| anonim_4396 a întrebat:

Hei, salut. Pai sa incep, este o fata care o plac dar nu stiu cum sa ii spun si nici nu am curaj, si nici nu stiu daca ma place. Eu nu sunt nici urat dar nici cine stie ce frumao(arat bine nu sunt urat, credeti-ma!). Pai s-a intamplat asa mai intai mi-a placut de o fata care stiu sigur ca ma placea dar nici eu nici ea nu avea curasa sa spunem, asa ca nu am putut sa fiu cu ea si in sfarsit dupa destule luni de zile(acum) cand aveam curaj sa ii spun cea ce simt, am aflat de pe facebook-ul ei ca este cu un tip chiar urat rau (credeti-ma nu sunt invidios, acesta e adevaru, e urat rau).Mai departe m-am indragostit de o alta fata la fel de frumoasa, si nu am curaj sa ii spun cea ce simt. Nu vreau sa fac aceeasi greseala si sa pierd si pe ea. Uitati nu am curaj sa ii spun de frica sa nu fiu respins, si cred ca e prea buna (nu in sensul acela nesimtit) pentru mine, la fel si cu prima. Uitati, prima data a inceput asfel am vorbit cu ea pe mess si dinvarba-n vorba ea m-a intrebat direct: "ma placi?"(era evident intr-un mod subtil ca o placeam) ei i-am zis "Da"; apoi ea mi-a zis ca nu vrea sa fie intr-o relatie, ca a suferit si etc, in fine eu i-am explicat unele chestii ca nu are rost sa se supere, as putea spune ca am tinut un discyrs emotionant. Ea mia multumit a zis ca am multa dreptete si ca am spus un mare adevar, fara sa imi spuna daca ma place si ea apoi peste 3 zile era impreuna cu un baiat, nu pot spune ca am suferit mult, dar a fost dureros' ca o lovitura sub centur". In concluzie pana in momentul actual incer sa imi fac iar curaj s-o intreb; Ea se comporta asfel cu mine imi ia apararea (e singura)daca cineva se ia de mine(nu sa ma bata cineva, ca o pot rezolva singur, ci daca ma jigneste cineva), incearca sa evite sa ma priveasca in ochi cand sunt langa ea sau cand trec pe langa ea, si oarecum incearca sa ma bage in seama (nu mereu mai rar dar incearca si eu nu stiu ce sa ii spun) eu raspunzand asfed: da, bravo, ok,nasol,bine,am inteles, si eu, stiu, etc. In curand va fi banchetul de cls a 8-a si o voi invita la dans si poate s-o intreb atunci sau mai devreme. Am observat ca imi fac curaj ascultand musiza, e de bine? Alt ceva am intre 14 si 15 ani, nu vreau raspunsuri gen esti prea mic sau altele, ganditi-va voi la ce varsta v-ati indragostit prima oara. Am uitat sa mentionez eu sunt o persoana mult prea calma cu ci din jur de acea am o reputatie mai proast deoarece nu le raspund jignirilor adresate mie, si ma imbrac la moda(nu vreau sa par laudaros) sinnu am cosuri pe fata si arat foarte bine, 9din nou nu vreau sa par laudaros) nu sunt nici inalt nici scund sunt potrivit de fapt uitati facebook-ul meu:https://www.facebook.com/andreyyis/photos_stream
Astept un raspuns bun ce ar trebui sa fac nu inteleg nimic, sunt total ironizat! Imi cer scuze ca am scris mult dar cand povestec ma ia valul, incaz ca am gresit ortografic imi cer scuze din nou. Dau funda si vot unui raspuns corect si intelept. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

In primul rand, gandeste-te de ce prima fata a ales sa fie cu acel baiat. Nu pentru aspectul sau fizic, din moment ce spui ca nu e chiar cel mai frumos tip din lume, ci pentru a a avut curajul sa ii spuna ceea ce simte pentru ea. Tu nu ai facut asta si ai pierdut, din pacate.
Cat despre a2a fata, pot zice ca este o fata neserioasa, care nu stie ce vrea. E copila, una spune si alta face.
Totusi, prima ta preocupare ar trebui sa fie aceea sa iti invingi temerile. Trebuie sa constientizezi ca frica si timiditatea ta nu sunt deloc benefice si iti vor face numai rau pe viitor, daca nu spui unei fete ceea ce simti pentru ea, atunci iti vei face de unul singur rau, peste cativa ani vei regreta faptul ca nu ai avut curajul sa spui fetelor pe care le-ai placut sentimentele tale fata de ele.
Nu este deloc dificil, pur si simplu ii spui fetei ceea ce simti pentru ea, cum o consideri.
Legat de fata aceasta : sfatul tau pentru tine ar fi sa icnerci, sa-ti gasesti o fata care e cu capul pe umeri. Iti pot zice sincer ca daca ai fi intr-o relatie cu ea, ar fi ca si cum ai fi intr-o relatie cu vremea. Azi poate sa fie vesela si sa va intelegeti de minune, maine e posibil sa fie suparata, sa nu aiba chef de nimic, sa iti vorbeasca in sictir, ceea ce te-ar afecta mult, pentru ca ai vrea sa o ajuti, ai vrea sa o vezi vesela insa din pacate nu o vei putea ajuta, deoarece asa este ea.
Acum stau si te intreb pe tine : asta iti doresti? Iti doresti sa fi cu o fata care deocamdata nu stie ce vrea? Ti-am spus mai sus care ar fi motivele care te-ar face sa suferi. Cred ca poti fi de aceeasi parere cu mine, aceea ca nu se merita sa fi cu o astfel de persoana.
Poate ca in momentul de fata nu vei putea sa iti gasesti o asemenea fata, mai ales ca na, de abia de la varsta aceasta atat baietii cat si fetele incep sa se maturizeze.
Eu zic sa incerci sa gasesti o astfel de fata, daca o gasesti acum sau peste cateva luni sau ani, nu-i nimic rau in asta, toate la timpul lor! Insa nu are rost sa te simti aiurea pe imaturitatea altora, e foarte neplacut, plus ca vor fi multe lucruri pe care nu le vei intelege, vor exista multe gesturi de neinteles, multe intrebari fara raspuns.
Te rog, gandeste-te bine la ceea ce ti-am zis.

Sper ca ti-am fost de ajutor, o seara buna iti doresc! happy

| Andrei9822 a răspuns (pentru Șurubelniță):

Multumesc mult dar stiu sigur ca acea fata in momentul actual e cu capul pe umeri, inainte nu era, a trecut destul timp de atunci. Sistiu sigur ca e o fata buna, cand iubesti pe cineva nu poti sa nu te gandesti la ea.Cand cineva nu stie ca e iubit nu stie ca acea persoana care o iubeste se gandeste atat de mult la ea. Multumesc inca o data, acesta e un raspuns intelept dar voi mai astepta, mai mult ca sigur iti voi da funda, dar vreau sa vat toate raspunsurile.

| Șurubelniță a răspuns (pentru Andrei9822):

Chiar crezi ca este cu capul pe umeri? Gesturile sale nu prea arata asta. Din contra, pare a fi si ipocrita. Totusi, spune ca nu vrea nicio relatie iar peste cateva zile este intr-o relatie cu un tip. DEschide ochii! Tipa nu stie ce vrea, e mult prea mica pentru asta.

| Andrei9822 a răspuns (pentru Șurubelniță):

Cred ca ai dreptate.Mersi mult

| Azµre a răspuns (pentru Andrei9822):

Nu că, crezi, chiar are dreptate, ascultă-l pe șurubelniță!

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca ii totul cum zici tu, parerea mea este ca ea se teme sa nu te piarda, de aceea prefera sa ramaneti la statutul de prieteni. De asta prefera sa fie cu altii, chiar cu golani, ca se gandeste ca nu va simti prea mult pentru ei si nu va suferi prea mult cand se va desparti de ei.

| sjgdhsa a răspuns:

Si eu la varsta ta am suferit mult dar tu trebuie sa intelegi daca nu te place nu o desparti de iubitul ei trebuie sa faci altceva te regasesti intr-o alta fata cat timp ea e cu el dar atunci cand se despart tu trebuie sa fii langa ea so consolezi si se indragosteste de tine foarte simplu scuze dar si pe mine ma ia valul pentru ca am suferit la fel de mult ca tine! Funda?

| PowerpuffMe a răspuns:

Pai ar trebui sa te grabesti pentru ca nu mai ai mult pana la banchet iar liceele diferite ar putea sa va desparta... intreab.o curand! fara sa te temi 1 ia.o de mana mai ia.o in brate... chestii mici si dulci nu trebuie sa o saruti din prima. a si frate nu mai fi asa de mandru cu aspectul tau pentru ca unei fete ii plac complimentele la adresa ei. e adevarat ca trebuie sa fi constient de ce ai! mult noroc si fi cu mai mult tupeu! kiss

| Andrei9822 a răspuns (pentru PowerpuffMe):

Am zis nu vreau sa par laudaros crede-ma nu ma simt mandru de loc, chiar ma consider urat dar am vrut sa zic cea ce imi zic prietenii. Si nu pot sa am tupeu nu stiu de ce.Pai cand ma duc la bunici si ma intalnesc cu prietenii mei am mult tupeusi sunt foarte fannky(comic) dar la oras imi e teama sa fiu asa de frica sa nu gresesc sau sa para aiurea (stiu nu trebuie sa exagerez) >mersi mult!

| PowerpuffMe a răspuns (pentru Andrei9822):

Am inteles, faptul ca ai mai putin tupeu in oras e rau, te crezi inferior unor fiinte care nu isi au rolul in viata, numai sa injure, sa critice si sa faca misto, dar tine minte ca toti avem dreptul in lumea asta sa oracaim indiferent cewinking du.te cu 2 prieteni la un suc si invit.o si pe ea... apoi cu inca un singur prieten apoi numai voi doi... ar putea functiona treptat happy

| Andrei9822 a răspuns (pentru PowerpuffMe):

Vreau sa spun ca e ciudat cu ori cine as merge dupa acea mar barfi sau pe urma toata lumea ar afla si, mi se pare ciudat ca acea fata a fost cu un baiat din aceeasi cls cu mine si era dea dreptul urat(scuze nu vreau sa par gelos) dar avea si inca are mult tupeu. Pentru mine e un pas enorm sa trec o treapta asa mare adica nu pot sa trec asa direct si sa am tupeu, hai sa ii spunem altfel indrazneala tupeu e ceva mai mult.Am zis ca prima data cand am intrebat-o am pus castile in urechi(ascultam o melodie care ma inspira) si am scris pe mess ca o plac si de aici a inceput totul.