| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de un sfat...
Baiatul de care imi place a intrat acum 2 luni intr-o relatie. Insa acesta nu are sentimente pentru fata respectiva. Ea este fosta lui si a acceptat o împacare pentru ca ea alerga dupa el si "plangea" dupa el mult prea mult. A avut si el o perioada cand era trist din cauza despartirii, dar ii trecuse.

Actual simt efectiv ca nu mai pot tine in mine ceea ce simt, am devenit mult mai trista si mama mea m-a incurajat sa vorbesc cu el si sa ii spun ce simt. I-am propus baiatului să iesim, deseori il vedeam la scoala, chiar si cand era cu prietena lui, cum se uita dupa mine, ma urmareste cu privirea si nu am fost singura care a sesizat asta.
Voi cum credeti ca ar trebui sa-i spun ca-l plac? Cum sa incep discutia?
Am preferat sa ne intalnim ca sa ii pot vedea reactiile si mimica fetei, mesajele nu-si au locul in astfel de situatii, chiar daca am emotii...

5 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Eu nu stiu de unde stii tu toate detaliile astea, care sunt importante. Dar, prin liceu, aveam o prietena care statea cu un baiat care avea iubita de multi ani, si el spunea ca sta cu ea pentru ca plangea si il ameninta ca se sinucide. Concluzia e, prietena mea a ramas cu buza umflata, tipul inca e cu respectiva, implinesc curand 10 ani. Asa ca mai usor cu fanteziile pe care, probabil, ti le faci singura. Mi-e greu sa cred ca cineva sta cu cineva din mila, mai ales cand deja ii fug ochii dupa tine. Oare, chiar ii place de tine, sau poate doar asa sunt barbati? happy
Personal, ti-as zice sa nu te bagi, dar asta e decizia ta.

| Freya1 a răspuns:

Relatia lui e clar ca nu a mers daca s-au despartit.Dar nici el nu a procedat corect.Ori inca o mai iubeste si de aceia sa impacat cu ea, ori nu prea judeca si nu constientizeaza ca prin reampacarea cu ea mai mult rau ii face daca oricum o va lasa sau se uita dupa altele.
Eu cred ca nu ar trebui sa te bagi. Daca ei nu se iubesc sigur se vor desparti.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca chiar nu are sentimente, relatia lui n-o sa tina.
Dar maica-ta te sfatuieste oarecum sa-i strici relatia, ceea ce nu-i ok.

| Rux04 a răspuns:

Te sfătuiesc să nu te bagi dacă are prietenă. Poți provoca suferință prin stricarea relației.

| VICTORTPURO a răspuns:

Imi pare bine ca vad o fata cu sentimente sincere catre un baiat, care inainte sa faca un pas mai intai intreaba daca ar fi frumos, revenind la subiect el este cu fata aia impreuna la moment, deci nu cred ca ar fi totusi bine sa te bagi acum, deja e treaba lui ca a revenit la o fosta, desi asta arata ca este slab de caracter, vezi si tu pe viitor daca se elibereaza atunci te poti baga in seama, putine fete ca tine sunt in stare sa zica direct ca le place de cineva, poti in principiu sa incerci sa vorbesti si sa ii spui daca asta doresti si daca te va usura, in schimb vei afla si daca te place si el la randul sau, multa bafta, procedeaza cum consideri ca te vei simti bine si satisfacutawinking