa inoti sau sa parcurgi cu bicicleta o distanta considerabila, sau sa mergi personal la un azil de batrani si sa le faci o mica donatie ( bucuria nu coata mult, vei fi uimit sa afli asta) nu neaparat in bani, poate (nimeni nu stie cand au mancat ultima data) un profiterol sau poate sa inveti sa dansezi. Printre dansatori vei gasi cu siguranta oameni simpli si prietenosi. Ori poate alpinism sau sarituri in apa. Da da stiu, deja esti gata sa pregatesti un mare NU bazat pe o suta de motive. Nu te grabi. Raspunde-ti mai intai tie cat de mult vrei sa iesi din starea aia si sper ca nu astepti ca asta sa se intample cat tu stai intins in pat, nu?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu pari sa ai simptome de depresie inca, cel putin nu din descriere insa evident ai o problema cu singuratatea.

In cazurile astea as sugera sa gasesti contexte unde oamenii noi sunt bine veniti gen voluntariat. Gaseste o chestie care iti place si implica-te intr-un ONG, acolo iti vei gasi noi prieteni.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Iti spun ca am si depresie. idk ce sa zic de un voluntariat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi încearcă să faci dracului ceva laughing)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Usor de zis greu de facut laughing

| Kbirnnmi a răspuns:

Dacă ai 18 ani ce ar fi sa faci școala de șoferi si prin asta poti sa te apropii de instructor sau alți viitori soferi. Altă variantă dacă nu vrei sa iesi afară sa socializezi online sau joci ceva in rețea si iti poti face prieteni virtuali. Dezvolta o pasiune, hobby sa iti ocupi timpul, vezi seriale/animeuri. sau mergi la sală. Ai multe variante trebuie doar sa le vezi si tu.

| anonim_4396 explică (pentru Kbirnnmi):

Eu as iesi si pe afara, dar singur nu am ce face. as fi vrut sa ma uit la anime-uri dar dupa primele 10 minute ma plictisesc, plus ca nici nu stiu cu care sa incep