| Ioana01019 a întrebat:

Buna ziua! De cand mi-am inceput viata sexuala, ciclul mi s-a dereglat. Avand intarzieri intre 4-9 zile. Luna aceasta trebuia sa vina menstruatia undeva pe 19, insa nu mi-a venit. Contact sexual am avut in aceasta perioada, insa totul cu prezervativ a fost. Tin sa mentionez ca in octombrie mi-a venit pe 16. Oare sa fac un test in zilele urmatoare?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai asta este ciclu de tip NEREGULAT!

| Ioana01019 explică (pentru Violleta2022):

Dar cat mai poate intarzia?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioana01019):

Depinde de la persoana la persoana, de la cateva zile la 2-3 luni.

| dullcat a răspuns:

Buna.E normal sa de deregleze odata ce ti-ai inceput viata sexuala.Atat timp cat a fost protejat, eu nu mi-as face griji. Tine evidenta in continuare si asteapta pana cand ciclul devine din nou regulat.

| Ioana01019 explică (pentru dullcat):

Multumesc! dar oare cat mai poate dura aceasta inarziere?

| dullcat a răspuns (pentru Ioana01019):

Hmm, ideea e ca fiecare organism e diferit, nu prea poti ghici.Incearca ai grija de tine la capitolul odihna, alimentatie si igiena, mai ales acum dupa inceperea vietii sexuale. Daca nu bifezi aceste 3 lucruri, e foarte posibil ca menstruatia va intarzia.De stres nu mai zic, e si acesta un factor major care influenteaza negativ ecuatia.

| dullcat a răspuns (pentru Ioana01019):

Nu as putea spune cu exactitate.

| Hyperion7 a răspuns:

Având în vedere că ai făcut protejat, nu cred că e necesar test.
Probabil ești stresata cu chestiuni cotidiene sau mă rog, sexul in sine îți dă puțin menstruația peste cap.
Plus că da, ca sa obții un rezultat optim, testul trebuie făcut după 2-3 săptămâni de la ultimul contact sexual și abia atunci vezi exact ce și cum

| Ioana01019 explică (pentru Hyperion7):

Chiar fac totul cu grija, adica nu isi da niciodata drumul in mine desi are prezervativul pus. mereu isi da drumul afara in el, iar apoi punem altul. insa intr adevar sunt cam foarte stresata.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Ioana01019):

Asta-i,încearcă să nu te mai consumi.
Daca tu știi că totul a fost ok, v-ați protejat corespunzător, nu vad rostul de a te consuma inutil pentru ceva ce nu exista, sincer.
Așa că umple-ți timpul cu activități care îți distribuie atenția în altă parte.
Eu când am gânduri multe și ciudate ascult muzica și uit de gândurile care mă măcinau înainte, de exemplu

| Ioana01019 explică (pentru Hyperion7):

Ma gandesc oare cat e normal sa imi intarzie. eu simt de cateva zile ca ar trebui sa-mi vina, caci imi curge acea secretie alba. si mie de obicei pana sa-mi vina aveam secretii

| Hyperion7 a răspuns (pentru Ioana01019):

Asta nu am de unde ști să îți spun însă tot ce îți pot spune e că dacă simți că îți vine, atunci poate că urmează să vina.