| Ssdownnowhere a întrebat:

Acum 15 zile am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu in timp ce eram la menstruatie. Ne am protejat si am avut grija pentru a nu aparea probleme neplacute. Imi e sincer teama deoarece zilele acestea mi a fost destul de rau. Credeti ca este vreo sansa sa se fi intamplat ceva?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a ramane insarcinata in urma unui sex intretinut in perioada de menstruatie, adica in primele 4-5 zile ale ciclului menstrual este extrem de mica, teoretic fiind apreciata la maxim 3-5% chiar si in cazul in care ejacularea este intravaginala. Un ovul in aceasta perioada poate apare DOAR in cazul in care ciclul menstrual este unul scurt de 21-23 zile. In cazul in care ciclul tau menstrual este unul mediu de circa 28 de zile in primele 8-9 zile (inclusiv si zilele de menstruatie) chiar si daca ajunge sperma in vagin PROBABILITATEA de sarcina in mod teoretic este de maxim 3-5 % in primele 5-7 zile si de 5-10% in ultimele adica ziua a 8-9-a. In cazul in care sexul a fost protejat si nu a avut loc o ejaculare in vagin probabilitatea de sarcina in cazul tau poate fi considerata ca fiind aproape INEXISTENTA.(sub1-2%). Starea de rau invocata/reclamata are cu totul alte motive, probabil medicale. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost in perioada ciclului menstrual, nu poti sa fii gravida.

| sofisis a răspuns:

Riscurile de sarcina sunt sub 3%. Plus ca daca spui ca v-ati protejat.ce rost are sa iti faci atatea griji?

| raluk27 a răspuns:

Daca erai la menstruatie, slabe șanse.