| AlexandraBr15 a întrebat:

Am avut primul contact sexual acum aprox 5 luni, in data de 30 mai. In ziua urmatoare mi-a venit menstruatia (eu avand o menstruatie regulata, atunci era ziua in care trebuia sa imi vina). Apoi am mai avut menstruatie in lunile urmatoare, pana luna asta, octombrie. Luna asta nu mi-a venit si trebuia sa imi vina pana acum. Am citit tot felul de articole cu menstratie peste sarcina si acum sunt foarte speriata. Mentionez ca nu am nici un simptom

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O menstruatie asa numita falsapeste o sarcina nu poate fi confundata cu una normala deoarece difera din toate privintele. Nu tine decat maxin 2-3 zile, se elimina foarte putina menstra a carei culoare difera, etc si nu se produce decat doar o singura data. In cazul tau daca s-ar fi produs acea menstruatie falsa, incepand cu luna iulie si pana in prezent nu se mai produceau cele 3 menstruatii din lunile urmatoare si pana in prezent. Se poate considera/afirma ca este vorba de o dereglare endocrin-hormonala si ar fi indicat sa fii consultata de un medic ginecolog. in nici un caz nu poti fi insarcinata, aceasta probabilitate fiind 100% exclusa. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Din data de 30 mai si pana acum ai mai avut contacte sexuale cu iubitul tau? Daca da, au fost protejate? Daca nu, este posibil ca la unul din actele sexuale neprotejate, sa fi ramas gravida.

| Kira5854 a răspuns:

Asta imi suna cunoscut, cred ca am auzit aceeasi poveste la o prietena, sau una asemanatoare, daca ai 21 de zile de cand trebuia sa apara fa testul