| 97896 a întrebat:

Am făcut sex protejat dar s-a rupt prezervativul. Eram în ultima zi de menstruație. La mine în ultima zi nu îmi curge foarte mult și e acel lichid maroniu. Credeți ca s-ar putea intâmplă ceva? Am ciclu neregulat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, pe menstruatie nu poti ramane insarcinata
Apoi, spune-i baiatului sa cumpere masuri mult mai mici la prezervativ, ca data viitoare sa nu se mai rupa.
Prezervativele mari (largi) se infasoara pe penis in timpul sexului, pana se rup.
Un prezervativ de masura buna, trebuie sa fie fix pe penis, ca a doua piele, extrem de intins si fara riduri.

| Catrice a răspuns:

Tu realizezi ca și la 2 zile după ciclu mai ești fertila?

| Ela05 a răspuns:

Deci perioada de fertilitate a unei femei este undeva la doua zile, deoarece ovulul acesteia are o durată de viata de 24 de ore. La persoanele ce nu își știu ziua de ovulație sau care nu au un ciclu menstrual regulat este un pic difícil să știi când este ziua în care poți rămâne însărcinată. Oricum se calculează două zile (48 ore) la cele cu ciclul normal, pentru orice eventualitate, însă cum am spus femeia are o singura zi din lună în care poate rămâne însărcinată si este ziua în care ovulează. Ovulul odată ieșit din ovar după 24 de ore moare. Asta mi-a spus-o mie un ginecolog. Poți consulta cu unul să îți explice mai detaliat și să te ajute să îți găsești ziua de ovulație.