| Bianca446 a întrebat:

Hei! In luna martie am avut contact sexual neprotejat, dar dupa cateva zile mi-a venit ciclul, insa luna asta deja imi intarzie doua saptamani! Oare sunt gravida? Niciodata nu am avut ciclul regulat dar nu mi-a intarziat atat vreodata.

Răspuns Câştigător
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Îți sugerez sa faci un test de sarcină cât mai repede. E posibil sa fie doar o dereglare hormonală (datorita starii de urgenta nu mai face nimeni mișcarea pe care o făcea zilnic). Nu prea cred ca sunt șanse sa fii gravidă fiindcă în imediata apropiere a ciclului nu este o perioada fertila.(mai ales ca ai avut ciclu luna trecuta). Părerea mea este ca nu trebuie sa îți faci griji!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu de tip neregulat - acesta nu se poate calcula, estima, aproxima sau stii cand vine urmatorul, asadar nu se poate vorbi niciodata de "intarzierea ciclului" sau "dereglare".

In situatia in care stii bine ca ai cicul neregulat, folosesti prezervativul la absolut toate partidele sexuale, fiindca nu se stie niciodata cand ai ovulatia si perioada fertila.

Poti face un test de sarcina totusi, fiindca au trecut demult, cele 21 de zile dupa ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Actul sexual a fost intretinut in perioada de infertilitate absoluta a ciclului menstrual, adica cea in care este cu totul imposibil sa se formeze sarcina si exact din acest motiv a si pornit sangerarea menstruala asa cum ai precizat : ''dar dupa cateva zile mi-a venit ciclul.'' Se poate aprecia ca neinceperea sangerarii menstruale pana in prezent : ''imi intarzie doua saptamani!'' se datoreaza in mod cert faptului ca ciclul tau menstrual este de tipul neregulat si in astfel de cazuri uneori, asa zisa ''intarziere'' poate sa devina foarte mare uneori chiar si de mai multe luni. Te invit sa accesezi pentru a citi urmatorul raspuns care este valabil si in cazul tau.
https://www.tpu.ro/......a-ejacuat/
Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual are caracteristica principala de a fi dintotdeauna NEREGULATA, reiese ca in situatia ta lungimea ciclului menstrual ca numar de zile este mereu ori mai scurta sau mai lunga in comparatie cu alt ciclu cu care-l vei compara.
Din acest motiv afirmatia ta : '' luna asta deja imi intarzie doua saptamani!'' este falsa, eronata, gresita fiindca de fapt, actualul ciclu menstrual pur si simplu este programat hormonal sa fie cu mult mai lung decat au fost toate celelalte cicluri menstruale anterioare, la care te-ai raportat.
De asemenea trebuie sa intelegi ca este cu totul exclusa orice posibilitatea de a fi insarcinata fiindca pur si simplu tu nu ai mai intretinut acte sexuale dupa ce s-a terminat ultima menstruatie. Este unanim acceptata ideea ca menstruatia care se desfasoara in conditii similare/identice cu sangerarile menstruale anterioare reprezinta garantia ferma ca in mod sigur NU exista nicio sarcina instalata in uterul femeii respective. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu esti gravida.

| xilef123 a răspuns:

Nu, daca ai avut ciclu, nu esti însărcinată, sa nu fi luat insa vreo boală...