| Madutza_Madii_1994 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca puteti.deci poveste mea incepe asa:asta vara am cunoscut un baiat pe facebook, i-am luat adresa de messenger.am facut cunostinta etc. a propus sa ne intalnim tinand cont ca stam in acelasi cartier, aveam prieten si nu prea vroiam sa accept dar am zis ca ce daca e doar o iesire ca sa ne cunoatem. am aflt si unde sta.ne-am intalnit, cam timida discutia la incepu, dar eu incepusem sa prind drag de el.problema era ca este mai mare ca mine cu 4 ani.bine asta nu contea pentru mine din moment ce mi se parea dragut. din cauza ca am pus ochii pe el am terminat-o cu prietenul actual. dupa cateva zile m-am trezit ca a venit o fata la mine si a inceput sa ma ia la raspundere ca de ce umblu cu prietenul ei.bine ca era cu o amica care acum mi-a devenit o prietena foarte apropiata ca ieseam smotocita. dupa ce am scapat de ea i-am trimis de urgenta mesaj si i-am spus ca putea sa ma anunte ca nu ma bagam in treaba lui si nu ma certam cu prietenul meu.nu am primit raspuns.fratele amicei fetei care s-a luat de mine a prins drag de mine si mi-a propus sa fim impreuna, dar mie imi statea gandul la baiatul cu pricina.ca sa scap de gura lui am acceptat atunci Marian(numele baiatului)a inceput sa fie gelos si sa ne urmareasca.chiar el mi-a spus-o cand ne-am impacat o saptamana mai tarziu.cu baiatu cu care m-am combinat am avut un incident foarte neplacut. a aflat ce simt ca eu vreau sa renunt la el pentru Marian si m-am combinat cu el la bascaleala si a iesit un scandal imens.in fine el a ramas cu gelozia eu m-am impacat cu Marian. el mi-a zis ca fata respectiva credea ca e cu el, dar nu era asa. tot de la fata asta am aflat tot asta vara niste lucruri despre el care m-au facut sa imi schimb parerea pe moment dar cum ajunsesem sa tin la el am trecut si peste asta cu vederea.tot asta vara am avut si niste incidente cu sora mea si cu el... iar cu o zi inainte ca vara sa se sfarseasca ne-am vazut iar eu plansesem cu o noapte inainte pentru ca stiam ca in ziua urmatoare el va pleca la roman fiind seminarist la liceul teologic din roman.in fine ne-am intalnit si mi-a zis ca nu poate continua. vom ramane prieteni.am intrat in casa si am inceput sa plang amar si sa ma uit la pozele lui de pe facebook.relatia s-a racit. sufeream pentru fiecare moment din trecut.imi era foarte dor de el dar de vacanta de Craciun am primit o speranta. mi-a propus sa iesim.era prima zi de Craciun.am fost la Mall dupa ne-am abatut la o scara (locurile lui preferate)acolo in fine tinand cont ca nu imi spusese ca suntem impreuna si eram amici la momentul respectiv, iesirea fiind una amicala, a avut impulsul sa ma sarute timp indelungat.la un moment dat am primit un mesaj si s-a rupt legatura. dupa am avut o disctie si a inceput sa imi spuna ca a pacatuit si ca nu se poate gandi la ce era capabil sa faca(sa ajunga sa ma agreseze, impins de hormonilaughingcica)si in final cuprins de remuscari a iesit din scara lasandu-ma in urma.am ajuns acasa cuprinsa toata de furie si din nou am lasat lacrimile sa curga.seara care se presupunea ca a fii foarte frumoasa si la care mi-am mintit parintii ca sa pot iesi s-a naruit doar in 5 minute, intr-o discutie.in fine a trecut si asta, dupa o discutie cu el din intamplare mama a aflat de el si a zis ca e dragut si ca l-ar vrea ca ginere lucru care m-a ranit stiind ca nu mai e posibil. din depresie incepeam sa plang si mai mult, la fiecare cuvant care imi aducea aminte de el, ajunsesem sa vreau sa mor si 3-4 zile la rand am incercat sa imi curm viata cu pastile dar se pare ca cele care le aveam in casa nu erau destul de puternice si nu erau in numar mare. el in fiecare weekend vine acasa.si mereu cand intra pe mess ma baga in seama. si stau si ma gandesc de ce o mai face daca zicea ca nu vrea nimic.in weekendul acesta m-am culcat la 1 dimineata pentru ca vorbeam cu el si imi cerea webu si mi-l dadea si el pe al lui.credeam ca poate se va intoarce la mine.am facut atatea sacrificii pentru el i-am mintit pe ai mei, mi-am neglijat prietenele, am devenit mai credincioasa, m-am schimbat pe mine iar ceea ce vroiam de la el era sa ma iubeasca. mi-a zis te iubesc dar se pare ca ele au fost zise in van.azi mi-a zis ca vrea sa ne vedem si asa am facut ne-am vazut in fata blocului la mine.ba cand ma privea fix in ochi si ma sfida cu privirea, de mi-o mutam eu in alta parte, ba scormonea cu piciorul zapada. a vorbit cu mine protocolar. foarte diferit de cum vorbea pe mess.la sfarsit mi-a intins mana sa mi-o stranga pe a mea. dar nu s-a lasat in laturi de a zice ca ii place de mine. dar cand are chef sau ceva de genu.in fine el a plecat in seara asta la Roman si eu am ajuns acasa si am inceput sa plang, credeam ca poate fii ceva, dar m-am inselat.imi vine sa ma arunc de la balcon cum pot sa il fac sa se intoarca la mine? ca in nici-un caz nu pot s a il uit.va rog ajutati-ma daca puteti sunt foarte deprimata.sad

10 răspunsuri:
| Lorenada a răspuns:

Cea mai gresita solutie, este sinuciderea, tu ai sa putrezesti in pamint dar el o sa traiasca si o sa se distreze cu alte fete...Fa cunostinta cu alti baieti, iesi cu ei si scoate-l pe acesta din capul tau, ca nu este pentru tine

| Dia007 a răspuns:

Cum spuneau si ceilalti, sunt multi baieti pe lumea asta draguto. Nu se rezuma totul la UNUL, indiferent cum ne face sa ne simtim. Uneori lacrimile, suferinta, depresiile sunt produse de dragostea pe care o simtim, dar in acelasi timp pot fi manifestari a ceea ce nu cunoastem. Pari a fi la o varsta frageda si te inteleg...toti am trecut prin stari de incertitudine si poate, in momentele noastre de intimitate ne-am gandit sa punem punct tuturor problemelor.
In primul rand trebuie sa fii tu sigura pe tine. Sa stii ce faci si de ce anume. Trebuie sa poti sa iti explici macar 80% din actiuni. Fii logica, calculata, poate rece in anumite momente (este expresia aia, poate ai auzit-o "a gandi la rece"...adica a lasa la o parte sentimentele si a vedea ce se intampla de fapt)... apoi trebuie sa te intrebi daca toate astea se merita pentru acel baiat. Trebuie sa pui in balanta binele si raul. Eu personal, cand ma confrunt cu o dilema, pun pe hartie lucrurile bune si cele rele care vin odata cu acel ceva la care ma gandesc. Tu de exemplu trebuie sa te gandesti ce e atat de bun la acest baiat de te face sa il vrei atat de mult si pe cealalta parte, trebuie sa te gandesti si la motivele pentru care nu ar trebui sa fi cu el (asta ar insemna sa ii vezi si defectele).
Fii in primul rand corecta fata de tine si apreciaza-te asa cum esti. Nu lasa pe nimeni sa iti dicteze inimii happy In momentul in care vei mai creste si vei face exercitiul asta de a te andi si la bune si la rele, iti va veni mai usor pe viitor. Si sustin ideea celorlalti...iesi cu prietenele, cunoaste mai multe persoane...vei vedea ca in lumea asta sunt fffffooooaaaarrrrteeee multi baieti draguti, atenti si care vor sti sa te iueasca si sa te aprecieze pentru felul in care esti tu.
Ai grija de tine happy

| amoramor a răspuns:

Te-ai gandit la cea mai proasta solutie posibila, aceea cu pastilele. Vrei solutii sa-l uiti? Simplu, iesi din nou cu prietenele tale, fa-ti noi cunostinte, iesi cu alti baieti, care vor sa fie cu tine, nu sa te faca sa suferi ca tipul acesta. Important e sa existe vointa din partea ta. Ai toata viata inainte si cateva miliarde de barbati pe planeta.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Băăg... Cât ai scris.

| Rebecca009 a răspuns:

Cum poti sa te umilesti atata pentru un baiat? Nu ai pic de demnitate?

| Madutza_Madii_1994 explică (pentru Rebecca009):

Daca am suferit atatea inseamna ca nu prea...dar asta e toti suntem mai tupeisti, sau care se multumesc sa stea in umbra altora :-

| Ezlot a răspuns:

Imi e mila de tine...in nici un caz nu face vreo prostie. exista multi baieti in lumea asta si dc sa faci asa ceva pentru unu? pai daca vr sa afli daca vrea si el sa fie cu tine spune.i in fata si discutati dc u sa plangi degeaba si el sa stea cu zdreanga.n sus... daca vr sa il uiti iesi mai des cu prietenele si cunoaste oameni noi.si te rog ai grija de tine.tongue

| Nucreeed a răspuns:

Si crezi ca o sa rezolvi ceva daca te sinucizi?rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
gandeste'te la parintii tai mai intai si da'l draq pe ala ...stiu cum e cand tii la cineva dar da'o draq nici sa te sinucizi

| RuxiiRawrr a răspuns (pentru Nucreeed):

Nu mi se pare ceva de ras.Copila asta vrea sa se sinucida din pentru ca iubeste un baiat si tu incepi sa injuri si sa mai si razi!? Puteai sa scoti din peisaj acel mare ras(hahaha ce-am mai ras)si injuraturile.Invata sa scrii romaneste si apoi sa comentezi.

| elisabeth19 a răspuns:

Draga Madutawinking dupa parerea mea nu merita nici un baiat sa te sinucizi pentru el. Baieti mai sunt foarte multi pe lumea asta si mai ales ca tu esti si tanara pana la urma o sa gasesti un baiat care sa te iubeasca si sa te merite.Este cea mai rea alegere pe care te-ai gandit sa o faci. Exista multe alte metode de a uita un baiat. Incearca sa te distrezi si sa uiti de el cu toate ca iti va fi greu dar o sa reusesti vei vedea. succes:* te pup