| Elenalarysa a întrebat:

Buna seara, mi-a intarziat menstruația 2 zile, ni s-a rupt prezervativul in cele 2 zile de intarziere, iar soțul a ejaculat in mine, urmatoarea zi a inceput menstruația pot ramane insarcinată? Ma mai gandesc ca, poate nu fi menstruație si să nu fie sangerarea de implantate, ce parere aveți, mai are rost sa iau pastila de a doua zi?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca menstruatia a pornit in ziua urmatoare, reiese cat se poate de sigur ca actul sexual a fost intretinut in ultima zi a ciclului menstrual, sau altfel spus in mod cert si sigur si fara niciun dubiu, ca sexul a avut loc in timpul ultimelor 9-10 zile din ciclului menstrual, in zilele perioadei LUTEALE, cea care reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual. Fiindca in aceasta perioada a ultimelor 9-10 zile este cu totul IMPOSIBIL sa ia nastere sarcina si daca sperma este ejaculata in vagin, a fost motivul producerii menstruatiei.
IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 9-10 ZILE,
Este determinat stiintific si medical, in mod concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| SilentRain a răspuns:

Ești gravidă, nu mai nici o șansă

| alecsawng01 a răspuns:

Da, puteti ramane insarcinata chiar daca a venit mentruatia, pentru ca s-a intamplat chiar inaintea venirii menstruatiei, ejacularea nu avea cum sa opreasca aceasta menstruatie. Nu are cum sa fie sangerarea de implantare. Iar legat de pastila de a2a zi, da, clar are rost sa o luati daca nu va doriti o sarcina, insa va va deregla hormonal foarte tare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru alecsawng01):

Aberatiile insirate sunt absolut halucinante mai ales in situatia in care sunt postate de o femeie care a ajuns la varsta de 21 de ani.
Este cu totul inadmisibil sa-ti lipseasca informatiile elementare si minimele cunostinte generale in privinta procesului de procreere.