| maia9090 a întrebat:

Hei tpu.Am facut sex a 4 a oara si la 2 zile dupa act tot imi curge un lichid rosu maroniu. A fost protejat,fara ejaculare inauntru,si nu s a rupt prezervativul, deci nimic de genul asta.Nu stiu de ce in loc de acea secretie,care apare aproape zilnoc,alba, este maronie.Cand m am dezvirginat la 3 zile dupa a fost la fel si de fiecare data pana acum. Oare nu am fost dezvirginata complet? Spun ca ma doare prima data si nu stiu daca pana acum a intrat de tot. Alta intrebare,oare dupa cate acte o sa simt placere? Nu ma doare dar tot nu ma simt prea bine,mi e indiferent, nu simt nimic..multumesc anticipat pt raspunsuri

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ai făcut şi sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

1. Ar fi bine sa mergi la un ginecolog. Chiar daca v-ati protejat, tot exista riscul sa fi facut o infectie.Cat despre prezervativ, el nu ofera protectie contra tuturor bolilor. Exista BTS-uri care se iau cu tot cu el, prin urmare nu te prea poti baza 100% pe asta.
2. In cazul femeilor, placerea vine abia cu experienta. Tu, la 16 ani ai tai, nu-ti cunosti corpul suficient de bine, ca sa simti mare lucru. E posibil sa mai treaca luni, sau chiar ani de zile, pana sa ajungi sa ai orgasm.

| Neuronul a răspuns:

Acele scurgeri se pot datora unei răceli/infecţii sau poate încă mai există mici bucăţele ale himenului tău care încă nu au fost rupte/eliminate.
Cât despre plăcerea în timpul actului. acea plăcere se educă în timp.
Trebuie să înveţi să-ţi cunoşti corpul şi să aflii lucrurile care îţi fac plăcere/te excită sau nu.

| maia9090 explică:

16 ani, nu e primul an de menstruatie, ciclul in ultimele 6 luni(eram virgina) a avut maxim 3 zile intarziere, nu am fost la ginecolog si nu am facut niciodata sex neprotejat

| maia9090 explică:

Dar au fost scurgeri cu cateva zile inainte de ovulatie: 2, 3. Poate are legatura?