| Necunoscuta67 a întrebat:

Acum 4 zile am avut contact sexual iar prezervativul s-a rupt, in decurs de 10 ore am luat pastila de a doua zi. Azi am observat ca am sânii mult mai tari ca de obicei am incercat sa strang de ei si am vazut ca un lichid incolor iese foarte putin din sfarc! imi simt sanii foarte tari.Luna trecuta menstruatia mi-a venit regulat, iar acum sunt itre perioade, am făcut un test de sarcina si a iesit negativ, imi poate explica si mie cineva ce se intampla?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De efectele secundare ale bombei hormonale pe care ai inghitit-o, nu stiai?
Eu spun sa citesti despre efectele secundare si de lunga durata ale acestor pastiule si te vei lamurii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Incep cu sfarsitul si anume cu aceea ca testul de sarcina a fost facut ABSOLUT INUTIL fiindca a fost efectuata intr-un moment in care chiar daca am presupune ca ai fi ramas insarcinata, sarcina POATE sa produca hormonul de sarcina hCG doar dupa trecerea a minim 10-11 zile de la data fecundarii ovulului adica de regula aproximativ dupa trecerea a 13-14 zile dupa data la care a fost intretinut sexul. In concluzie REZULTATUL restului este 100% ERONAT, GRESIT, complet lipsit de valoare. De asemenea chiar daca ovulul este fecundat de un spermatozoid imediat dupa sex sau dupa trecerea a 1-2 zile, ovulul respectiv devine o sarcina NUMAI dupa ce se produce procesul denumit NIDATIE adica de IMPLANTARE a ovulului fecundat in peretele ENDOMETRULUI, proces ce se realizeaza dupa trecerea a 8-10 zile de la fecundarea ovulului/data intretinerii sexului. Reiese cat se poate de clar si de precis ca nici sanii NU pot fi intariti si in nici un caz NU produc lichide in acest moment al ciclului menstrual. In cazul in care ''accidentul'' amintit s-a produs pe la mijlocul ciclului menstrual si a existat si posibilitatea ca sperma sa ajunga in vagin, atunci folosirea pastilei contraceptive a fost necesara. Probabil ca in urmatoarele 2-3 zile se va produce o posibila scurgere de sange putin abundenta care poate sa sa manifeste pe o durata de 2-3 zile si care va reprezenta un efect advers, de aparare a organismului fata de hormonii sintetici care au ajuns in corp si deregleaza activitatea hormonala si vor deregla si ciclul menstrual. Este posibil ca menstruatia care va urma probabil ca in mod sigur, va incepe la data preconizata, dat este posibil ca momentul inceperii sa fie mult diferita, deoarece poate porni chiar si mai devreme cu cateva zile, dar este posibil si sa intarzie, uneori chiar foarte multe zile. Multa sanatate!

| Necunoscuta67 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci este din cauza pastilei?

| HazelEyes77 a răspuns:

Sigur e din cauza pilulei de a doua zi care e o adevarata bomba hormonala si da oarecum peste cap oranismul femeii.

| Harabor_Dani_1998 a răspuns:

Dacă ai loat pilula de a doua zi atunci poți sa stai liniștita. pilula de a doua zi poți sa o iei și după 7 zile de la evenimentul petrecut.