| Aleeianis a întrebat:

Hei prieteni, doar ce am nascut de doua luni si a facut sex cu sotul meu protejati desigur, si ciclu meu nu a venit. Este posibil sa raman din nou gravida?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

,,Cum nicio sarcină nu seamănă cu alta, la fel, nu există nicio regulă vizavi de timpul scurs de la naștere și până la reapariția menstrei. Eu mă număr printre fericitele mame care s-au bucurat de o menstruație mult mai regulată, mai puțin abundentă și deloc dureroasă după naștere. Însă nu la fel stau lucrurile cu toate celelalte mame. Unele femei pot avea menstruație la o lună după naștere, în timp ce altele pot aștepta chiar mai bine de un an. '' Pentru mai multe informatii iti sugerez sa accesezi si sa citesti urmatorul material/articol : http://www.totuldespremame.ro/......pa-nastere

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca alaptezi de la san in mod constant, sansele sa ramai din nou la scurt timp insarcinata sunt mai mici, deoarece lactatia actioneaza ca si un contraceptiv dar numai pana in momentul in care apare menstruatia. Indiferent de modul prin care s-a produs/realizat nasterea in cazul tau, adica daca ai nascut pe cale vaginala sau prin cezariana, corpul tau este capabil sa "prinda" o sarcina destul de usor fiindca ovulatia se produce inainte de prima menstruatie. D.p.d.v stiintific si medical, dupa nastere nu poti ramane insarcinata timp de 21 de zile. Dupa aceea formarea unei sarcini devine posibila si pentru a evita o noua sarcina, este nevoie de a se apela/a se folosi contraceptia. Majoritatea femeilor sunt convinse si au in conceptia lor ideea conform careia in primele 3-4 luni dupa nastere si pe perioada alaptarii nu poti ramane insarcinata. Este un adevar stiintific, dar nu este si un adevar perfect valabil fiindca este conditionat, astfel ca pentru a considera si folosi alaptarea drept o metoda contraceptiva, presupune ca alimentarea nou nascutului sa fie exclusiv naturala, adica la san si cel mai important de stiut, si anume fara sa existe pauze mai mari de 4-5 ore intre 2 alaptari succesive. In consecinta se poate considera ca poate exista si nesansa de a ramane insarcinata, insa NU si in cazul tau in care sexul a fost protejat. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Pai daca v-ati protejat, nu.

| HazelEyes77 a răspuns:

Pai dupa nastere e normal ca menstruatia sa nu apara cateva luni chiar, mai ales daca femeia alapteaza. Totusi e bine sa va protejati deoarece e posibil sa apara ovulatia chiar si in lipsa menstrei. Dupa nastere si avort sunt sanse mari sa apara o noua sarcina. In cazul tau nu e vorba de asa ceva de vreme ce ati folosit protectie. Numai bine

| BlanaosFrateeee a răspuns:

Normal frate, toata lumea stie ca sperma masculului post-nastere are abilitati extraordinare cum ar fi permeabilizarea prezervativului, iar voia Dumnezeului nostru dicteaza sa ne raspandim pe planeta deci si daca esti insarcinata dragul Dumnezeu o sa te ajute