| AlexandraBr15 a întrebat:

Am avut primul contact sexual acum aprox 5 luni, in data de 30 mai. In ziua urmatoare mi-a venit menstrautia (eu avand o menstruatie regulata, atunci era ziua in care trebuia sa imi vina). Apoi am mai avut menstruatie in lunile urmatoare, pana luna asta, octombrie. Luna asta nu mi-a venit si trebuia sa imi vina pana acum. Am citit tot felul de articole cu menstratie peste sarcina si acum sunt foarte speriata. Mentionez ca nu am nici un simtom

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poti fi insarcinata in cazul in care nu ai mai avut contacte sexuale dupa data de 30 mai.

| Kira5854 a răspuns:

Pai, simptomele menstruale nu sunt obligatorii, iar daca te referi la cele de sarcina, te avertizez ca apar la 3 luni dupa ce iti intarzie, deci nici asta nu e batut in cuie. daca trebuia sa iti vina de exemplu pe data de 1 octombie, 2 zile in plus sau minus, iar tie la diferenta de doua saptamani tot nu ti-a venit, la 14 zile dupa ce ai sesizat intarzierea asta inseamna intre 14-17 sa faci un test de sarcina,, nu mai devreme de doua saptamani pentru ca nu va iesi, iar daca a iesit egativ, trec 3 zile si tot nu isi face aparitia repeta testul, asigura-te ca nu este expirat si urmeaza corect pasii.
Daca nu e posibil sa iti intarzie de la schimbarile bruste de temperatura pentru ca singurul calendar al organismului este natura,, precizez ca stresul si oboseala ajuta doar la intarzierea menstruatiei, adica la nimic, asa ca iti sugerez sa fii calma si sa te gandesti la o solutie pentru orice.

| AlexandraBr15 explică:

Menstruatie *, simptom *