| MMAV a întrebat:

Hei! Permiteți-mi să explic situația: am cam 18 ani și până acum am avut o singură relație care s-a încheiat cel puțin pentru mine destul de rău, dar am terminat cu asta.
Acum ies de ceva timp cu o fată de care chiar îmi place și nu numai fizic chiar dacă arată superb. Sunt introvertit și în ceea ce privește relațiile romantice sunt puțin timid, merg mai lent adică. În fine, am trecut peste asta și i-am zis fetei că îmi place de ea. Totul bine, nu m-a respins, din contră a făcut mici pași spre mine, vorbim mult dar a spus că nu știe cum să îmi răspundă fiindcă nu a mai fost în situația asta.(bine, nu am întrebat practic ce crede ea).
Știu sigur că mă place fiindcă nu se retrage de la îmbrățișări și pupici și nici mie nu mi-e teamă de asta, dar nu vreau să se simtă ciudat.
Aș vrea să trec la următorul nivel și să o sărut.
De aceea vă întreb pe voi, cum credeți că ar fi bine să reacționez astfel încât să transform acel „ciudat" în romantic.
Mă adresez în special fetelor care au fost în situația prietenei mele fiindcă vreau să înțeleg cum se simte ea în situația asta, să intru puțin în pielea ei fiindcă nu îmi dă nici un indiciu cu privire la ce așteptări are. Știu că e vorba de inexperiență și înțeleg asta, de aceea vă cer părerea— vreau să merg în ritmul său.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa fii bland, dragut, atent, politicos, si pasii pe care-i faci sa fie micuti si clari, ca fata sa inteleaga ce vrei de la ea.
Adica, orice fata se asteapta sa fie sarutata la un moment dat, ca atare, cand sunteti imbratisati, incearca usor sa-i ridici fata spre tine si sa o pupi pe gura... daca accepta, poti sa incerci sa o saruti, dar totul se face cu gingasie, ca sa se simta confortabil si placut, sa nu se smuceasca si sa fuga.

| MMAV explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate, așa m-am hotărât și eu să procedez. Ea se poate retrage oricând, dar eu oricum nu sunt grăbit sau brusc, deci totul va merge bine?

| Pool77 a răspuns (pentru Violleta2022):

laughing)))))))
Pasii siguri pentru frendzone.

7 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Fa ce simti, daca deja va vedeti e timpul sa va sarutati si sa deveniti mai apropiati

| Pool77 a răspuns:

Off off, ceea mai proasta decizie e sa intrebi fetele ce simt in piele ei.
Nu o sa recunoasca niciuna ca esti bun de plictiseala si de a doua varianta.
Uite, un sfat prietenesc ca vad ca nu prea le ai cu astea.
Ai doua variante, ori o intrebi pe slea asa direct, ori stai si te amagesti.
Personal, aleg prima varianta chiar daca e mai dureroasa.
Intreab-o frumos, pentru ultima oara ce vrea de la tine.
Spune-i ca tu n-ai rabdare sa stai dupa fetite pana se decid ce vor de la tine, o sa vezi ca raspunsul va fi pe masura.
Daca te refuza e si mai bine, macar nu stai intr-o relatie toxica.

Nu exista sa nu fii fost in situatia asta, preseaz-o.
Nu fi fraierica geamantan.

| MMAV explică (pentru Pool77):

Păi există fiindcă uite așa nu a mai avut un prieten romantic.
Plus că de aia au oamenii gură, să vorbească, în acest mod nimeni nu ar mai fi șifonat. Dar mai toți băieții sunt prea preocupați de crearea atracției ăleia vestite... fie e iubire fie nu e. Nu se construiește ci se dedcoperă cred eu. Uneori găsești ceea ce cauți, alteori nu.
Nu o să presez nimic, am răbdare să iau lucrurile încet cum au recomandat și alții, dar iau atitudine cu pași mărinți dar siguri.
Crede-mă că nici mie nu mi-ar place să grăbesc lucrurile... nu caut sex ca să mă grăbesc.
Mulțumesc mult pentru părere, am și un contraexemplu acum.

| Pool77 a răspuns (pentru MMAV):

Pretenas, la 18 ani cu gandirea asta o sa mori ori singur, ori cu ceva mancatoare de bani.

Dar, continua tot asa si peste cativa ani ai sa-mi dai dreptate.

| MMAV explică (pentru Pool77):

Da, dacă aș căuta aventuri te-aș asculta, dar mulțumesc oricum pentru răspunsuri. Ca status lucrurile decurg foarte bine, nu toată lumea e la fel, situațiile astea diferă așa că "seducția" voastră nu se aplică aici... sorry