| Lav1niia a întrebat:

Hei, să încep de la început. Luna trecută mi-a venit ciclu și m-a ținut aproximativ 3 zile. Trebuia să-mi vină ciclu acum 15 zile și nu mi-a venit. Mi-a venit abia azi, și nici măcar nu știu dacă e ciclu. Îmi curge un fel de ciclu maroniu, am înțeles că ar fi normal în primele zile, doar că mie nu mi-a mai curs până acum culoarea asta. Credeți că e normal? Precizez că am făcut de vreo lună jumate 8 teste de sarcină ( în perioade de timp diferite, evident. Fiecare după vreo săptămână) întrețin relații sexuale cu prietenul meu, dar niciodată nu și-a dat drumul înăuntru, nici cu prezervativ nici fără. Ce ar putea fi?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cauzele/motivele reale ale intarzierilor de pornire a menstruatiei sepot datora existentei unei sarcini, sau in cazul ciclului menstrual neregulat. Din cele prezentate de tine, se poate aprecia ca cel mai probabil si in acest caz este vorba de un ciclu menstrual mai mult sau mai putin dereglat, adica un ciclu de tip NEREGULAT. "Amenoreea" adica lipsa menstruatiei care iti afecteaza ciclul menstrual probabil destul de frecvent se datoreaza faptului ca glandele hormonale din sistemul tau endocrin, functioneaza defectuos/incorect ceea ce provoaca dereglarea intregul sistem hormonal si implicit si intarzierea menstruatiei. Fiindca ciclul tau menstrual este unul de tip NEREGULAT, rezulta ca intr-un astfel de caz nu se poate folosi notiunea/cuvantul INTARZIERE in privinta momentului de incepere a menstruatiei. Deoarece NU poate exista o anumita data FIXA si precisa de incepere a menstruatiei de fiecare data, fata de care sa te poti raporta/orienta, reiese ca nu poti considera aceasta neincepere a menstruatiei ca fiind o intarziere din moment ce nu exista acel REPER FIX, asa cum se intampla in cazul ciclului regulat. In consecinta daca prietenul tau nu a ejaculat niciodata in vagin si este capabil sa-si controleze si sa-si retina perfect ejacularea, atunci n-ar trebui sa ai nici un motiv de ingrijorare in privinta unei sarcini, ci sa stai linistita fiindca in cazul ciclului NEREGULAT menstruatia nu se porneste mereu dupa un anumit numar de zile. Caracteristica principala a ciclurilor menstruale NEREGULATE este insasi aceasta imprevizibilitate si imposibilitate de a putea prevede modul de desfasurare a fiecarui ciclu menstrual in parte. Pe baza studiilor si a cercetarilor stiintifice si medicale efectuate de-a lungul timpului, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul, iar diferentele inregistrate sa fie chiar foarte mari uneori chiar de mai multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza faptului ca se produc in mod constant dereglari hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale influenteaza momentul de producere a ovulatiei care devine imprevizibila si care are drept urmare si producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula inconstante a caror incepere este imposibil de a fi prevazut exact/precis. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar prin urmarea unui tratament medical. Un astfel de tratament in astfel de cazuri, va incepe prin efectuarea unui set complet de analize hormonale endocrine si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine precis starea si situatia reala/exacta a intregului aparat reproducator. Doar asa se poate stabili si indica folosirea unui tratament de urmat cu scopul de a incerca sa se realizeze reglarea ciclul menstrual la cel de 28 de zile considerat normal. In caz contrar toata viata te vei confrunta cu dereglati din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta si stresul de a nu apare o sarcina nedorita dupa fiecare contact sexual. Multa sanatate!

| Lav1niia explică (pentru corbulalbrosu):

Până acum era regulat. îmi întârzia maxim 2 zile. dar de obicei îmi venea cam în ziua în care trebuia să-mi vină. e prima dată când mi-a întârziat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Lav1niia):

Eu mi-am formulat parerea prezentata in baza acestei afirmatii : "Credeți că e normal? Precizez că am făcut de vreo lună jumate 8 teste de sarcină ( în perioade de timp diferite, evident. Fiecare după vreo săptămână)" Fiindca ai facut cele 8 teste fiecare dupa cate o saptamana, reiese ca testarea s-a extins pe circa 2 luni distanta. Insa daca pretinzi ca ciclul menstrual a fost REGULAT pana in prezent, te sfatuiesc sa-ti faci un test de sarcina pe baza analizei de sange, intr-un laborator de analize medicale. Rezultatul obtinut este intotdeauna valabil, valid, si absolut sigur corect in proportie de peste 98-99%. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu si-a dat drumul in tine cand ati facut sex protejat sau neprotejat, inseamna ca nu poti fi gravida.

| Lav1niia explică (pentru Emilian65):

Am înțeles că se poate de la lichidul preseminal, care e eliminat în timpul partidei fără să-ți dai seama. de aici și îngrijorarea.

| monycutzza a răspuns:

Stai linistita. si eu am avut o intarziere de 2 saptamani si mi-a aparut acel lichid maroniu, dupa o zi mi-a venit menstruatia. trebuie sa astepti