| dinutza a întrebat:

Hei salut prieteni.Consider ca am o problema psiholoica foarte mare.Deci iata cum sta situatia. Am 16 ani si sunt o fata pot sa zic bine dezvoltata, inteligenta poate frumoasa zic.De ce mereu cand fac cunostinta cu un baiat nu numaidecit pentru relatii de iubire, la inceput mi se pare ca e atat de frumos, si zambetul si parul si portul tot tot, iar dupa ce ajung sa-l cunosc mai bine(cel mai mult vorbind online) incep parca sa-l vad altfel.Imi pare mai urat, adica incep sa observ defectele si ma afecteaza acest lucru pentru ca ma face sa indepartez persoana respectiva.Si nu a fost numai cu unu ci cu absolut toate persoanele cunoscute.Credeti ca ar trebui sa consult un psigolog? Si mai e ceva, totul parca merge bine cand vorbesc online dar cand vine vorba de intilnire parca ma taie cineva, nu am curajul, ma simt stanjenita si mi-e frica sa ma sarut cu cineva, nu imi inchipui ce ar trebui sa fac la o prima intilnire(nu am mai avut pana acum)

9 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

N-ai ma nimic.Te-a atras ceva la el, infatisarea lui, inclusiv comportamentul si te-a facut sa crezi ca e cel mai cel da' cand afli detalii despre el realizezi ca nu iti convine si se duce iluzia aia ca e cel mai cel.
De obicei cand esti indragostit incepi sa te minti singur ca persoana aia este mai buna decat este in realitate.

| KamaSutra a răspuns:

Este logic ca la inceput pare frumos,dar dupa ce ajungi sa.l cunosti mai bine,totul se destrama. Eu zic sa continui sa cauti, nu numai online, ci si in viata reala, penntru ca aia de pe net nu sunt tot timpul ceea ce par(din experienta o spun).
Iar la o prima intalnire e normal sa ai emotii sa te simti stanjenita etc... Si un sarut chiar la prima ar fi cam repede, merge numai daca e mare dragoste si ambii isi doresc bla bla bla...
Continua sa cautihappy

| dinutza explică:

Caracterele perfecţioniste nu sunt zgârcite numai din punct de vedere material, ci, mai ales, atunci când este vorba de sentimente şi trăiri pe care le împărtăşeşte cu greu celor din jur.

| corbulalbrosu a răspuns:

Esti o perfectionista nemultumita iar rezolvarea ei se poate face doar prin sedinte cu un psihoteraput.

| Doub a răspuns:

Vad ca ai probleme cu "psihologul".

| minrest a răspuns:

Toate lucrurile pe care le-ar descris sunt normale și se întâmplă tuturor. Dar nu ai de ce sa te temi de o întâlnire, întâlnirea nu e un moment culminant sau decisiv, doar te întâlnești cu cineva și apoi mai vezi tu ce faci mai departe. Bună seara.

| SkyPilot a răspuns:

Tot ce descrii e normal. Vezi o poza care il avantajeaza. E bine ca ii poti vedea si defectele si nu te lasi dusa de val.
Si partea de intalnire fata in fata vs. vorbit pe net la fel. Toti ne simtim mai aparati in spatele unui monitor. Nu te saruti la prima intalnire, si e normal sa fii stanjenita cand nu il placi happy Cateva intalniri iti trebuie ca sa cunosti cu adevarat persoana cunoscuta pe net.

Răspuns utilizator avertizat
| PrettyLiar94 a răspuns:

Buna!
Eu am 20 de ani si tot cam asa sunt.laughing
M-am despartit in ianuarie de un baiat, cu care am fost 1 si ceva, iar de atunci nu am mai reusit sa leg o relatie cu nimeni pentru ca reusesc sa le gasesc defecte tuturor baietilor cu care ies, cand ma intreaba daca vreau sa fim impreuna nu stiu cum sa scap mai repede...
Probabil suntem perfectioniste sau ne e frica de o posibila dezamagire, de aceea cautam perfectiunea, care din pacate nu exista...
Sau poate nu ne dorim cu adevarat o relatie..si de aceea cauta defecte pentru a avea motive sa fugim de o relatiebig grin
Sa stii ca perfectionismul este o boala psihica...cred ca da, ar trebui sa consultam un psiholog, cel putin eu asta o sa fac daca o sa continui tot asalaughing
Te pup :***