| Lav1niia a întrebat:

Salut, aș avea o întrebare destul de serioasă, mă îngrijorează de câteva zile.
Deci, mi-a întârziat menstruația 2 zile, ceea ce e normal, pentru că mereu îmi întârzie cam 1-2-3 zile. Mi-a venit acum 4 zile, și am avut ciclu în prima zi de un roz închis spre roșu, a doua zi parcă s-a mai închis puțin, a fost mai normal (normal însemnând culoarea pe care o are la fiecare ciclu pe care îl am eu), a 3-a zi mi-a curs foarte puțin și apoi nu mi-a mai curs deloc. Azi e a 4-a zi și de aseară nu mi-a mai curs deloc, deși acum când am fost la baie am observat puțin sânge pe hârtia igienică.
Precizez că am întreținut relații sexuale cu iubitul meu cu și fără prezervativ, dar niciodată nu și-a dat drumul înăuntru. Nici când făceam cu prezervativ nu-și dădea drumul înăuntru, doar afară. Aș putea rămâne însărcinată? Ce mă sfătuiți să fac? Aș face un test, și o să fac, bineînțeles, doar că n-au trecut încă 3 săptămâni de la ultimul contact sexual.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca au trecut 4 zile de la data de incepere a menstruatiei, peste 2-3 zile se poate efectua un test de sarcina fiindca in mod sigur in cazul in care ar exista o sarcina instalata, aceasta ar fi produs deja cantitatea necesara de hormon de sarcina si astfel in urina sa existe sau chiar sa fie depasita concentratia minim detectabila de hormon hCG. In concluzie, rezultatul testulului de sarcina efectuat peste 2 zile va fi valabil/valid adica corect. Probabilitatea de a exista o sarcina este foarte mica, iar modul atipic de desfasurare a eliminarii de menstra s-ar putea explica prin producerea unor dereglari hormonale mai intense. Doar un test de sarcina executat corect poate sa ofere raspunsul sigur si bineinteles pe cel....corect. Multa sanatate!

| Denisa09Ax a răspuns:

Menstruatia poate veni la 21-35 de zile depinde de organism.
Intr-o luna poate vine mai devreme, intr-una mai tarziu. Odata ce zici ca nu ejacula in tine nu cred ca e cazut de sarcina.

| Lav1niia explică:

P.S. am uitat să preciezez, pe mine ciclul mă ține cam 6-7 zile, de aici și îngrijorarea mea.